Lista aktualności Lista aktualności

SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH

SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH
SKŁADANIE WNIOSKÓW
NA PODSTAWIE ART. 46. 3. USTAWY Z DNIA 22 MARCA 2018 R. O ZMIANIE USTAWY - PRAWO ŁOWIECKIE ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW (Dz.U. 2018 poz. 651)
WNIOSEK O SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH WŁAŚCICIEL ALBO POSIADACZ GRUNTÓW ROLNYCH SKŁADA DO ORGANU WYKONAWCZEGO GMINY WŁAŚCIWEJ ZE WZGLĘDU NA MIEJSCE WYSTĄPIENIA SZKODY.
WNIOSEK POWIENIEN ZAWIERAĆ:
1. IMIĘ NAZWISKO ALBO NAZWĘ, ADRES MIEJSCA ZAMIESZKANIA ALBO ADRES I SIEDZIBĘ ORAZ NUMER TELEFONU WŁAŚCICIELA ALBO POSIADACZA GRUNTÓW ROLNYCH
2. WSKAZANIE MIEJSCA WYSTĄPIENIA SZKODY
3. WSKAZANIE RODZAJU USZKODZONEJ UPRAWY LUB PŁODU ROLNEGO


ZASTOSOWANIE DREWNA

No i dotarliśmy, poprzez różne zastosowania drewna, te bardziej nietypowe, jak również te oczywiste, do ostatniego, właściwie najważniejszego sposobu wykorzystania tego surowca.

Drewno, mimo wprowadzenia na rynek coraz to nowych konkurentów, wciąż pozostaje najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Swój sukces, jako surowiec konstrukcyjny, drewno zawdzięcza wyjątkowo dużej porowatości, a co za tym idzie – wytrzymałości i lekkości. Jeśli do tego dodamy, że można je dowolnie kształtować, tworzyć najbardziej wymyślne wzory, to trudno nie przyznać, że możemy je uznać za surowiec doskonały. Ponadto, drewno jest wyjątkowym, przyjaznym dla człowieka budulcem, tworzącym w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.
Skoro już siedzimy w fotelu z dębową podstawą, trzymając w dłoni książkę, popijając herbatę przed kominkiem, w którym wesoło trzaskają palące się szczapy drewna, to co stoi na przeszkodzie, aby cały dom również był wykonany z tego surowca?
Z drewna budujemy całe domy mieszkalne, kościoły, kaplice, a także inne budowle, jak na przykład budynki gospodarcze, czy altany. Wiele z nich kryjemy gontem, czy nawet strzechą. Kiedyś drewno było jedynym dostępnym budulcem, a teraz, mimo mnóstwa innych możliwości, powraca do łask i coraz częściej po nie sięgamy, przy stawianiu swojego „miejsca na ziemi”.

Kinga Mazur

 


ZA PAN BRAT Z DREWNEM

Zadajemy sobie pytanie: „Co możemy wykonać z drewna?” i w głowie rozbrzmiewa nam pustka. Chwila zastanowienia, zaczynamy wymijająco rozglądać się po pomieszczeniu i nagle dostrzegamy całe nasze otoczenie.

Krzesła, stół, zegar, regał na książki, szafa z ubraniami, wymieniać można bez liku. Wszystkie te przedmioty przecież znajdują się w domu każdego z nas. Sami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile mebli, czy elementów dekoracyjnych, z których codziennie korzystamy, wykonane jest z drewna. Gros surowca drzewnego w postaci litego drewna, płyt wiórowych, pilśniowych czy sklejki trafia do przemysłu meblarskiego. Długą drogę musi przebyć drewno począwszy od ścięcia drzewa w lesie, poprzez przewoźników, fabryki, stolarnie, dostawców, zanim trafi do naszych domów w postaci różnych mebli.
Dąb, władca kniei, jako symbol siły i potęgi jest uważany za najbardziej wartościowy. Gatunek ten ma szerokie spektrum zastosowań. Dobrej jakości dębina trafia do zakładów produkujących okleinę meblową, ale również chętnie używana jest do produkcji dobrej klasy mebli. Równie wiele zastosowań ma również drewno bukowe, które, podobnie jak dębowe, daje się łatwo obrabiać, giąć, barwić, lakierować i polerować, a jednak wciąż należy do tych gatunków o twardym, wytrzymałym drewnie.
Doceniajmy w swoich domach naturalne, drewniane elementy, które stwarzają w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.

Kinga Mazur

 


DREWNO DREWNU NIERÓWNE

Co i kiedy palić? Tyle różnych gatunków drewna mamy dostępnych, że łatwo się pogubić. Co wybrać zimą, jesienią, a co latem? Podpowiadamy.

Gdy zimno za oknem, gwiżdże wiatr, a deszczu czasem nie widać końca, marzymy o gorącej herbacie, kocu i wesoło trzaskającym ogniu w kominku. Późna jesień, gdy wieczory robią się coraz dłuższe, to najlepszy czas na czytanie książek w domowym zaciszu. Aby w tym przejściowym okresie, nim przyjdą silniejsze mrozy zachować w domu ciepło, a jednocześnie nie rujnować portfela na ogrzewanie domu, podpowiadamy jak dobrze i skutecznie można palić drewnem. Jest to świetny surowiec opałowy, ekologiczny, a do tego, jeśli prawidłowo wykorzystywany, jest wydajny i tani.
Co i kiedy palić? Na takie mniej chłodne okresy roku, świetnie nadaje się do palenia drewno olchowe, które ma niższą wartość energetyczną od twardych gatunków liściastych, ale  dobrze podtrzymuje temperaturę w piecu. Gdy nadejdą większe mrozy, najlepiej sprawdza się do palenia drewno na przykład grabowe, zaliczane do gatunków liściastych o twardym drewnie. Pali się długo, równomiernie, a więc świetnie nadaje się do podłożenia na noc do pieca, abyśmy nie budzili się w zziębniętym domu, że aż strach wystawić nos zza kołdry. Aby szybciej rozpalić w piecu i uzyskać wyższą temperaturę, stosujemy drewno iglaste, na przykład sosnowe, które dzięki zawartości żywicy świetnie sprawdza się jako rozpałka, jak również do palenia latem na gorącą wodę. Mało osób wie, że drewno osikowe również ma swoje zalety jako opał, gdyż charakteryzuje się wysoką temperaturą spalania i pozwala na wypalenie zalegającej w piecu sadzy. Dla miłośników ciepłej atmosfery, sprawdzi się drewno świerkowe, gdyż wesoło trzaska w kominku.
Najlepszym okresem na przygotowanie opału jest zima, gdyż drewno pozyskane w tym okresie posiada mniejszą ilość wody, a co za tym idzie – szybciej schnie. Pamiętajmy jednak, że przygotowywany zimą opał, nadaje się do palenia najwcześniej za dwa lata.
Kupując drewno od sprawdzonego dostawcy, chronimy lasy przed nielegalnym wyrębem, a także mamy pewność, że drewno to zostało pozyskane bez uszczerbku dla środowiska, zgodnie ze sztuką leśną.

