Lista aktualności

MANEWRY STRAŻY POŻARNEJ W KOLBUSZOWSKICH LASACH

Jednostki PSP wzięły udział w ćwiczeniach ratowniczych.

Kolbuszowskie lasy stały się 25 czerwca 2015 r. miejsce manewrów 30 jednostek straż pożarnej. Ponad 200 osób, w tym strażacy z Państwowej Staży Pożarnej z powiatów kolbuszowskiego, mieleckiego, niżańskiego, stalowowolskiego i tarnobrzeskiego brało udział w działaniach ratowniczych. Ćwiczenia obserwował Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jan Ziobro.
Strażacy podczas ćwiczeń doskonalili organizację działań ratowniczych podczas występowania miejscowych zagrożeń i pożarów. Manewry składały się z dwóch epizodów, tj. gaszenia pożaru kompleksu leśnego oraz budowania wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem rękawów oraz worków z piaskiem.
Pożar, którego sprawcą był miejscowy leśniczy został szybko wykryty przez system obserwacyjny Nadleśnictwa Głogów (wieża obserwacyjna z systemem kamer). Szybka łączność z punktem alarmowo dyspozycyjnym w Lublinie (PAD) spowodowała, że już po 25 minutach zagrożenie zostało opanowane.
- Chociaż ustalono tylko kierunek powstania pożaru na podstawie obserwacji kamery z wieży obserwacyjnej, to szybka reakcja Służby Leśnej oraz sprawna łączność radiowa pozwoliły na ugaszenie pożaru w 25 minut. W działaniach tych brał udział również samolot patrolowo-gaśniczy – dodaje Stanisław Sądej z Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Ćwiczenia pokazały jak zgrane muszą być podmioty krajowego systemu ratownictwa gaśniczego oraz podmiotu współdziałające z tym systemem, by móc sprawnie i szybko działać w sytuacjach zagrożeń i pożarów.

 

Natalia Batory
Fot. Mariusz Kobylarz, Krzysztof Samojeden, Eryk Maziarski 
 


"WIEM CO PISZCZY W LESIE"-ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Wyniki XII konkursu plastycznego

16 czerwca 2015 roku na szkółce leśnej w Świerczowie odbyła się uroczysta gala na zakończenie XII konkursu plastycznego pn. „Wiem, co piszczy w lesie".
Uroczystego wręczenia nagród dokonał nadleśniczy Bartłomiej Peret, wicestarosta Wojciech Cebula oraz Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, który objął konkurs honorowym patronatem. Zwycięzcom gratulowali także emerytowany nadleśniczy Kazimierz Kriger i ówczesny jego zastępca Stanisław Peret – inicjatorzy naszej wspólnej zabawy. Zebrani finaliści konkursu, dyrektorzy szkół podstawowych, grono pedagogiczne i zaproszeni goście uczestniczyli w finałowej gali, podczas której nadleśniczy Bartłomiej Peret przybliżył trwającą kampanię edukacyjną „Lasy Państwowe. Zapraszamy".
- Kolbuszowskie lasy, polskie lasy są piękne, wiele tracimy nie odwiedzając ich, a są przecież otwarte i dostępna dla wszystkich – przypomniał.
Młodzi artyście przygotowali 298 arcydzieł, które przeszły dwuetapową ocenę szkolnych oraz głównej komisji konkursowej obradującej 27 maja bieżącego roku. Dokonali tego: Katarzyna Cesarz, kustosz muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej; Alicja Jurczyk, pracownik Starostwa Kolbuszowskiego; Aleksandra Ochała, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz leśnicy – Natalia Batory i Adam Orlewski. Nagrodzonych zostało 50 prac.
Konkurs plastyczny zorganizowany został przez Nadleśnictwo Kolbuszowa i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej dla dzieci z szkół podstawowych z klas 4-6.
Gala zakończyła się otwarciem wystawy nagrodzonych prac oraz słodkim poczęstunkiem.

Tekst. Natalia Batory
Fot. Witold Wrzask
 

Materiały do pobrania


INFORMACJA O OBWIESZCZENIU RDOŚ RZESZÓW

Zapraszamy do zapoznania się z treścią dokumentu.

Nadleśnictwo Kolbuszowa podaje do publicznej wiadomości Obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z dnia 03 czerwca 2015 r., znak WOOŚ.400.4.2.2015.KR-8, dotyczące procedury autoryzacji Ekspertyzy zgodności projektu z Ramową Dyrektywą Wodną dla zadań:

1) „Budowa zbiorników małej retencji nizinnej „Kryżowatki" (nr obiektu 04-21-02-02) – Nadleśnictwo Sieniawa"

2) „Budowa zbiornika retencyjnego w Leśnictwie Lipnica (nr obiektu 04-10-01-01) – Nadleśnictwo Kolbuszowa"

3) „Budowa zbiornika retencyjnego w Leśnictwie Lipnica (nr obiektu 04-10-02-01) – Nadleśnictwo Kolbuszowa"

Materiały do pobrania


KONKURS FOTOGRAFICZNY LP I NATIONAL GEOGRAPHIC

Lasy Państwowe i National Geographic Polska zapraszają na konkurs.

