Lista aktualności

SPRZEDAŻ DETALICZNA DREWNA

Zapraszamy do zakupu drewna!

KLIENCI DETALICZNI!

Nadleśnictwo Kolbuszowa pragnie poinformować, iż ceny w 2016 roku na drewno użytkowo-opałowe zostały obniżone, w stosunku do roku poprzedniego. Drewno jest surowcem zarówno ekologicznym, jak również wydajnym energetycznie oraz tanim, biorąc pod uwagę stosunek wydajności do ceny. Tym samym gorąco zachęcamy do jego zakupu. Sprzedaż drewna opałowego, a także niewielkich ilości drewna przeznaczonego do innego użytku  (np. żerdzi, czy papierówki), prowadzona jest u nas we wszystkich leśnictwach.
Kontakt do Leśniczych poszczególnych jednostek oraz aktualny cennik na surowiec drzewny znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.


AKCJA "CHOINKA-15" ZAKOŃCZONA

Okres Bożego Narodzenia to czas pieczołowitych przygotowań  do przeżycia w rodzinnej atmosferze świąt. Jest on również ważny dla leśników ze względu na patrolowanie młodników jodłowych, które są często niszczone w celu kradzieży ładnych choinek. Liczne patrole w terenie, także z Policją miały ograniczyć powstałe szkody. Jednak ilość zniszczeń nieznacznie zmalała w porównaniu do lat ubiegłych. Prowadzona prewencja pozwoliła na wyeliminowanie i wystraszenie kilkunastu osób. W tym to okresie doszło również do niecodziennego zdarzenia w Nadleśnictwie Kolbuszowa, gdzie anonimowy adresat poczuł się winny powstałej szkody i przysłał długi list, w którym to między innymi napisał „Czuję się zobowiązana zwrócić koszt ukradzionej choinki". Przesłał również kwotę ponad stu złotych, która została przeznaczona na wyrównanie strat.

Bartłomiej  Peret


 


INSPIRACJE MŁODYCH PRZYJACIÓŁ LASU

XIX edycja konkursu "Mój las" zakończona.

Dnia 10 grudnia 2015 roku odbyło się wręczenie nagród z XXIX edycji konkursu „Mój las" w siedzibie Nadleśnictwa Głogów, organizowanego przez Zarząd Główny SITLiD oraz Ligę Ochrony Przyrody w Rzeszowie. Swoje wsparcie okazały Nadleśnictwa Głogów, Kolbuszowa, Tuszyma, Mielec oraz Leżajsk. W konkursie brało udział 60 dzieci oraz młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Każda z grup opisywała różną tematykę związaną z lasem. Dzieci głównie skupiły się na pracy leśników, natomiast młodzież gimnazjalna na surowcu drzewnym, a ponadgimnazjalna na historii leśnictwa w swoim regionie. Spośród uczestników nagrodzono 25 osób, które stworzyły ciekawe, bardzo kolorowe i starannie wykonane prace zawierające inspirujące często pomysły. Nagrody wręczyli Pani Agnieszka Bator – Prezes Podkarpackiego Zarządu LOP, Pani Anna Bondar-Zabiciel – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Głogów oraz Pan Eryk Maziarski – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa. Dla laureatów przeznaczono drobne upominki ufundowane przez Nadleśnictwa, Zarząd Oddziału SITLiD w Krośnie, WFOŚiGW w Rzeszowie oraz Zarząd Podkarpacki LOP. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnym roku.