Kinga Mazur

 


OCHRONA PRZYRODY NIEJEDNO MA IMIĘ

Na pytanie „Czy chronić? – odpowiadamy „tak, jak najbardziej”, ale ważniejsze pytanie, jakie powinno się nam nasunąć, to „jak chronić mądrze i skutecznie?”.

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowe w rozwiązywaniu problemów z ochroną przyrody, z jakimi się borykamy w lasach.

Centrum Promocji Leśnictwa, położone w malowniczym zakątku Bieszczadów w Mucznem, 26 października cieszyło się dużym „oblężeniem”. Odbyła się tutaj konferencja naukowo-techniczna o tematyce „Ochrona przyrody w gospodarce leśnej – problemy, wyzwania i propozycje rozwiązań”, w której uczestniczyli głównie leśnicy z rejonu Podkarpacia.

Część referatową rozpoczął Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, podkreślając problemy z jakimi podkarpaccy leśnicy spotykają się w związku z ochroną przyrody. Obszar naszej dyrekcji charakteryzuje się szczególnym bogactwem przyrodniczym, na tle innych obszarów Polski, co wiąże się z kolei z próbami ograniczania gospodarki leśnej, a nawet funkcji społecznych lasu, na rzecz ochrony elementów przyrody. W dążeniu do ochrony jak największej liczby zwierząt, roślin i innych organizmów, a także nierzadko większych obszarów leśnych, zapominamy o człowieku – przypomniał Edward Marszałek, rzecznik prasowy
RDLP w Krośnie. Jak się okazuje, w innych krajach europejskich, np. Austrii, Szwajcarii czy Niemczech, to człowiek jest stawiany na pierwszym miejscu, a jego działalność uznawana jest za element otaczającego środowiska przyrodniczego.

Ochrona przyrody jest często stawiana jako jeden z priorytetów Lasów Państwowych, a ile ona nas kosztuje, przedstawił Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, w swojej prelekcji „Ile kosztowała ochrona przyrody w Nadleśnictwie Kolbuszowa w latach 2001-2010?”. Oprócz tego, z zastosowaniem najnowszych technik, tworzone są przecież programy ochrony przyrody na okresy 10-letnie, które jako załącznik do Planu Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa, są często obszerniejsze od całego planu, podkreśla Bogumił Dąbek z BULiGL w Przemyślu.

Osobne prezentacje przedstawili również Ryszard Kapuściński, pracownik Nadleśnictwa Bircza, a także Michał Szczerbicki, pracownik Nadleśnictwa Lutowiska. Swoje wystąpienie miał również Kamil Grałek, pracownik RDLP w Krośnie, wyjaśniając po co, dlaczego i jak prowadzimy inwentaryzację wskaźnikową bogactwa przyrodniczego. To dzięki takim cyklicznym badaniom, możemy realnie określić wpływ gospodarki leśnej na ekosystemy.

Żywą dyskusję wywołała prelekcja Marcina Sceliny, pracownika Nadleśnictwa Baligród, który jest jednym z administratorów profilu na Facebooku Lasów Państwowych oraz swojego Nadleśnictwa. Dzięki temu miał możliwość zaprezentowania „od strony kulis” środowiska Internetu, który rządzi się swoimi prawami. Jest to obecnie najszybsze źródło informacji, któremu społeczeństwo ufa i chętnie z niego korzysta. W ten sposób buduje się wizerunek całej firmy, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne prowadzenie fanpage’a każdego nadleśnictwa przez pracowników, którzy sami chcą przekazywać społeczeństwu informacje o lasach, czy o pracy leśników – przedstawił.

Problemów związanych z ochroną przyrody nie brakuje, ale najważniejsze jest, aby cierpliwie szukać rozwiązań i wchodzić w dialog. O tym jak ważna jest wspólna rozmowa, edukacja oraz zwracanie się z informacjami do ludzi spoza Lasów Państwowych, świadczy to, że większość prelegentów w końcowych podsumowaniach, stawiało taką właśnie konkluzję. Rozmawiajmy, tłumaczmy, nie bójmy się wyjaśniać, bo tylko konstruktywny dialog może przynieść rozwiązania spornych kwestii.

Tekst: Kinga Mazur

Fot: Robert Sobkowicz


PALENIE BEZ SMOGU ?

Jest to możliwe, ale musimy poznać podstawowe zasady: jakim surowcem palić oraz jak prawidłowo rozpalać ogień.

Często popełniamy błędy, które skutkują zanieczyszczaniem powietrza, małą wydajnością palenia i znacznie większym zużyciem drewna. Jak zatem palić efektywnie, ekonomicznie i ekologicznie?

Zima zapowiada się sroga, o czym mówią nam coraz grubsze futra naszych zwierzaków. My niestety nie możemy ukryć się w gawrze i przespać całego zimowego okresu, więc uzbrajamy się w czapki, szaliki, rękawice, a także przygotowujemy opał do ogrzewania naszych domów. Bardzo dobrym, odnawialnym i ekologicznym surowcem opałowym jest drewno.

Sezon grzewczy już się rozpoczął. Tu i ówdzie widzimy wydobywający się z komina dym. O czym świadczy jego barwa? Jasny, prawie przezroczysty dym to dobry znak, gdyż oznacza, że z naszego komina wydobywa się para wodna i tylko niewielka ilość dymu. Sekretem takiego palenia, bez wytwarzania smogu, jest przede wszystkim wysuszone, odpowiednio składowane drewno. W zależności od gatunku z jakim mamy do czynienia, przed spaleniem w piecu, powinniśmy sezonować je co najmniej 2-3 lata, aby zawarta w nim woda mogła wyparować.

