Lista aktualności Lista aktualności

DŹWIĘKI W DREWNIE ZAKLĘTE

Wyobrażacie sobie muzykę bez instrumentów muzycznych? Albo instrumenty bez drewna? To nie mogłoby się udać…

Muzyka to nasza pasja, nasze hobby, coś co nas wyróżnia, a zarazem odzwierciedla charakter i usposobienie. Na co dzień stanowi wspólny temat do rozmów z przyjaciółmi oraz jest odskocznią od codzienności, w postaci koncertów ulubionych artystów, na które chodzimy bez opamiętania, nie bacząc na koszty.
A czy zastanawialiście się kiedyś skąd w ogóle wzięła się muzyka? Już od bardzo dawna człowiek nauczył się wykorzystywać różne przedmioty do wydawania dźwięków. Pierwotnie były to źdźbła traw, w które dmuchano. Zauważono wówczas, że dźwięk zmienia się w zależności od grubości i długości trawy, co poskutkowało stworzeniem pierwszych pasterskich trąbit oraz fletów. Z czasem poprzez takie obserwacje, dotarliśmy do etapu, kiedy celowo zaczęliśmy tworzyć instrumenty muzyczne. Lutnictwo to sztuka tworzenia instrumentów, przede wszystkim strunowych. Sztuka to niełatwa, bardzo pracochłonna i wymagająca wiele cierpliwości, dokładności oraz niemałej wiedzy o drewnie, a także technice jego obróbki. Instrumenty powstawały i powstają z drewna. Odpowiednio wyselekcjonowane, najwyższej jakości drewno, pozbawione sęków i innych wad, o właściwościach rezonansowych, czyli o falistym układzie włókien, to jest to, czego poszukują lutnicy. Liczą się niuanse, takie jak szerokość i równomierność słojów rocznych. a chociaż brzmi to jak abstrakcja, spotykamy takie drzewa również u nas, wśród takich rodzimych gatunków, jak klon jawor czy świerk pospolity.
Bez drewna, z którego tworzymy najrozmaitsze instrumenty, nie powstałyby najpiękniejsze muzyczne dzieła, które mieliśmy i nadal mamy przyjemność słuchać.

Kinga Mazur


NIE TRZYMAJ W DOMU ELEKTROZŁOMU!

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1, przy wsparciu Dyrekcji szkoły, organizują zbiórkę ELEKTROZŁOMU.
Inspiracją do zorganizowania zbiórki, była edukacja ekologiczna na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) zainicjowana przez Fundację Czysta Ziemia na Rzecz Walki z Odpadami (www.czystaziemia.org)

Młodzież szkolną wspiera Burmistrz  Miasta Pan Jan Zuba, a także Nadleśnictwo Kolbuszowa i właściciel firmy Florena z Kolbuszowej Pan Piotr Puzio.

Każdy, kto dołączy do zbiórki i przyniesie zużyty kompletny sprzęt, otrzyma talon na sadzonki drzew lub kwiatów i ekologiczny gadżet z logo fundacji.

Nadleśnictwo dostarczy sadzonki do szkoły i będzie można je odebrać od 06.04.2017 r. natomiast sadzonki kwiatów bezpośrednio w firmie Florena.

Zbiórkę nadzoruje Fundacja Czysta Ziemia.
Patronat medialny:  Tygodnik KORSO
Zakład Usług Komunalnych zapewnia odbiór ZSEE i prawidłowy przebieg zbiórki.

Miejsce zbiórki: parking szkolny ZS nr 1 w Kolbuszowej
Termin:              15-17 marzec 2017 r.
Godz.:                 od 14-tej do 19-tej
Ponadto, informacji o zbiórce należy szukać na:

stronie internetowej Zespołu Szkół nr 1 http://www.zs1kolbuszowa.pl/
http://www.zs1kolbuszowa.pl/sp.html   http://www.zs1kolbuszowa.pl/gm.html
i profilu fb   https://www.facebook.com/ZSnr1wKolbuszowej

stronie internetowej Urzędu Miejskiego  http://www.kolbuszowa.pl/ i profilu fb https://www.facebook.com/Urz%C4%85d-Miejski-w-Kolbuszowej-557713594255629/

na stronie internetowej Nadleśnictwa http://www.kolbuszowa.krosno.lasy.gov.pl/
https://www.facebook.com/NadlesnictwoKolbuszowa

na łamach Tygodnika KORSO, stronie internetowej   http://www.korsokolbuszowskie.pl/  i profilu fb https://www.facebook.com/korsokolbuszowskie/

stronie internetowej Fundacji Czysta Ziemia www.czystaziemia.org  i profilu fb https://www.facebook.com/czystaziemia/
O zbiórce będą również informować mieszkańców plakaty i ulotki zrobione przez uczniów.