Anna Srokosz


X POWIATOWY KONKURS WIEDZY O OCHRONIE PRZYRODY ROZSTRZYGNIĘTY

7 grudnia b.r. odbył się X Powiatowy Konkurs Wiedzy o ochronie przyrody

Dnia 7 grudnia 2015 roku odbył się X Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody na terenie Powiatu Kolbuszowskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych powiatu kolbuszowskiego. Konkurs został przeprowadzony pod patronatem Józefa Kardysia – Starosty Kolbuszowskiego oraz Bartłomieja Pereta – Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa, którzy czynnie brali udział we wsparciu młodych uczestników. W pracach komisji uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, Pani Anna Stec, Barbara Żarkowska, Susan Turowski oraz Pani Anna Srokosz z Nadleśnictwa Kolbuszowa. W konkursie łącznie brało udział 27 dzieci i młodzieży. Dzieci ze szkół gimnazjalnych było 12, a młodzieży ze szkół ponad gimnazjalnych 15. Walka była zacięta, a pytania w formie testu wymagały dużej wiedzy o ochronie przyrody. Wyłoniono 5 najlepszych osób w kategorii szkół gimnazjalnych oraz 3 osoby w kategorii szkół ponad gimnazjalnych. I miejsce zajęli Bartosz Lasota z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej oraz Beata Paluszek z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Na II miejscu znalazła się Magdalena Wilk z Gimnazjum w Trzęsówce oraz Przemysław Gazda z Zespołu Szkół w Weryni, a na III miejscu Justyna Pacyna z Zespołu Szkół w Dzikowcu oraz Beata Ofiara z Zespołu Szkół w Weryni. Dodatkowo przyznano miejsca drużynowe  w poszczególnych kategoriach szkół. I miejsce w kategorii szkół  gimnazjalnych otrzymało Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej, a ponad gimnazjalnych Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Werynii.
Dla laureatów przeznaczono drobne upominki. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie za rok.

Anna Srokosz


V POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY "MŁODY OLIMPIJCZYK"

Dnia 24 listopada 2015 r. o godz. 9.00 odbył się V Powiatowy Konkurs Matematyczno – Przyrodniczego „Młody Olimpijczyk". Udział brało w nim 6 gimnazjów z powiatu kolbuszowskiego: Gimnazjum nr 1 z Kolbuszowej, Gimnazjum nr 2 z Kolbuszowej, Gimnazjum z Dzikowca, Gimnazjum z Woli Raniżowskiej, Gimnazjum z Majdanu Królewskiego oraz Gimnazjum z Widełki.
          Konkurs był organizowany w formie quizu dla uczniów klas II gimnazjum. Szkołę reprezentowała drużyna trzyosobowa mieszana, która miała do rozwiązania różnego typu zadania z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Ćwiczenia  wykorzystywały zdobytą wiedzę w praktyce. W pracach komisji brali udział: dyrektor Zespołu Szkół w Widełce pan Mirosław Karkut,  przedstawiciel Nadleśnictwa Kolbuszowa pani Anna Srokosz oraz nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Kolbuszowa.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I m.   Gimnazjum Majdan Królewski                                        
II m.  Gimnazjum Widełka
III m. Gimnazjum Dzikowiec

Beata Sudoł


POMAGAJMY PTAKOM W ZIMIE

Zachęcamy do aktywnego dokarmiania ptaków w ciężki, zimowy czas.