Palenie mokrym drewnem jest niebezpieczne dla pieca, komina, a i dla nas samych stanowi zagrożenie. Podczas spalania takiego surowca na ścianach pieca i komina w dużych ilościach zbiera się sadza, która zapycha komin i może grozić zapłonem, a stąd do pożaru całego domu i innych nieszczęść droga już niedaleka. Jeśli do kogoś nie trafiają te argumenty, jest również aspekt ekonomiczny palenia wysuszonym drewnem. Spalanie mokrego drewna jest mało wydajne, ponieważ część energii, która mogłaby być wykorzystana do wytworzenia ciepła – zużywana jest do wyparowania wody, a co za tym idzie więcej drewna musimy kupić, przygotować i spalić, aby wytworzyć taką samą ilość energii.

Co ciekawe, znaczenie ma nie tylko to, jakim drewnem palimy, ale i jak rozpalamy ogień. Wbrew pozorom to nie samo drewno się pali, ale gazy w nim zawarte.
Dlatego powinniśmy drewno układać od dołu pieca, a ogień rozpalać od góry, aby uwalniające się z poniżej leżącego drewna gazy, ulegały spalaniu, zamiast uwalniane przez komin, zanieczyszczały powietrze, którym oddychamy. To od nas zależy czystość środowiska, w którym przebywamy. Warto o tym pamiętać, zanim włożymy do pieca mokre polano.

Kinga Mazur


ROBIMY JESIENNE PORZĄDKI

Wrzesień minął, o czym przypomina nam pojawiający się coraz częściej deszcz za oknem oraz stopniowo zmieniające kolor liście na drzewach.

W oczekiwaniu na poprawę pogody, zerkamy co jakiś czas na zegarek. Żeby tylko przestało padać, to ruszymy ochoczo do przydomowego ogródka, żeby przed zimą, kiedy opadną już liście z drzew, zrobić generalne, jesienne porządki. Bierzemy grabie, widły, szpadle i wszystkie inne potrzebne narzędzia.
    A kto z nas zauważa, że większość z tych narzędzi składa się między innymi z drewna? Drewno, jako uniwersalny surowiec nadaje się również do produkcji trzonków do różnego rodzaju sprzętów, zapewniając trwałość użytkowania, ale również lekkość, co ma dla nas niebagatelne znaczenie przy wykonywaniu wszelkich ręcznych prac. Oczywiście możemy zastąpić drewniane trzonki metalowymi, jednak ciężar takiej rękojeści w całości wykonanej z metalu, znacznie się zwiększy. Jakie zatem drewno najlepiej zastosować do wykonania trzonków narzędzi? Przede wszystkim wytrzymałe i twarde drewno jesionu, dębu czy buka. Wierni tradycji, wybierajmy sprzęt ekologiczny, przyjazny środowisku, jak również nam samym. W końcu to my będziemy pracować używając takich narzędzi, jakie sami wybierzemy.

Kinga Mazur

 


GRZYBOBRANIE-ŚMIECIOBRANIE

Pogoda sprzyja wyprawom na grzyby do lasu. Prosimy by zabierając ze sobą przekąski i soki na grzybobranie opakowania po nich nie wyrzucać do lasu. Ich miejsce jest w koszu na śmieci.
Zachęcamy wszystkich by przyłączyć się do akcji zapoczątkowanej w 2013 roku przez Leśniczego Janusza Posłusznego "Grzybobranie-Śmieciobranie" z Leśnictwa Nowa Wieś.
Kochani Grzybiarze. Nie chcemy byście zbierali śmieci po innych grzybiarzach. Damy sobie z nimi radę jeśli nie będzie ich przybywać.

LEŚNICY Z NADLEŚNICTWA KOLBUSZOWA

 


WSZĘDOBYLSKIE CHWASTY ATAKUJĄ

Wyobraźmy sobie, że stoimy na tarasie i rozglądamy się wokół siebie. Rzucają nam się w oczy drewniane meble ogrodowe, altana i nowo postawiona pergola. Ale czy z pozyskanych w lesie drzew możemy wykorzystać tylko drewno?

Połowa sierpnia obfituje w piękne, słoneczne dni, zachęcając do działania w przydomowych ogródkach. Niestety w takich warunkach doskonale odnajdują się nie tylko posadzone i podlewane przez nas rośliny ozdobne, ale również chwasty, których wcale nie tak łatwo się pozbyć z naszych wypielęgnowanych rabatek.
Długie godziny spędzamy na usuwaniu chwastów, a kiedy już wydaje się nam, że zniknęły na dobre – pojawiają się na nowo po paru dniach. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby pozbyć się chwastów na stałe i móc spokojnie odpoczywać w pięknym, pachnącym kwiatami ogrodzie? Otóż nie musimy wszystkiego wokół spryskiwać preparatami chemicznymi, ponieważ znamy lepszy, bardziej naturalny sposób, stosowany od dawien dawna. Wystarczy po usunięciu chwastów, ziemię przykryć korą, bądź barwionymi zrębkami, czyli rozdrobnionym drewnem. Dzięki takiemu zabiegowi, chwastom jest znacznie trudniej wyrosnąć, a my mamy więcej czasu na wypoczynek. Taki rodzaj zabezpieczenia roślin jest nie tylko skuteczny, ale również wygląda bardzo estetycznie, nadając naszym ogrodom wyjątkowego charakteru.

Kinga Mazur

 


PRZEDSZKOLNE DYLEMATY

Drewno - to słowo budzi wiele skojarzeń. Pierwsza myśl, jaka nam przychodzi do głowy to deski, jakie widzimy w tartaku. Ale przecież drewno nie jedno ma imię...