Krystyna Dec
 


PŁOMIENNE RZEŹBY

Cierpliwość, precyzja, skupienie i dużo poświęconego czasu nad kawałkiem drewna, to gwarancja stworzenia czegoś oryginalnego.

Naturalność surowca, jakim jest drewno, zachęca nas do otaczania się nim na każdym kroku. Ze względu na swoją niepowtarzalność barwy i rysunku, jest idealnym materiałem przede wszystkim dla rzeźbiarzy. Praca w drewnie, ma jednak niejedno oblicze.
Znacie hobby, którego uprawianie sprawia przyjemność, pobudza naszą wyobraźnię, pomaga się odstresować, oderwać od codzienności, a zarazem uczy nas cierpliwości? Taka właśnie jest pirografia, czyli artystyczna metoda wypalania w drewnie. Pirograf – grot, rozgrzany prądem elektrycznym, pozwala nam rysować na drewnie najrozmaitsze wzory, od prostych napisów, aż po skomplikowane obrazy.
Wypalać może każdy z nas, chociaż nie każdemu starczy cierpliwości, gdyż jest to technika bardzo dokładna, która wymaga od nas skupienia i koncentracji. Rozgrzany do 500 °C grot, to nie ołówek, który można zawsze wytrzeć gumką i narysować od nowa, gdy coś nam nie wyjdzie. Jeden fałszywy ruch, a nasza praca będzie nadawała się tylko do rozpalenia kominka. Za pomocą pirografu możemy stworzyć coś wyjątkowego, niepowtarzalnego i niebanalnego, co będzie stanowiło zwieńczenie pracy włożonej w wykonanie naszego dzieła.

Kinga Mazur


DŁUTEM I POBIJAKIEM PO DZIEŁO SZTUKI

Daje poczucie ciepła, spokoju i harmonii, pozwala uwolnić nam swoje myśli i przelać je na siebie. Takie właśnie jest drewno.

Gdy jeszcze zimno za oknem i dzień jeszcze krótki, najchętniej zaszyli byśmy się w domu pod ciepłym kocem. Czasem warto jednak poszperać w starej skrzyni z narzędziami, bo można znaleźć nie lada skarby. Dłuta i pobijaki, różnej wielkości i o odmiennym ciężarze, służyły snycerzom do rzeźbienia w drewnie. Czemu w tym krótkim, zimowym czasie nie zbudzić w sobie duszy artysty i samemu nie poczuć jak plastycznym i przyjemnym w dotyku materiałem, jest drewno?
Tworzenie rzeźb to nie jest wyłącznie doskonała zabawa, ale i sztuka, do której potrzeba nam nie lada wiedzy oraz umiejętności. Nie każdy kawałek drewna, jaki znajdziemy u siebie w domu nadaje się do rzeźbienia. Przecież drewno różnych gatunków drzew, ma całkiem odmienne właściwości. Jedne są twarde, ciężkie i łupliwe, inne miękkie i lekkie. Nas interesuje drewno miękkie i plastyczne, które byłoby podatne na artystyczne kształtowanie. Idealnie sprawdza się tutaj drewno lipy.
Wciąż nie brakuje rzemieślników, którzy potrafią spędzać długie godziny na ręcznej pracy z drewnem. Od ogólnych, niedbałych ruchów dłutem, poprzez coraz drobniejsze, delikatniejsze, dochodzą do stworzenia wspaniałego dzieła sztuki.
Współcześni rzeźbiarze, jednak nie zawsze korzystają z małego dłutka i pobijaka. Coraz częściej wykonują rzeźby tym samym narzędziem, którym wcześniej drzewo było ścinane – pilarką. Pod ostrzami łańcucha, zdaje się agresywnymi i mało dokładnymi, powstające rzeźby pełne są drobiazgów, szczegółów, delikatnych wzorów, które zdają się niemożliwe do wykonania tak dużym narzędziem. Mimo dużej konkurencji coraz to nowych materiałów, to drewno, było i wciąż pozostaje niedościgłym surowcem dla rzeźbiarzy.