Dokarmianie ptaków jest jak najbardziej „pożytecznym działaniem", ponieważ w ciągu zimy ciężko jest im samodzielnie zdobyć pokarm ze względu na czynniki pogodowe (głównie mróz). W większości przypadków dokarmiane przez nas ptaki są owadożerne, a gdy przychodzą mrozy dostępność owadów jest dużo trudniejsza . Jest to duża szansa przeżycia dla ptaków osłabionych przez obfite śniegi oraz mrozy.
Do karmników najlepiej jest wsypywać nasiona roślin wysokoenergetycznych. Sikorki oraz kowaliki najlepiej dokarmiać nasionami oleistymi  słonecznikiem, rzepakiem, pestkami  dyni, rzepikiem, lnem, a także w bardzo mroźne dni świeżą słoniną. Wróble również preferują nasiona oleiste takie jak słonecznik, len, rzepak, ale także proso, owies, czy rozdrobnioną kukurydzę. Jeśli mamy do dyspozycji świeże owoce, także możemy umieścić je w karmniku.
Nie powinno dokarmiać się ptaków ani wiosną ani latem, ponieważ zostaje stłumiony ich instynkt, przez co stają się niesamodzielne. Już wiosną pokazuje się naturalny pokarm ptaków w postaci owadów, bądź zbóż. Dokarmianie ptaków należy skończyć wczesną wiosną, tak aby stopniowo przyzwyczajać je do poszukiwania naturalnego pokarmu.
W karmniku nie powinno umieszczać się pokarmu starego, przy dodatnich temperaturach należy unikać podawania słoniny, ponieważ szybko się psuje i jełczeje. W pożywieniu nie jest wskazana obecność pieczywa, zwłaszcza rozmokniętego, ponieważ może mieć on poważne konsekwencje zdrowotne dla ptaków. Przede wszystkim, w dużych ilościach powoduje schorzenia przewodu pokarmowego, a w konsekwencji może być powodem chorób, a następnie śmierci. Nie jest to ich naturalny pokarm, więc nie powinno podawać się pieczywa.
Karmnik najlepiej umieścić w miejscu bezpiecznym, tak aby uniknąć presji drapieżników. Najczęściej  powinny być usadowione na słupkach, konstrukcjach z drewna, w pobliży drzew i krzewów, tak aby były one bezpiecznym schronieniem dla ptaków. Konstrukcja karmnika powinna być trwała, tak by pokarm nie uległ zawilgoceniu i był chroniony przed warunkami atmosferycznymi.
Ptaki bardzo przywiązują się do miejsca, w którym znajduje się pokarm i co roku przylatują do niego, więc należy konsekwentnie, dbać o ich dokarmianie. Niewielkie ilości pożywienia zaczynamy wykładać jesienią, tak aby ptaki przyzwyczaiły się do miejsca, w którym znajduje się pokarm. Dbajmy zatem mądrze o naszych „małych przyjaciół" w te zimowe dni.

Anna Srokosz


WARSZTATY PN "WYTNIJ SWOJE DRZEWO"

Zrównoważona gospodarka leśna tematem warsztatów

Zrównoważona gospodarka leśna stała się tematem warsztatów, które odbyły się 8 października w Nadleśnictwie Kolbuszowa. Gościliśmy nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawicieli samorządów terytorialnych z terenu powiatu kolbuszowskiego, którzy wzięli udział we wspólnym spotkaniu pn. „Wytnij swoje drzewo -  czyli kilka słów o zrównoważonej gospodarce leśnej prowadzonej przez leśników".
Warsztaty rozpoczęły w Centrum Edukacji Ekologicznej w Świerczowie częścią kameralną, gdzie przybliżona została struktura Lasów Państwowych oraz lasy i lesistość w Polsce. Następnie odwiedziliśmy szkółkę leśną produkującą sadzonki drzew i krzewów leśnych oraz leśnictwo Lipnica. Pokazaliśmy uczestnikom część lasu, gdzie prowadzona jest wycinka drzew, tzw. rębnia zupełna oraz jej efekt jakim jest powstające odnowienie naturalne bądź sadzone ręką leśnika. By przybliżyć zasady pielęgnacji lasu, uczestnicy wskazywali drzewa do wycięcia. Ważnym punktem warsztatów była również ścieżka przyrodnicza „Maziarnia", która powstała by udostępnić i ułatwić korzystanie z lasu ludziom.
Pierwsze nasze spotkanie pokazało, jak ważna dla lokalnych mieszkańców jest wielofunkcyjna gospodarka leśna oraz potrzeba zaznajamiania z jej zasadami. Za rok zapewne również się spotkamy by zapoznać z tajnikami prac leśnych.