Połowa wakacji już prawie za nami, a w sklepach zaczynają się pojawiać wszelkie niezbędne dla ucznia przybory szkolne. Począwszy od plecaków, toreb, tornistrów, aż po zeszyty i długopisy. Tutaj wymieniać możemy bez liku.
Zastanawialiście się nad tym, które są najlepsze dla waszych pociech?  Jeszcze parę lat temu modne były duże, rozkładane i kolorowe piórniki, w których mogliśmy znaleźć flamastry, kredki, ołówki, długopisy i wiele innych różności. Dziś wraca moda na małe, kompaktowe piórniki, mieszczące jedynie niezbędne dla nas przybory do pisania i rysowania.
Wśród ogromu artykułów szkolnych, które zasypują nas ze sklepowych półek, znajdziemy między innymi te naturalne, wykonane z drewna. Wielu z nas pamięta czasy, kiedy to drewniane piórniki i linijki „budziły postrach" wśród uczniów, ponieważ służyły jako przedmiot pomagający nauczycielowi utrzymać dyscyplinę. Dziś na szczęście są to już tylko artykuły biurowe, bez których nie wyobrażamy sobie lekcji matematyki, czy plastyki. Rzecz jasna kredki, ołówki, a i coraz częściej długopisy są wykonywane z tego wdzięcznego surowca. Na porządku dziennym są drewniane linijki, kątomierze, cyrkle, a nawet uchwyty do nożyczek. Przyborniki pełne drewnianych artykułów coraz częściej goszczą na naszych biurkach, nie tylko tych szkolnych, ale i w niejednym biurze. Bez nich nie wyobrażamy sobie naszej codziennej pracy.

Kinga Mazur


OGIEŃ TRAWI WSZYSTKO, CO NAPOTKA

Las rośnie wolno, a płonie bardzo szybko. A wraz z drzewostanem, ogień pochłania inne rośliny, grzyby, zwierzęta, a i dla nas stanowi ogromne zagrożenie.

Wakacje, ciepło i brak deszczu – czego chcieć więcej przy wypoczynku? Zdawałoby się, że nic ponad to do szczęścia nie potrzeba, ale upały i brak opadów, których codziennie błagalnym okiem wypatrujemy z nieba, już dają nam się we znaki. Najlepiej w taką pogodę zamknąć się w klimatyzowanym pomieszczeniu i nie wystawiać nosa za drzwi. Można też wybrać się na spacer do lasu. Tam znajdziemy więcej cienia i trochę chłodu, bo niestety ze względu na suszę, nie ma za bardzo co liczyć na okazałe prawdziwki, a i późne przymrozki zrobiły swoje i nie znajdziemy również zbyt wielu owoców borówek.
Podczas suszy cierpimy jednak nie tylko my, ale i zwierzęta i rośliny w lesie nie mają lekko. Korzystajmy z leśnych ścieżek, ale pamiętajmy, że wystarczy chwila nieostrożności, niedopałek papierosa, szklana butelka i nieszczęście gotowe. Pożar rozprzestrzenia się bardzo szybko, a w lesie łatwo przenosi się na sąsiednie drzewostany, zabierając kolejne rośliny zielne, krzewy i drzewa…
Nadleśnictwo Kolbuszowa apeluje zatem o zachowanie szczególnej ostrożności. Lasy, które sadzili nasi dziadkowie, przez chwilę nieuwagi, mogą w ciągu paru godzin zostać doszczętnie zniszczone. Jeśli zauważyłeś pożar – alarmuj. W tym przypadku przysłowie „Czas to pieniądz" jest jak najbardziej trafne.

Kinga Mazur


ZABAWKI WRÓTCE PÓJDĄ W RUCH

Zabawki kiedyś i dziś? Tak wiele je różni, ale gdy przyjrzymy się lepiej, stwierdzamy, że jednak mają ze sobą sporo wspólnego…

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku szkolnego. Na bok pójdą wszystkie książki i podręczniki, a w codziennym życiu dzieci zagości zabawa na placu zabaw, jazda na rowerze i gra w piłkę. Pomysłów na dobrą zabawę jest zapewne więcej niż samych dzieci, a wciąż naszym pociechom przychodzi do głowy coś nowego. Wśród mnogości zabawek dostępnych na rynku, począwszy od standardowych lalek i pluszowych misiów, na mówiących robotach kończąc, nie możemy zapomnieć o takich zabawkach, z których my sami korzystaliśmy. Takie wykonane z naturalnych materiałów rękodzieła, wracają teraz do łask. Coraz częściej możemy znaleźć na sklepowych półkach drewniane ciuchcie, samochodziki, a nawet puzzle i klocki. Nie brakuje również gier edukacyjnych, które są wykonane właśnie z drewna. Coraz więcej konstrukcji na placach zabaw jest drewniana, a nawet pojawiają się drewniane rowery.
Dlaczego tak się dzieje? Drewno to naturalny, powszechny i odnawialny surowiec. Nic więc dziwnego, że cały czas do niego wracamy, cały czas z niego korzystamy i możemy cieszyć się tym, że w życiu naszych dzieci jest jak najmniej produktów wykonanych z nieprzyjaznych dla organizmu tworzyw sztucznych.

Kinga  Mazur


MAŁE JEST PIĘKNE, ALE NIE ZAWSZE BEZBRONNE

O tym, że małe jest piękne wiemy nie od dziś. Niejednemu „twardzielowi” mięknie serce na widok małego pieska, kotka i wszystkich innych młodych zwierzaków.

W ostatnich tygodniach możemy cieszyć się pełnią lata, mimo że wciąż mamy astronomiczną wiosnę. Wysokie temperatury zachęcają do spacerów po lesie. I bardzo dobrze, bo las to najlepsze miejsce odpoczynku od zgiełku codziennego życia. Wędrując po leśnych ostępach, spokojnie rozglądamy się na boki, aż tu nagle, niedaleko drogi zauważamy ukrytą w trawach młodą sarenkę. I co teraz zrobić? – myślimy. Od razu podchodzimy do niej zmartwieni, że leży taka samotna. Nic bardziej mylnego. Koza, bo tak nazywamy samicę sarny, rodzi swoje młode w odosobnieniu, a później pozostawia je w ukryciu, gdzieś w wysokich trawach. W ten sposób zapewnia jej bezpieczeństwo i chroni przed wzrokiem drapieżników. W pierwszych dniach życia, młode koźlę jest odwiedzane przez swoją mamę i regularnie karmione. Nie musimy się zatem martwić, że zostało porzucone.  Znajdując taką małą sarenkę nie dotykajmy jej i nie zabierajmy ze sobą do domu.
Zwierzęta w lesie świetnie radzą sobie same, a my możemy się cieszyć z niespodziewanych spotkań z nimi, podczas porannych, leśnych spacerów. Być może właśnie tę sarenkę, którą widzieliśmy małą i bezbronną w lesie, spotkamy w przyszłości jako pięknego, dorosłego rogacza.