Kinga Mazur


 


PO CO JEST DREWNO – CZYLI MNIEJ LUB BARDZIEJ OCZYWISTE ZASTOSOWANIA SUROWCA DRZEWNEGO

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, do czego tak właściwie wykorzystujemy drewno? Po co corocznie pozyskujemy surowiec drzewny? Co dalej dzieje się z drewnem, które przewozi się do tartaków? Po co, co roku sadzimy nowe drzewa, skoro w przyrodzie ich nie brakuje? Wszystkie te działania są pokierowane nie tylko dbałością o otaczającą przyrodę, ale również o naszą własną wygodę. Drewno spotykamy w codziennym życiu na każdym kroku, mimo że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jeśli w tym momencie rozejrzymy się wokół siebie, zapewne spostrzeżemy wiele elementów wykonanych z drewna, lub powstałych w skutek jego przerobu. Szafa, biurko, ołówek, czy trzymana przez nas gazeta, są przecież wytworzone z drewna.
Szacuje się, że istnieje około 30 tysięcy zastosowań drewna. Dla niektórych jest to tylko surowiec, ale dla wielu z nas drewno jest materiałem do realizowania swoich pasji. Jedną z nich jest modelarstwo. Za pomocą drewnianych elementów, kleju, oraz nieograniczonej ilości cierpliwości i poświęconego czasu, powstają miniaturowe dzieła, makiety drewnianych domów, odbiegające od oryginału jedynie wielkością. Tak powstają również modele samolotów, statków czy samochodów, chętnie sklejane przez nasze pociechy, lub niekiedy przez nas samych.
To tylko jedna z możliwości wykorzystania drewna. Więcej zastosowań poznamy w kolejnych odsłonach. Przed nami rok z najbardziej „przyjaznym" surowcem, jakim jest drewno.

Kinga Mazur


SIKORY, WRÓBLE I KOSY - CO Z NIMI BĘDZIE?

Dokarmiajmy zimą naszych skrzydlatych przyjaciół, ale róbmy to mądrze. Odpowiednio dobrane pożywienie, pora i miejsce mają niebagatelne znaczenie.

Wszyscy wokół straszą nas nadchodzącymi mrozami. Ponoć zima ma być w tym roku bardziej śnieżna. Sami, przygotowując się na nadejście zimy, szykujemy sterty opału.  A czy kiedy my siedzimy w domu, z kubkiem gorącej herbaty i wyglądamy przez okno, podziwiając piękną biel śnieżnego puchu, zastanawialiśmy się, czy możemy jakoś pomóc naszym skrzydlatym pobratymcom? One są zdane przecież tylko na siebie. Sikory, mazurki, wróble, kosy, kwiczoły i wiele innych ptaków będzie musiało zmagać się z obniżającą się temperaturą powietrza i brakiem pożywienia, ukrytym pod warstwą śniegu, nie do wydobycia dla ich małych dziobów.
Tak, chcemy pomóc – powtarzamy. Ale żeby pomagać, trzeba jeszcze wiedzieć jak to robić, aby nie narobić więcej szkody, niż pożytku. Podstawą jest tutaj termin. Większość z nas bowiem, zaczyna dokarmiać za wcześnie. Pamiętajmy, że ptakom pomagamy dopiero wtedy, gdy same nie mogą sobie poradzić i znaleźć naturalnego źródła pożywienia, gdy pojawi się pokrywa śnieżna. Po drugie, ważne jest żeby, kiedy już się zdecydowaliśmy na dokarmianie, robić to regularnie. Przecież nikt z nas nie chciał by z dnia na dzień, bez uprzedzenia, zostać bez źródła pożywienia. No i po trzecie, karmniki należy regularnie czyścić z resztek pożywienia i odchodów, aby to co nasi skrzydlaci przyjaciele znajdą w środku, nie zaszkodziło im.
Pytacie, co dawać ptakom? Najlepiej to, co występuje w naturze, czyli ziarna zbóż i słonecznika (za którymi ptaki wprost przepadają), dla kwiczołów i kosów – owoce, a i słoninki powiesić nie zaszkodzi, dla sikorek, czy dzięciołów. Pamiętajmy, że zapleśniałe pożywienie, solone i przetworzone przez człowieka, szkodzi ptakom, w jeszcze większym stopniu, niż nam.
Jeśli będziemy regularnie karmić ptaki w tym ciężkim dla nich okresie, odwdzięczą się nam swoją obecnością i wesołym gwarem w karmniku, aż do nadejścia wiosny…