Natalia Batory


ZAWODY SPORTOWO-OBRONNE

W lasach Nadleśnictwa Kolbuszowa rozegrano jedną z konkurencji Zawodów Sportowo-Obronnych

Udzielanie pierwszej pomocy, orientacja w trudnych warunkach terenowych pod presją czasu oraz strzelanie do tarczy - to konkurencje, w których rywalizowali młodzi w IV Zawodach Sportowo-Obronnych. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Mielcu. W zawodach wzięło udział 9 zespołów dziewcząt i chłopców z szkół ponadgimnazjalnych powiatów: mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego, dębickiego i kolbuszowskiego.
Pierwszą rywalizacją podczas zawodów było strzelanie z karabinku sportowego do tarczy. Dość trudna dyscyplina wymagająca skupienia i celnego oka od zawodników. Kolbuszowskie lasy natomiast stały się miejscem zmagań młodych w pięciokilometrowym biegu na orientację. Zespoły trzyosobowe w czasie 60 minut miały za zadanie odnaleźć 6 ukrytych punktów. Najlepsi dystans pokonali w pół godziny. To znakomity czas pokazujący ich sprawność fizyczną oraz znakomitą orientację w nieznanym leśnym terenie. Młodzież udzielała również poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej, tak ważnej i istotnej dla życia i zdrowia człowieka.
Uczestnictwo w zawodach było nie tylko walką o zwycięstwo, ale przede wszystkim, swego rodzaju szkołą życia.

Natalia Batory

zdjęcia: Eryk Maziarski,
Natalia Batory


WIZYTA LEŚNIKÓW Z TURYNGII W KOLBUSZOWEJ

Początkiem września 2015 r. grupa leśników gospodarujących w lasach Turyngii (ThüringenForst) w Niemczech odwiedziła kolbuszowskie lasy. Spędzili w naszych lasach trzy wyjątkowo upalne dni. Wizyta ich skupiła się na pokazaniu specyfiki prowadzenia gospodarki leśnej w drzewostanach liściastych, tak bardzo odmiennej od ich sposobu gospodarowania zasobami leśnymi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również nasze sposoby na udostępniania lasu dla turystki i rekreacji. Odwiedzili trzy ścieżki przyrodniczo-wypoczynkowe przygotowane specjalnie dla aktywnego wypoczynku na łonie natury, które pozwalają również zdobyć informacje o lesie dzięki ustawionym tablicom edukacyjnym.
To nie koniec wizyty niemieckich leśników na Podkarpaciu . Dalsze część ich wyprawy skupi się na bieszczadzkim leśnictwie oraz specyfice Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Bieszczadzkie.


Natalia Batory
Fot. Bartłomiej Peret, Eryk Maziarski
 


„MIŁY TURYSTO NIE ZAŚMIECAJ LASU!”

W lesie nie ma miejsca na śmieci.

        Pamiętaj, w lesie wszystko żyje w pełnej harmonii, więc nie ma miejsca na śmieci. Jeśli Ciebie zachwyca piękno leśnej przyrody pomyśl, że inni chcą zobaczyć to samo w takiej samej postaci. Nie zaśmiecaj lasu, dbaj  o niego .
        Okres rozpadu poszczególnych surowców jest bardzo długi .Warto wyrobić w sobie nawyk zabierania śmieci z lasu. Przyniesie to wiele korzyści dla świata przyrody i dla nas samych.
       My leśnicy włączamy się do apelu. Być może w niedługim czasie będziemy mieć czyste lasy.

Pamiętajmy, że:
- zaśmiecanie jest karalne,
- zagraża leśnej harmonii,
- niszczy przyrodę.

Mówimy „NIE dla zaśmiecania lasu"!


                                                                                                                                                               Bogusława Ciosek
 


RESTYTUCJA WAWRZYNKA GŁÓWKOWEGO

Zachowanie puli genowej wawrzynka główkowego.

 INFORMACJA PRASOWA

                                                     

Restytucja wawrzynka główkowego

Początkiem lipca 2015 roku na trzech stanowiskach zastępczych w Nadleśnictwie Kolbuszowa posadzono 300 sztuk wawrzynka główkowego - bardzo rzadkiej rośliny, będącej jednym z symboli ochrony przyrody w Puszczy Sandomierskiej. Prace nadzorowali specjaliści z Arboretum Leśnego im. Prof. S. Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców

Proces zaniku stanowisk wawrzynka odnotowywany jest w całym jego zasięgu. Odkryte w maju 2000 roku przez kolbuszowskich leśników naturalne stanowisko tego gatunku również ubożeje. Dlatego podjęto starania o zachowanie puli genowej oraz zwiększenia populacji wawrzynka.