Kinga Mazur


Wystąpił błąd podczas przetwarzania szablonu.
Expression file.icon is undefined on line 228, column 53 in 10097#20183917#27914661.
1<#assign journalArticleLocalService = serviceLocator.findService("com.liferay.portlet.journal.service.JournalArticleLocalService") /> 
2<#assign dlFileEntryLocalService = serviceLocator.findService("com.liferay.portlet.documentlibrary.service.DLFileEntryLocalService") /> 
3<#assign imageLocalService = serviceLocator.findService("com.liferay.portal.service.ImageLocalService") /> 
4 
5<#assign journalArticleId = .vars["reserved-article-id"].data?replace('.', '-') /> 
6<#assign journalArticle = journalArticleLocalService.getArticle(getterUtil.getLong(groupId), journalArticleId) /> 
7<#assign journalArticleCreateDate = journalArticle.getCreateDate() /> 
8<#assign journalArticleModifiedDate = journalArticle.getModifiedDate() /> 
9<#assign journalArticleAuthor = .vars["reserved-article-author-name"].data /> 
10<#if coauthors?? && coauthors.data?has_content> 
11  <#assign journalArticleAuthor = coauthors.data /> 
12</#if> 
13<#if title?? && title.data?has_content> 
14  <#assign journalArticleTitle = title.data /> 
15<#else> 
16  <#assign journalArticleTitle = .vars["reserved-article-title"].data /> 
17</#if> 
18<#assign journalArticleUrlTitle = journalArticle.getUrlTitle() /> 
19 
20<#assign serviceContext = staticUtil["com.liferay.portal.service.ServiceContextThreadLocal"].getServiceContext() /> 
21<#assign themeDisplay = serviceContext.getThemeDisplay() /> 
22<#assign portletId = themeDisplay.getPortletDisplay().getId() /> 
23 
24<div id="article-${journalArticleId}" class="nfh-cp-article"> 
25 
26  <h1 class="title">${journalArticleTitle}</h1> 
27 
28  <#if showcreatedate?? && showcreatedate.data == "true"> 
29    <#assign journalArticleModifiedDate = journalArticle.getCreateDate() /> 
30  </#if> 
31  <div class="metadata">${journalArticleModifiedDate?string["dd.MM.yyyy"]} | ${journalArticleAuthor}</div> 
32 
33  <#-- MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE --> 
34  <#assign printGroupId = "" /> 
35  <#if journalArticle.groupId != themeDisplay.scopeGroupId> 
36    <#assign printGroupId = themeDisplay.scopeGroupId /> 
37  </#if> 
38  <div class="social-media"> 
39    <div class="addthis_toolbox addthis_default_style"> 
40      <img title="${languageUtil.get(locale, "print")}" src="${themeDisplay.pathThemeImages}/nfh-cp/icon-print-20x17.png"  
41        onclick="Nfhcp.AssetPublisherPortlet.printFullContent('${portletId}', '${journalArticleId}', '${printGroupId}', '${journalArticleUrlTitle}');" class="print"> 
42    </div> 
43  </div> 
44 
45  <#-- ZDJĘCIA DO GALERII --> 
46  <#assign galleryImages = [] /> 
47  <#assign mainGalleryUuid = "" /> 
48  <#assign imageDesc = ""/> 
49 
50  <#-- Zdjęcie główne z galerii --> 
51  <#if mainphotogallery?? && mainphotogallery.data?has_content> 
52    <#assign url = mainphotogallery.data /> 
53    <#if url?starts_with("/image/image_gallery")> 
54      <#assign uuid = httpUtil.getParameter(url, "uuid", false)?string /> 
55      <#assign groupId = getterUtil.getLong(httpUtil.getParameter(url, "groupId", false), 0) /> 
56      <#if dlFileEntryLocalService.getDLFileEntryByUuidAndGroupId(uuid, groupId) ?? > 
57        <#assign image = dlFileEntryLocalService.getDLFileEntryByUuidAndGroupId(uuid, groupId) /> 
58 
59        <#if image??> 
60          <#assign mainGalleryUuid = uuid /> 
61          <#assign imageDesc = htmlUtil.escapeAttribute(image.description) /> 
62        </#if> 
63 
64        <#assign galleryImage = {"url" : mainphotogallery.data, "thumbUrl" : mainphotogallery.data + "&width=250", "desc" : imageDesc, "uuid" : mainGalleryUuid} /> 
65        <#assign galleryImages = galleryImages + [galleryImage] /> 
66      </#if> 
67    <#elseif url?contains("/documents/")> 
68      <#assign urlParts = stringUtil.split(url, "?") /> 
69      <#assign urlParts = stringUtil.split(urlParts[0]?string, "/") /> 
70      <#assign groupId = getterUtil.getLong(urlParts[2]) /> 
71      <#assign folderId = getterUtil.getLong(urlParts[3]) /> 
72      <#assign title = httpUtil.decodeURL(urlParts[4]?string, true) /> 
73 
74 
75      <#if urlParts?size gt 5> 
76        <#assign uuid = urlParts[5]?string /> 
77        <#assign mainGalleryUuid = uuid /> 
78        <#assign image = dlFileEntryLocalService.getDLFileEntryByUuidAndGroupId(uuid, groupId) /> 
79      <#else> 
80        <#assign image = dlFileEntryLocalService.getFileEntry(groupId, folderId, title) /> 
81        <#assign mainGalleryUuid = image.uuid /> 
82      </#if> 
83 
84      <#assign galleryImage = {"url" : mainphotogallery.data, "thumbUrl" : mainphotogallery.data + "&width=250", "desc" : htmlUtil.escapeAttribute(image.description), "uuid" : mainGalleryUuid} /> 
85      <#assign galleryImages = galleryImages + [galleryImage] /> 
86    </#if> 
87  <#-- Zdjęcie główne --> 
88  <#elseif mainphoto?? && mainphoto.data?has_content> 
89    <#assign galleryImage = {"url" : mainphoto.data, "thumbUrl" : mainphoto.data + "&width=250", "desc" : htmlUtil.escapeAttribute(mainphoto.maindesc.data), "uuid" : "----"} /> 
90    <#assign galleryImages = galleryImages + [galleryImage] /> 
91  </#if> 
92 
93  <#-- Zdjęcia dodatkowe z dysku --> 
94  <#if additionalphoto?? > 
95    <#list additionalphoto.getSiblings() as additionalphotoItem> 
96      <#if additionalphotoItem.data?has_content> 
97        <#assign galleryImage = {"url" : additionalphotoItem.data, "thumbUrl" : additionalphotoItem.data + "&width=250", "desc" : htmlUtil.escapeAttribute(additionalphotoItem.photodescription.data), "uuid" : "----"} /> 
98        <#assign galleryImages = galleryImages + [galleryImage] /> 
99      </#if> 
100    </#list> 
101  </#if> 
102 
103  <#-- Zdjęcia z galerii --> 
104  <#if additionalphotogallery?? && additionalphotogallery.data?has_content> 
105    <#assign url = additionalphotogallery.data /> 
106    <#if url?starts_with("/image/image_gallery")> 
107      <#assign uuid = httpUtil.getParameter(url, "uuid", false)?string /> 
108      <#assign groupId = getterUtil.getLong(httpUtil.getParameter(url, "groupId", false), 0) /> 
109 
110      <#if dlFileEntryLocalService.getDLFileEntryByUuidAndGroupId(uuid, groupId)?? > 
111        <#assign image = dlFileEntryLocalService.getDLFileEntryByUuidAndGroupId(uuid, groupId) /> 
112      </#if> 
113    <#elseif url?contains("/documents/")> 
114      <#assign urlParts = stringUtil.split(url, "/") /> 
115      <#assign groupId = getterUtil.getLong(urlParts[2]) /> 