Tekst: Kinga Mazur

Zdjęcia: Stefan Lewandowski


PERYPETIE PTASICH DRAPIEŻCÓW

Wycieńczony, skrajnie osłabiony bielik, trafił pod opiekę specjalistów dzięki interwencji mieszkańców i kolbuszowskiej policji. Młodego ptaka znaleziono w zeszły piątek, gdy spacerował po łące w Wilczej Woli. Po wstępnych oględzinach, odwieziono go do lecznicy zwierząt w Przemyślu, gdzie przeszedł szczegółowe badania, których wyniki nie rokują zbyt dobrze. Jak się okazało, wyczerpanie drapieżnika spowodowane jest chorobą zakaźną, prawdopodobnie wirusową. Gdyby tego było mało, młody ptak jest zainsektowany przez pasożyty naskórne oraz endopasożyty, co dodatkowo osłabiło jego organizm. Obecnie bielik przetrzymywany jest w specjalnym inkubatorze dla zwierząt, gdzie dochodzi do zdrowia. Czy uda się go wyleczyć i wypuścić na wolność? Na takie pytanie odpowiada nam twierdząco Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii, zajmujący się naszym ptasim pacjentem.
To niestety nie jedyny podopieczny, jaki w ostatnim czasie trafił do ośrodka z gminy Kolbuszowa. Przedwczoraj w przydrożnym rowie znaleziono myszołowa zwyczajnego, najprawdopodobniej potrąconego przez samochód. Oba ptaki są pod dobrą opieką, więc mamy nadzieję, że po okresie rekonwalescencji zostaną  wypuszczone na wolność, i wrócą w nasze strony.

Kinga Mazur


ORIENTUJMY SIĘ NA SPORTOWO

Najbardziej znaną formą orientacji w terenie są biegi na orientację, jednak coraz większą popularnością cieszą się także rowerowa jazda na orientację, narciarskie biegi na orientację jak również orientacja precyzyjna – stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Na terenie ścieżki dydaktycznej Białkówka w leśnictwie Nowa Wieś, powstał właśnie Zielony Punkt Kontrolny (ZPK). Idea ZPK zakłada udostępnianie lasów dla uprawiania różnych form orientacji w terenie, a ta oparta na bazie stałych punktów, zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Na obszarze około 2,5 km2 rozmieszczonych zostało 30 drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi tabliczkami i perforatorami oraz zaproponowane zostały trzy trasy o różnej długości.
Z efektów projektu można już korzystać. Wystarczy ze strony internetowej Nadleśnictwa pobrać jedną z map i wyruszyć na poszukiwanie punktów. Mapę można pobrać także na smartfon lub tablet, skanując QR kod z tablicy informacyjnej znajdującej się na początku ścieżki dydaktycznej „Białkówka".
Oficjalna inauguracja Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka" zaplanowana jest na sobotę 27 sierpnia 2016 r. Będzie można wtedy spróbować swoich sił w orientacji sportowej na wybranej trasie. Na to wydarzenie już teraz serdecznie zapraszają liderzy inicjatywy wraz z Nadleśnictwem Kolbuszowa.

Mirosław Marek


KOMUNIKAT!

Interweniuj, jeśli zauważysz nielegalne wjazdy do lasu!

Jeśli będziesz świadkiem, że ktoś wjeżdża do lasu motorem czy quadem, co jest wykroczeniem - interweniuj i zadzwoń:

STRAŻ LEŚNA: 601 932 002

POLICJA: 112


NA RATUNEK DRZEWOSTANOM

Jednym z ważniejszych szkodników liściożernych, występujących na terenie naszych lasów jest osnuja gwiaździsta (Acantholyda posticalis). Ten niepozorny owad powoduje duże uszkodzenia aparatu asymilacyjnego najbardziej rozpowszechnionego w Polsce gatunku drzewa, jakim jest sosna zwyczajna (Pinus sylvestris).
Wiosną tego roku na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa w Leśnictwie Lipnica przeprowadzono kontrole, które jednoznacznie wykazały, że tamtejsze drzewostany są silnie zagrożone, ze względu na ilość jaj oraz gąsienic osnui na igłach.
W związku z zaistniałą sytuacją, w celu ratowania sosny, 12 maja br. przeprowadzono wielkoobszarowy zabieg chemiczny przy użyciu sprzętu agrolotniczego. Na powierzchni 193 ha lasu, zastosowano oprysk, w celu zwalczenia szkodnika, do którego użyto środka chemicznego Mospilan 20 SP. Jest to jeden z dopuszczonych przez MRiRW do stosowania w leśnictwie insektycyd, przeznaczony do tego typu zabiegów, który nie jest toksyczny dla pszczół.
Wszyscy mamy nadzieję, że wykonana „operacja" zredukuje szkody w sośninach na terenie Leśnictwa Lipnica do minimum, tak byśmy mogli dalej cieszyć się zdrowymi i silnymi drzewostanami.