- W 2002 roku na mocy decyzji Ministra Środowiska dokonano zbioru materiału rozmnożeniowego w postaci zrzezów z 35 roślin matecznych, z nich wyhodowano sadzonki, które trafiają do lasu – przypomniał Stanisław Sęktas, leśniczy Arboretum Leśnego w Stradomii

- Obok istniejącego naturalnego stanowiska wawrzynka, zlokalizowane zostały jego stanowiska zastępcze – objaśnia Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa. - Czas pokaże, czy podjęte przez nas starania związane z zachowaniem gatunku się powiodą. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się zachować lokalną populację „kolbuszowskiej perełki".

W akcji sadzenia wawrzynka wzięli udział m.in. Łukasz Lis, przedstawiciel RDOŚ w Rzeszowie, Krzysztof Klecha, wójt Gminy Dzikowiec, pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa. Zdarzenie rejestrowała kamera programu "Prosto z lasu".

Wawrzynek główkowy (Daphne cenorum L.) to krzew należący do rodziny wawrzynkowatych. Jest gatunkiem europejskim, reliktem trzeciorzędowym, występującym na obszarach wyżynnych środkowej i południowej Europy. W Polsce osiąga północno-zachodnią granicę zasięgu - występuje na Wyżynie Sandomierskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Jest drobnym, niskim krzewem o cienkich, pokładających się pędach, osiągającym od kilkunastu do 50 cm wysokości. Występuje w miejscach słonecznych, odkrytych, w widnych lasach sosnowych lub murawach na skałach wapiennych. Kwiaty zebrane w główkowaty kwiatostan, różowe lub białe o intensywnym zapachu pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Jest rośliną trującą! 

W polskim ustawodawstwie gatunek objęty jest ochroną ścisłą jako wymagający ochrony czynnej. W najnowszym wydaniu „Polskiej Czerwonej Księgi Roślin" z 2014 roku został zaliczony do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem.

tekst: Natalia Batory

zdjęcia: Bartłomiej Peret, Łukasz Lis, Natalia Batory


ZAGROŻENIE POŻAROWE-APEL

Apel

Początek wakacji jest wyjątkowo ciepły. W lesie jest bardzo sucho. Wystarczy mały niedopałek papierosa by spowodować pożar w lesie. Wybierając się na spacer do lasu bądźmy wyjątkowo ostrożni posługując się ogniem. Pamiętajmy, że ognisko rozpalić możemy tylko w wyznaczonym do tego miejscu.
Rzadko też zdajemy sobie sprawę, że pożar lasu oznacza nie tylko katastrofę w świecie przyrody, lecz może bezpośrednio i dotkliwie dotknąć nas, naszych bliskich, sąsiadów, nasz majątek. Przecież wszyscy korzystamy z lasów, a wielu z nas mieszka lub pracuje w ich bezpośredniej bliskości.

Nadleśniczy
Nadleśnictwa Kolbuszowa

"ŁZA NIE UGASI POŻARU"


MANEWRY STRAŻY POŻARNEJ W KOLBUSZOWSKICH LASACH

Jednostki PSP wzięły udział w ćwiczeniach ratowniczych.