116      <#assign folderId = getterUtil.getLong(urlParts[3]) /> 
117      <#assign title = httpUtil.decodeURL(urlParts[4]?string, true) /> 
118 
119      <#if dlFileEntryLocalService.getFileEntry(groupId, folderId, title)?? > 
120        <#assign image = dlFileEntryLocalService.getFileEntry(groupId, folderId, title) /> 
121      </#if> 
122    </#if> 
123 
124    <#if image??> 
125      <#assign folderId = image.folderId /> 
126      <#assign folderImages = dlFileEntryLocalService.getFileEntries(groupId, folderId) /> 
127      <#if folderImages??> 
128        <#list folderImages?sort_by("name") as folderImage> 
129          <#if folderImage.uuid != mainGalleryUuid> 
130            <#assign folderImageDescription = folderImage.description /> 
131            <#if folderImage.description?lower_case == folderImage.title?lower_case + folderImage.extension?lower_case> 
132              <#assign folderImageDescription = "" /> 
133            </#if> 
134 
135            <#assign galleryImage = {"url" : "/image/image_gallery?uuid=" + folderImage.uuid + "&groupId=" + folderImage.groupId, 
136              "thumbUrl" : "/image/image_gallery?uuid=" + folderImage.uuid + "&groupId=" + folderImage.groupId + "&width=250", 
137              "desc" : htmlUtil.escapeAttribute(folderImageDescription), 
138              "uuid" : folderImage.uuid} /> 
139            <#assign galleryImages = galleryImages + [galleryImage] /> 
140          </#if> 
141        </#list> 
142      </#if> 
143    </#if> 
144  </#if> 
145 
146  <#-- GALERIA OBRAZÓW --> 
147  <#if galleryImages?size gt 1> 
148    <div id="gallery-${journalArticleId}" class="multiple-image-gallery royalSlider rsDefault"> 
149      <#list galleryImages as galleryImage> 
150        <a href="${galleryImage.url + "&width=560"}" class="rsImg" data-rsbigimg="${galleryImage.url}"> 
151          <img src="${galleryImage.thumbUrl}" width="125" uuid="${galleryImage.uuid}" class="rsTmb" /> 
152          ${galleryImage.desc} 
153        </a> 
154      </#list> 
155    </div> 
156  <#elseif galleryImages?size == 1> 
157    <div class="single-image-gallery"> 
158      <div id="gallery-${journalArticleId}"> 
159        <#list galleryImages as galleryImage> 
160          <a href="${galleryImage.url}" rel="lightbox" title="${htmlUtil.escape(galleryImage.desc)}"> 
161            <img src="${galleryImage.url}&width=716" alt="${htmlUtil.escape(galleryImage.desc)}" /> 
162            <#if galleryImage.desc?has_content> 
163              <div class="mainphotogallery-description">${galleryImage.desc}</div>  
164            </#if> 
165          </a> 
166        </#list> 
167      </div> 
168    </div> 
169  </#if> 
170 
171  <#-- ZAWARTOŚĆ ARTYKUŁU --> 
172  <#if abstract?? && abstract.data?has_content> 
173    <p class="description">${abstract.data}</p> 
174  <#else> 
175    <p class="description">${.vars["reserved-article-description"].data}</p> 
176  </#if> 
177 
178  <div class="content">${content.data}</div> 
179 
180  <#-- ZAŁĄCZNIKI --> 
181  <#assign hasAttachments = false /> 
182  <#if file?? && file.getSiblings()?size gt 0> 
183    <#list file.getSiblings() as fileItem> 
184      <#if fileItem.filedescription?? && fileItem.filedescription.data?has_content> 
185        <#assign fileItemName = fileItem.filedescription.data /> 
186      <#elseif fileItem.filetitle?? && fileItem.filetitle.data?has_content> 
187        <#assign fileItemName = fileItem.filetitle.data /> 
188      <#else> 
189        <#assign fileItemName = fileItem.data /> 
190      </#if> 
191      <#if fileItemName?? && fileItemName?has_content> 
192        <#assign hasAttachments = true /> 
193      </#if> 
194    </#list> 
195  </#if> 
196  <#if hasAttachments> 
197    <div class="attachments"> 
198      <h2>${languageUtil.get(locale, "resources-to-get")}</h2> 
199      <ul class="attachment-list"> 
200        <#list file.getSiblings() as fileItem> 
201          <#if fileItem.filedescription?? && fileItem.filedescription.data?has_content> 
202            <#assign fileItemName = fileItem.filedescription.data /> 
203          <#elseif fileItem.filetitle?? && fileItem.filetitle.data?has_content> 
204            <#assign fileItemName = fileItem.filetitle.data /> 
205          <#else> 
206            <#assign fileItemName = fileItem.data /> 
207          </#if> 
208 
209          <#if fileItemName?? && fileItemName?has_content> 
210            <#assign url = fileItem.data /> 
211            <#if url?contains("/documents/")> 
212              <#assign urlParts = stringUtil.split(url, "?") /> 
213              <#assign urlParts = stringUtil.split(urlParts[0]?string, "/") /> 
214              <#assign groupId = getterUtil.getLong(urlParts[2]) /> 
215              <#assign folderId = getterUtil.getLong(urlParts[3]) /> 
216              <#assign title = httpUtil.decodeURL(urlParts[4]?string, true) /> 
217              <#if urlParts?size gt 5> 
218                <#assign uuid = urlParts[5]?string /> 
219                <#if dlFileEntryLocalService.getDLFileEntryByUuidAndGroupId(uuid, groupId)?? > 
220                  <#assign file = dlFileEntryLocalService.getDLFileEntryByUuidAndGroupId(uuid, groupId) /> 
221                </#if> 
222              <#else> 
223                <#if dlFileEntryLocalService.getFileEntry(groupId, folderId, title)?? > 
224                  <#assign file = dlFileEntryLocalService.getFileEntry(groupId, folderId, title) /> 
225                </#if> 
226              </#if> 
227              <#if file?? > 
228                <#assign fileIcon = file.icon + ".png" /> 
229              </#if>            </#if> 
230            <#if !fileIcon?? || !fileIcon?has_content> 
231              <#assign fileItemExt = fileItem.data /> 
232              <#assign indexOfDot = fileItemExt?last_index_of(".") + 1 /> 
233              <#assign indexOfSlash = fileItemExt?last_index_of("/") /> 
234              <#if indexOfSlash gt indexOfDot> 
235                <#assign fileItemExt = fileItemExt?substring(0, indexOfSlash) /> 
236              </#if> 
237              <#assign fileIcon = fileItemExt?substring(indexOfDot) + ".png" /> 
238            </#if> 
239            <li> 
240              <a href="${fileItem.data}" target="_blank"><img src="${themeDisplay.pathThemeImages}/file_system/small/${fileIcon}"></a> 
241              <a href="${fileItem.data}" target="_blank">${fileItemName}</a> 
242            </li> 
243          </#if> 
244        </#list> 
245      </ul> 
246    </div> 
247  </#if> 
248</div> 