 

Kinga Mazur


BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!

 20 kwietnia 2016 roku na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa w Weryni, została przeprowadzona  pielęgnacja oraz planowany zabieg usunięcia drzew rosnących wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 875. Zabiegiem objęto również drzewa znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu sportowego w Weryni. Celem tego zabiegu było zwiększenie bezpieczeństwa, zarówno dla ruchu drogowego pojazdów, jak również pieszych poruszających się chodnikiem. Od wczesnych godzin porannych grupa arborystów przystąpiła do przycinania suchych konarów dębu szypułkowego. Prace pielęgnacyjne wykonywano metodą alpinistyczną. Ze względów bezpieczeństwa zastosowano specjalistyczny podnośnik. Przy jego użyciu usunięto konary znajdujące się  nad pasem drogowym oraz przyległymi budynkami.  Stanowiły one realne zagrożenie dla ludzi. Wykonane zabiegi przyczyniły się do  poprawienia stanu zdrowotnego drzew, od którego może zależeć nasze wspólne bezpieczeństwo. Dziękujemy bardzo za pomoc Policjantom z KPP w Kolbuszowej, którzy na ten czas zamknęli drogę.

Witold Wrzask


SPACER PO LESIE? TAK, ALE W CISZY ...

Za oknami pięknie świeci słońce, a więc sezon na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu uważamy za rozpoczęty!

 Nadleśnictwo Kolbuszowa zaprasza wszystkich chętnych do korzystania ze ścieżek edukacyjnych i specjalnie wyznaczonych miejsc wypoczynkowych, na terenie Nadleśnictwa.
Jednocześnie przypominamy, że istnieje zakaz wjazdu do lasu osobom poruszającym się pojazdami silnikowymi. Prosimy serdecznie o przestrzeganie tego obostrzenia. Hałas w lesie jest problemem dla jego mieszkańców, ale także dla osób, które chcąc uciec od zgiełku miasta, zaszywają się w leśnych ostępach, aby posłuchać śpiewu ptaków, czy szumu drzew. Warkot silnika nie należy przecież do odgłosów natury, których chcemy posłuchać, wybierając się na leśną wycieczkę.
Szczególnie na trasach spacerowych, gdzie na aktywny wypoczynek wybierają się wszyscy, poczynając od najmłodszych, aż po bardziej doświadczonych, istnieje duże ryzyko potrącenia pieszego, bądź rowerzysty. Apelujemy zatem o rozwagę i zachowanie zdrowego rozsądku, ponieważ aby doszło do groźnego wypadku, wystarczy chwila naszej nieuwagi.

Zastanówmy się zanim wjedziemy na teren leśny samochodem, motorem, czy quadem i odpowiedzmy sobie na pytanie, czy to co robimy jest legalne i nie stanowi zagrożenia dla innych ludzi i zwierząt?
 

Kinga Mazur


SPRZEDAŻ DETALICZNA DREWNA

Zapraszamy do zakupu drewna!

KLIENCI DETALICZNI!

Nadleśnictwo Kolbuszowa pragnie poinformować, iż ceny w 2016 roku na drewno użytkowo-opałowe zostały obniżone, w stosunku do roku poprzedniego. Drewno jest surowcem zarówno ekologicznym, jak również wydajnym energetycznie oraz tanim, biorąc pod uwagę stosunek wydajności do ceny. Tym samym gorąco zachęcamy do jego zakupu. Sprzedaż drewna opałowego, a także niewielkich ilości drewna przeznaczonego do innego użytku  (np. żerdzi, czy papierówki), prowadzona jest u nas we wszystkich leśnictwach.
Kontakt do Leśniczych poszczególnych jednostek oraz aktualny cennik na surowiec drzewny znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.