Kolbuszowskie lasy stały się 25 czerwca 2015 r. miejsce manewrów 30 jednostek straż pożarnej. Ponad 200 osób, w tym strażacy z Państwowej Staży Pożarnej z powiatów kolbuszowskiego, mieleckiego, niżańskiego, stalowowolskiego i tarnobrzeskiego brało udział w działaniach ratowniczych. Ćwiczenia obserwował Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jan Ziobro.
Strażacy podczas ćwiczeń doskonalili organizację działań ratowniczych podczas występowania miejscowych zagrożeń i pożarów. Manewry składały się z dwóch epizodów, tj. gaszenia pożaru kompleksu leśnego oraz budowania wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem rękawów oraz worków z piaskiem.
Pożar, którego sprawcą był miejscowy leśniczy został szybko wykryty przez system obserwacyjny Nadleśnictwa Głogów (wieża obserwacyjna z systemem kamer). Szybka łączność z punktem alarmowo dyspozycyjnym w Lublinie (PAD) spowodowała, że już po 25 minutach zagrożenie zostało opanowane.
- Chociaż ustalono tylko kierunek powstania pożaru na podstawie obserwacji kamery z wieży obserwacyjnej, to szybka reakcja Służby Leśnej oraz sprawna łączność radiowa pozwoliły na ugaszenie pożaru w 25 minut. W działaniach tych brał udział również samolot patrolowo-gaśniczy – dodaje Stanisław Sądej z Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Ćwiczenia pokazały jak zgrane muszą być podmioty krajowego systemu ratownictwa gaśniczego oraz podmiotu współdziałające z tym systemem, by móc sprawnie i szybko działać w sytuacjach zagrożeń i pożarów.

 

Natalia Batory
Fot. Mariusz Kobylarz, Krzysztof Samojeden, Eryk Maziarski 
 


"ECHA LEŚNE" NA TABLETACH

Nowy, wiosenny numer „Ech Leśnych” - na tabletach.

„Echa Leśne" na tabletach

Nowy, wiosenny numer „Ech Leśnych", magazynu przyjaciół lasu wydawanego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, dostępny jest teraz także w wersji na tablety.

Kwartalnik wciąż jest bezpłatny. Można go pobrać zarówno na urządzenia z Androidem (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.echalesne), jak i na iPady (https://itunes.apple.com/pl/app/echa-lesne/id984498977?l=pl&mt=8). Wersja elektroniczna zawiera wszystkie treści obecne w wydaniu papierowym, a ponadto jest wzbogacona o dodatkowe teksty, zdjęcia, animacje, nagrania audio, a wkrótce – również wideo.

Pismo stawia sobie za cel popularyzację wiedzy o lesie i przyrodzie. Skierowane jest do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli, studentów i wykładowców. „Echa Leśne" otwierają las dla wszystkich, prezentują urodę jego flory i fauny, a przy tym w przystępny sposób tłumaczą zachodzące w lesie naturalne zjawiska, rolę gospodarki prowadzonej przez leśników i znaczenie drewna, jako odnawialnego surowca o wszechstronnym zastosowaniu. Zachęcają do aktywnego wypoczynku i rekreacji wśród zielonych ostępów. Są też przewodnikiem po krajowej ofercie turystycznej Lasów Państwowych. Bogato ilustrowane artykuły adresowane są zarówno do starszych, jak i najmłodszych miłośników lasu. To także narzędzie chętnie wykorzystywane w edukacji przyrodniczoleśnej prowadzonej przez leśników i nauczycieli.

W wiosennym numerze można przeczytać wywiad z Anną Dymną o jej związkach z lasem, pasji uprawiania przydomowego ogrodu, ale przede wszystkim o wielkiej miłości do ludzi i przyrody. Polecamy też artykuł o wiosennej pobudce w lesie, powrocie do aktywnego życia zwierząt zapadających w zimową hibernację, powrotach naszych ptaków z ciepłych krajów i odlotach skrzydlatych gości, którzy przylecieli do nas na zimę z mroźnej Północy. Zachęcamy także do zapoznania się z portretem borsuka, zwierzęcia dość powszechnie, acz całkiem niezasłużenie uważanego za samotnika.

Pismo w wersji papierowej można otrzymać w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych LP, ośrodkach szkoleniowych oraz wypoczynkowych, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w schroniskach młodzieżowych oraz w licznych hotelach.

Z aktualnymi i archiwalnymi numerami „Ech Leśnych" można także zapoznać się na stronie www.lasy.gov.pl/echalesne.


CHROŃMY LAS PRZED OGNIEM!