POWRÓT W PRZESTWORZA

Już możemy wypatrywać na niebie naszego króla przestworzy.

Leczony blisko dziewięć miesięcy bielik znaleziony na łące w Wilczej Woli, wrócił na wolność.
Gdy został odnaleziony, rokowania nie brzmiały optymistycznie. Pasożyty wewnętrzne i naskórne, „panoszący" się w organizmie wirus i skrajne wycieńczenie, zdawało się oznaczać, że młody bielik może już nigdy nie wzbić się w powietrze. W takim stanie znaleźli go mieszkańcy wsi Wilcza Wola na początku września zeszłego roku. Ptak został przewieziony do lecznicy zwierząt w Przemyślu, gdzie pod czujnym okiem lekarzy dochodził do siebie w specjalnym inkubatorze dla zwierząt. Z czasem osłabienie mijało, a chęć do latania rosła.
Długie godziny pielęgnowania skrzydlatego podopiecznego, rehabilitacja oraz codzienne czyszczenie, zaowocowało powrotem ptaka na wolność. W połowie maja lekarze przeprowadzili skuteczną akcję wypuszczenia naszego bielika w okolicy stawów w Starzawie. Czy wiatr przywileje go z powrotem w nasze strony? Na tle nieba możemy szukać „orła cień".

Kinga Mazur

fot. Łukasz Solski


NIEBAGATELNA BUDOWA DREWNA

Co takiego jest w drewnie, co pozwala na tak różnorodne jego wykorzystanie?

Na pozór proste połączenia pierwiastków powodują, że jest to surowiec wytrzymały, ale podatny na kształtowanie.
Trzymając w dłoniach książkę, czy gazetę, mało kto zastanawia się nad procesem jej tworzenia. Idąc do księgarni, biblioteki, czy sklepu papierniczego, prosimy tylko o kolejną lekturę do czytania. Drewno, bo to od niego powinniśmy rozpocząć naszą historię, składa się głównie z celulozy, ligniny i hemicelulozy. To właśnie dzięki takiej budowie, z powodzeniem może być wykorzystywane również do produkcji papieru, w procesie układania włókien roślinnych na specjalnych sitach.
Po co nam tak właściwie papier? Na co dzień używamy go w bardzo różnych formach, począwszy od bibuły wykorzystywanej do tworzenia prac plastycznych, aż po papier na banknoty, czy specjalny papier fotograficzny, na którym uwieczniamy chwile z naszego życia, aby móc do nich wrócić w przyszłości.
Szacuje się, że pierwszy papier powstał w Chinach na początku naszej ery. Nam samym, towarzyszy od naszych najmłodszych lat. Rodzice czytają nam bajki, później uczymy się pisać w swoich pierwszych zeszytach, czytać swoje pierwsze rymowanki, aż z czasem docieramy do etapu, kiedy jako pisarze, tworzymy na papierze swoje własne kompozycje liter i słów. W ten sposób powstają ponadczasowe dzieła, interpretowane przez kolejne pokolenia. A to wszystko dzięki wykorzystaniu surowca wszech czasów, jakim jest drewno.

Kinga Mazur


HISTORIA NASZYCH LASÓW ZOSTAŁA SPISANA

11 maja w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej zostały odkryte karty historii kolbuszowskich lasów i ludzi.