„MIŁY TURYSTO NIE ZAŚMIECAJ LASU!”

W lesie nie ma miejsca na śmieci.

        Pamiętaj, w lesie wszystko żyje w pełnej harmonii, więc nie ma miejsca na śmieci. Jeśli Ciebie zachwyca piękno leśnej przyrody pomyśl, że inni chcą zobaczyć to samo w takiej samej postaci. Nie zaśmiecaj lasu, dbaj  o niego .
        Okres rozpadu poszczególnych surowców jest bardzo długi .Warto wyrobić w sobie nawyk zabierania śmieci z lasu. Przyniesie to wiele korzyści dla świata przyrody i dla nas samych.
       My leśnicy włączamy się do apelu. Być może w niedługim czasie będziemy mieć czyste lasy.

Pamiętajmy, że:
- zaśmiecanie jest karalne,
- zagraża leśnej harmonii,
- niszczy przyrodę.

Mówimy „NIE dla zaśmiecania lasu"!


                                                                                                                                                               Bogusława Ciosek
 


RESTYTUCJA WAWRZYNKA GŁÓWKOWEGO

Zachowanie puli genowej wawrzynka główkowego.

 INFORMACJA PRASOWA

                                                     

Restytucja wawrzynka główkowego

Początkiem lipca 2015 roku na trzech stanowiskach zastępczych w Nadleśnictwie Kolbuszowa posadzono 300 sztuk wawrzynka główkowego - bardzo rzadkiej rośliny, będącej jednym z symboli ochrony przyrody w Puszczy Sandomierskiej. Prace nadzorowali specjaliści z Arboretum Leśnego im. Prof. S. Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców

Proces zaniku stanowisk wawrzynka odnotowywany jest w całym jego zasięgu. Odkryte w maju 2000 roku przez kolbuszowskich leśników naturalne stanowisko tego gatunku również ubożeje. Dlatego podjęto starania o zachowanie puli genowej oraz zwiększenia populacji wawrzynka.

- W 2002 roku na mocy decyzji Ministra Środowiska dokonano zbioru materiału rozmnożeniowego w postaci zrzezów z 35 roślin matecznych, z nich wyhodowano sadzonki, które trafiają do lasu – przypomniał Stanisław Sęktas, leśniczy Arboretum Leśnego w Stradomii

- Obok istniejącego naturalnego stanowiska wawrzynka, zlokalizowane zostały jego stanowiska zastępcze – objaśnia Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa. - Czas pokaże, czy podjęte przez nas starania związane z zachowaniem gatunku się powiodą. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się zachować lokalną populację „kolbuszowskiej perełki".

W akcji sadzenia wawrzynka wzięli udział m.in. Łukasz Lis, przedstawiciel RDOŚ w Rzeszowie, Krzysztof Klecha, wójt Gminy Dzikowiec, pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa. Zdarzenie rejestrowała kamera programu "Prosto z lasu".

Wawrzynek główkowy (Daphne cenorum L.) to krzew należący do rodziny wawrzynkowatych. Jest gatunkiem europejskim, reliktem trzeciorzędowym, występującym na obszarach wyżynnych środkowej i południowej Europy. W Polsce osiąga północno-zachodnią granicę zasięgu - występuje na Wyżynie Sandomierskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Jest drobnym, niskim krzewem o cienkich, pokładających się pędach, osiągającym od kilkunastu do 50 cm wysokości. Występuje w miejscach słonecznych, odkrytych, w widnych lasach sosnowych lub murawach na skałach wapiennych. Kwiaty zebrane w główkowaty kwiatostan, różowe lub białe o intensywnym zapachu pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Jest rośliną trującą! 

W polskim ustawodawstwie gatunek objęty jest ochroną ścisłą jako wymagający ochrony czynnej. W najnowszym wydaniu „Polskiej Czerwonej Księgi Roślin" z 2014 roku został zaliczony do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem.

tekst: Natalia Batory

zdjęcia: Bartłomiej Peret, Łukasz Lis, Natalia Batory


"ECHA LEŚNE" NA TABLETACH

Nowy, wiosenny numer „Ech Leśnych” - na tabletach.

„Echa Leśne" na tabletach

Nowy, wiosenny numer „Ech Leśnych", magazynu przyjaciół lasu wydawanego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, dostępny jest teraz także w wersji na tablety.