Lasy w Polsce płoną 10 000 razy rocznie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że aż 9 na 10 pożarów lasów to wina nas samych. Bardzo łatwo lekceważymy proste i oczywiste reguły bezpiecznego zachowania w lesie. Niedopałek papierosa, ognisko wśród drzew, łąka wypalana w ten sam sposób od lat – większość z nas jest przekonana, że takie zagrożenia powodują „inni". Rzadko też zdajemy sobie sprawę, że pożar lasu oznacza nie tylko katastrofę w świecie przyrody, lecz może bezpośrednio i dotkliwie dotknąć nas, naszych bliskich, sąsiadów, nasz majątek. Przecież wszyscy korzystamy z lasów.

Nie bądźmy obojętni i reagujmy na zagrożenie – jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las.

 

Natalia Batory


NADLEŚNICTWO KOLBUSZOWA ZAPRASZA!

Pierwsi goście w nowo otwartym ogrodzie botanicznym w Nadleśnictwie Kolbuszowa !!!

Już dziś 03.06.2014 roku Nadleśnictwo Kolbuszowa zostało odwiedzone po raz pierwszy po uroczystym otwarciu. Goście odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie leśniczy zapoznał ich z zasadami zachowania się w lesie. Następnie udali się do pomieszczenia z dioramą, dzięki której widok i odgłosy zwierząt leśnych nie są im obce. Kolejnym etapem zwiedzania był nowo powstały ogród botaniczny znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kolbuszowa, właśnie tam podążając alejkami wraz z leśniczym dzieci zetknęły się z gatunkami roślin, krzewów i drzew charakterystycznych dla Puszczy Sandomierskiej. Wiata edukacyjna w której znajdują się przekroje podłużne i poprzeczne drzew a także urządzenia służące dawniej do pracy na szkółce nie zostały ominięte przez małych zwiedzających, którzy następnie udali się do pobliskiego oczka wodnego.
Nadleśnictwo Kolbuszowa serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania obiektów edukacji leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa w Świerczowie.
 


WYPALANIE TRAW

W związku z coraz większą liczbą pożarów, powstających na skutek wypalania traw, Nadleśnictwo Kolbuszowa przypomina, iż wypalanie traw jest niedozwolone i za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje.

Wypalanie traw jest wykroczeniem z art. 82 § 1 Kodeksu Wykroczeń, który przewiduje odpowiedzialność tego, kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobieganiu i zwalczaniu pożarów.

Powyższy art. mówi o karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Zaś Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."

Wypalanie traw jest również wykroczeniem z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody, który mówi, że zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Art. 131 przytoczonej ustawy mówi: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny."

Ponadto o tym, że wypalanie traw jest niedozwolone, określa ustawa z dnia 28 września 1991r. o lasach, a w szczególności art. 30, ust.3, pkt 3: „w lasach oraz terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia oraz wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."

 

CZYTAJ WIĘCEJ O WYPALANIU TRAW


Afrykański pomór świń (ASF)

Afrykański pomór świń (ASF jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików.

Czym jest afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, podobnie jak na półwyspie iberyjskim, gdzie ASF został zwalczony w 1999 r., wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.

Czytaj więcej ....

ASF materiały szkoleniowe.pdf

ASF materiały szkoleniowo-informacyjne.pdf
 


APEL

Leśnicy z Nadleśnictwa Kolbuszowa zwracają się z apelem o bezwzględne przestrzeganie zakazu puszczania psów luzem w lesie lub jego pobliżu

Przedłużającą się zima i wysoka pokrywa śnieżna spowodowała, że zwierzyna dzika  jest wyczerpana i staje się łatwy łupem dla puszczanych psów luzem. 

Zakaz ten wynika z ustawy o lasach art. 30.1.pkt 12 oraz 13.

Przypominam i ostrzegam! Właściciel psa może zostać ukarany grzywnąw wysokości nawet 5000 złotych za puszczenie go w lesie bez smyczy. Jeśli pies porani lub zagryzie dzikie zwierzę, dodatkowa kara dla właściciela psa może wynieść wiele tysięcy złotych.

Nadleśniczy

Nadleśnictwa Kolbuszowa