11 maja w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej zostały odkryte karty historii kolbuszowskich lasów i ludzi, którzy prawie całe swe życie im poświęcili.  Spotkanie w całości przeznaczone zostało wydanej monografii pn. "Nadleśnictwo Kolbuszowa. Dzieje leśnictwa w dorzeczu Przyrwy i Zyzogi" autorstwa Wojciecha Mroczki. Na spotkanie przybyło ponad 200 osób, których losy splotły się z kolbuszowskimi lasami.
- Nie można sobie wyobrazić naszego regionu bez ludzi pracujących w lesie, często przez całe swoje życie. To zainspirowało nas do opracowania dziejów naszego nadleśnictwa. O zebranie i usystematyzowanie informacji poprosiliśmy Pana Wojciecha Mroczkę – dodaje Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Pan Wojciech Mroczka to znany i ceniony historyk, regionalista. Jest autorem 7 książek, kilkunastu artykułów naukowych i ponad 100 popularnonaukowych. Autor dzieła dwa lata prowadził wnikliwe badania docierając do dokumentów w 44 archiwach: krajowych i zagranicznych, przeprowadzając wywiady z byłymi pracownikami nadleśnictwa oraz świadkami tamtych wydarzeń. W ponad 500 stronicowym dziele sięgając do źródeł historycznych opisał dzieje leśnictwa od średniowiecza do 2016 rok.
- Monografia jest rzetelnym kompendium wiedzy o historii leśnictwa na terenie Kolbuszowszczyzny - podkreślił ks. dr Sławomir Zych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Wygłoszone referaty przez dr. Jerzego Majkę, który przybliżył autora dzieła oraz ks. dr Sławomira Zycha, recenzenta książki połączone zostały z koncertem Jana Cebuli z Kapelą, najwybitniejszego ucznia gajowego Stanisława Białka z Nowej Wsi. Od jego nazwiska pochodzi nazwa ścieżki przyrodniczej – „Białkówka".  Zagrała również nie przypadkiem Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, która kiedyś potocznie nazywana była ,,Walenciakami". Nazwa ta wzięła się od imienia dyrygenta Walentego Kaziora, który pełnił funkcję głównego księgowego w Nadleśnictwie Kolbuszowa. Siedemnastowieczną pieśń myśliwską wykonała sopranistka Katarzyna Liszcz Starzec, której na wiolonczeli kapelmistrza Kaziora towarzyszyła Natalia Potańska.
Wydanie publikacji sfinansowało nadleśnictwo. Trafi ona do szkół, bibliotek i wszystkich zainteresowanych osób. Autor ma nadzieję, że monografia zainspiruje czytelników do mozolnych poszukiwań i badań dotyczących dziejów kolbuszowskiego leśnictwa.

Natalia Batory


LEŚNE POTYCZKI......

 Historie z wiewiórkami, zającami, osnute pajęczyną, skomplikowaną  fabułą w leśnym gąszczu, także biedroneczki i motylki – tak wiele różnych historii, ciekawych tekstów mogliśmy usłyszeć podczas finału IX Powiatowego Konkursu Poezji i Prozy. Temat przewodni był leśny, ale nie zabrakło zakochanych z zielonym tłem czy watahy wilków walczących o  stado. To niesamowite, ze wśród młodych jest tylu poetów, osób piszących , snujących takie ciekawe historie...
Konkurs organizowany jest z dużym powodzeniem przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej i Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni. Początkowo młodzież przesyła swoje teksty nigdzie dotąd niepublikowane, a  specjalnie powołane  przez organizatorów  jury kieruje najlepsze prace do finału.  Może to być  wiersz  lub utwór pisany prozą w jednym egzemplarzu, który później jest  recytowany lub odczytany przez samego uczestnika.  Jury konkursu zawsze ocenia oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość formy i kompozycję,  a także poziom językowy  prezentacji. Wiadomo ze mogli zwyciężyć tylko najlepsi.
Oto lista zwycięzców:


kategoria PROZA -  szkoły gimnazjalne
I miejsce: Karolina Sasiela z Gimnazjum w Dzikowcu
II miejsce: Adam Sudoł z Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewskim
III miejsce: Kinga Zielińska z Gimnazjum w  Dzikowcu


Wyróżnienia: Martyna Ragan,  Adrianna Róg  z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej, Hubert Bąba,  Emilia Pacyna z Gimnazjum w  Dzikowcu, Żaneta Wrońska z Zespołu Szkół w Cmolasie  


kategoria PROZA -  szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce:  Julia Wrońska z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
II miejsce: Róża Salwik z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej
III miejsce: Krzysztof Ptaś z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
Wyróżnienie: Sylwia Lis,  Justyna Pacyna  i  Gabriela Przybyło z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej


kategoria POEZJA -  szkoły gimnazjalne
I miejsce: Patrycja Kosek z Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewskim
II miejsce: Hubert Drapała z Gimnazjum w Dzikowcu
III miejsce: Natalia Gul z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej

Wyróżnienia: Kinga Czachor,  Aleksandra Dziewic,  Oliwia Kosiorowska,  Martyna Puzio,  Sylwia Tomczyk,  Victoria Puk,  Angelika Wołosz  i Zuzanna Zielińska z Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewski,  Katarzyna Mazur z Gimnazjum w Cmolasie,  Agata Snopek  z  Gimnazjum w Dzikowcu

kategoria POEZJA -  szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce: Patrycja Gielarowska z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
II miejsce: Justyna Witas  z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
III miejsce: Katarzyna Leśniak  z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej  
Wyróżnienia: Gabriela Ziętek, Gabriela Tetlak, Anna Magda  z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni, Piotr Snopek z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej


Nagrody ufundowali niezawodni sponsorzy: Nadleśnictwo Kolbuszowa, Wydawnictwo ZNAK i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z  Rzeszowa.

Katarzyna Wachowska

                                                      


PODZIWIAM - NIE NISZCZĘ!

Nastała wiosna a wraz z nią powoli wszystko budzi się do życia. W lesie runo coraz bardziej zielenieje. Pierwsze kwiaty już kwitną. Rozwija się również czosnek niedźwiedzi. Choć występuje na naszym terenie miejscami łanowo, jest gatunkiem objętym ochroną. Ostatnimi czasy chętnie wykorzystywany jest jako roślina jadalna. Pamiętajmy by nie niszczyć stanowisk czosnku i bezwzględnie nie wyrywać całych roślin z gleby.  Taki zachowania będą karane mandatami.
Kochajmy naszą przyrodę – nie niszczmy jej !!!

Natalia Batory


KAMPANIA SPOŁECZNA "STOP POŻAROM TRAW"

MSWiA wraz z Komendantem Głównym PSP w dniu 16 marca b.r. zainicjowali kampanię społeczną "Stop pożarom traw".

W Polsce w 2016 roku odnotowano 126 228 pożarów, wśród których były 36 442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 29% wszystkich pożarów w Polsce.

Materiały promocyjne dostępne na stronie internetowej www.stoppozaromtraw.pl

 


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 41 - 60 z 78 rezultatów.