Kwartalnik wciąż jest bezpłatny. Można go pobrać zarówno na urządzenia z Androidem (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.echalesne), jak i na iPady (https://itunes.apple.com/pl/app/echa-lesne/id984498977?l=pl&mt=8). Wersja elektroniczna zawiera wszystkie treści obecne w wydaniu papierowym, a ponadto jest wzbogacona o dodatkowe teksty, zdjęcia, animacje, nagrania audio, a wkrótce – również wideo.

Pismo stawia sobie za cel popularyzację wiedzy o lesie i przyrodzie. Skierowane jest do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli, studentów i wykładowców. „Echa Leśne" otwierają las dla wszystkich, prezentują urodę jego flory i fauny, a przy tym w przystępny sposób tłumaczą zachodzące w lesie naturalne zjawiska, rolę gospodarki prowadzonej przez leśników i znaczenie drewna, jako odnawialnego surowca o wszechstronnym zastosowaniu. Zachęcają do aktywnego wypoczynku i rekreacji wśród zielonych ostępów. Są też przewodnikiem po krajowej ofercie turystycznej Lasów Państwowych. Bogato ilustrowane artykuły adresowane są zarówno do starszych, jak i najmłodszych miłośników lasu. To także narzędzie chętnie wykorzystywane w edukacji przyrodniczoleśnej prowadzonej przez leśników i nauczycieli.

W wiosennym numerze można przeczytać wywiad z Anną Dymną o jej związkach z lasem, pasji uprawiania przydomowego ogrodu, ale przede wszystkim o wielkiej miłości do ludzi i przyrody. Polecamy też artykuł o wiosennej pobudce w lesie, powrocie do aktywnego życia zwierząt zapadających w zimową hibernację, powrotach naszych ptaków z ciepłych krajów i odlotach skrzydlatych gości, którzy przylecieli do nas na zimę z mroźnej Północy. Zachęcamy także do zapoznania się z portretem borsuka, zwierzęcia dość powszechnie, acz całkiem niezasłużenie uważanego za samotnika.

Pismo w wersji papierowej można otrzymać w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych LP, ośrodkach szkoleniowych oraz wypoczynkowych, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w schroniskach młodzieżowych oraz w licznych hotelach.

Z aktualnymi i archiwalnymi numerami „Ech Leśnych" można także zapoznać się na stronie www.lasy.gov.pl/echalesne.


NADLEŚNICTWO KOLBUSZOWA ZAPRASZA!

Pierwsi goście w nowo otwartym ogrodzie botanicznym w Nadleśnictwie Kolbuszowa !!!

Już dziś 03.06.2014 roku Nadleśnictwo Kolbuszowa zostało odwiedzone po raz pierwszy po uroczystym otwarciu. Goście odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie leśniczy zapoznał ich z zasadami zachowania się w lesie. Następnie udali się do pomieszczenia z dioramą, dzięki której widok i odgłosy zwierząt leśnych nie są im obce. Kolejnym etapem zwiedzania był nowo powstały ogród botaniczny znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kolbuszowa, właśnie tam podążając alejkami wraz z leśniczym dzieci zetknęły się z gatunkami roślin, krzewów i drzew charakterystycznych dla Puszczy Sandomierskiej. Wiata edukacyjna w której znajdują się przekroje podłużne i poprzeczne drzew a także urządzenia służące dawniej do pracy na szkółce nie zostały ominięte przez małych zwiedzających, którzy następnie udali się do pobliskiego oczka wodnego.
Nadleśnictwo Kolbuszowa serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania obiektów edukacji leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa w Świerczowie.
 


APEL

Leśnicy z Nadleśnictwa Kolbuszowa zwracają się z apelem o bezwzględne przestrzeganie zakazu puszczania psów luzem w lesie lub jego pobliżu

Przedłużającą się zima i wysoka pokrywa śnieżna spowodowała, że zwierzyna dzika  jest wyczerpana i staje się łatwy łupem dla puszczanych psów luzem. 

Zakaz ten wynika z ustawy o lasach art. 30.1.pkt 12 oraz 13.

Przypominam i ostrzegam! Właściciel psa może zostać ukarany grzywnąw wysokości nawet 5000 złotych za puszczenie go w lesie bez smyczy. Jeśli pies porani lub zagryzie dzikie zwierzę, dodatkowa kara dla właściciela psa może wynieść wiele tysięcy złotych.

Nadleśniczy

Nadleśnictwa Kolbuszowa

     


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 61 - 78 z 78 rezultatów.