Lasy Państwowe i National Geographic Polska zapraszają do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Czas na Las".

Konkurs rozpocznie się 27 kwietnia i będzie trwał do 19 lipca br.

Celem Konkursu jest wyłonienie najpiękniejszych zdjęć pokazujących naturalne piękno polskich lasów oraz zainspirowanie uczestników konkursu do odkrywania bogactwa i unikalności obszarów leśnych.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:

    Krajobraz – zdjęcia pejzażowe, przedstawiające wyjątkowość i malowniczość leśnej scenerii;

    Dzika natura – zdjęcia przedstawiające zwierzęta, rośliny oraz owady żyjące w polskich lasach;

    Adventure – zdjęcia przedstawiające aktywne spędzanie czasu w polskich lasach, np. trekking, jazda na rowerze, bieganie.

Zainteresowanych udziałem w konkursie zachęcamy do zapoznania się z regulaminem na stronie www.lasy.national-geographic.pl.

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymują nagrody w postaci koszty  piknikowych oraz książek o leśnej fotografii. Dodatkowo zostanie przyznane 7 wyróżnień, a każda z wyróżnionych osób otrzyma nagrodę w postaci kosza piknikowego.

W skład jury konkursu wchodzą:  Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna magazynu National Geographic Polska, Wojciech Franus – fotograf, dyrektor artystyczny magazynu NG Polska, Sergiusz Sachno – redaktor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.


"ECHA LEŚNE" NA TABLETACH

Nowy, wiosenny numer „Ech Leśnych” - na tabletach.

„Echa Leśne" na tabletach

Nowy, wiosenny numer „Ech Leśnych", magazynu przyjaciół lasu wydawanego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, dostępny jest teraz także w wersji na tablety.

Kwartalnik wciąż jest bezpłatny. Można go pobrać zarówno na urządzenia z Androidem (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.echalesne), jak i na iPady (https://itunes.apple.com/pl/app/echa-lesne/id984498977?l=pl&mt=8). Wersja elektroniczna zawiera wszystkie treści obecne w wydaniu papierowym, a ponadto jest wzbogacona o dodatkowe teksty, zdjęcia, animacje, nagrania audio, a wkrótce – również wideo.

Pismo stawia sobie za cel popularyzację wiedzy o lesie i przyrodzie. Skierowane jest do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli, studentów i wykładowców. „Echa Leśne" otwierają las dla wszystkich, prezentują urodę jego flory i fauny, a przy tym w przystępny sposób tłumaczą zachodzące w lesie naturalne zjawiska, rolę gospodarki prowadzonej przez leśników i znaczenie drewna, jako odnawialnego surowca o wszechstronnym zastosowaniu. Zachęcają do aktywnego wypoczynku i rekreacji wśród zielonych ostępów. Są też przewodnikiem po krajowej ofercie turystycznej Lasów Państwowych. Bogato ilustrowane artykuły adresowane są zarówno do starszych, jak i najmłodszych miłośników lasu. To także narzędzie chętnie wykorzystywane w edukacji przyrodniczoleśnej prowadzonej przez leśników i nauczycieli.

W wiosennym numerze można przeczytać wywiad z Anną Dymną o jej związkach z lasem, pasji uprawiania przydomowego ogrodu, ale przede wszystkim o wielkiej miłości do ludzi i przyrody. Polecamy też artykuł o wiosennej pobudce w lesie, powrocie do aktywnego życia zwierząt zapadających w zimową hibernację, powrotach naszych ptaków z ciepłych krajów i odlotach skrzydlatych gości, którzy przylecieli do nas na zimę z mroźnej Północy. Zachęcamy także do zapoznania się z portretem borsuka, zwierzęcia dość powszechnie, acz całkiem niezasłużenie uważanego za samotnika.

Pismo w wersji papierowej można otrzymać w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych LP, ośrodkach szkoleniowych oraz wypoczynkowych, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w schroniskach młodzieżowych oraz w licznych hotelach.

Z aktualnymi i archiwalnymi numerami „Ech Leśnych" można także zapoznać się na stronie www.lasy.gov.pl/echalesne.


LAS PEŁEN ENERGII

W kolbuszowskich lasach rośnie „las pełen energii”.

Świętując obchody Dnia Ziemi ponad sto osób sadziło w kolbuszowskich lasach młode drzewka. Uczniowie z Zespołu Szkół w Wilczej Woli, Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej oraz Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni posadzili „energetyczny las".
"Las pełen energii" to autorska akcja ekologiczna PGE Dystrybucja S.A., realizowana we współpracy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych. W Nadleśnictwie Kolbuszowa odbyła się dnia 15 kwietnia 2015r. i zgromadziła młodzież z lokalnych szkół, przedstawicieli PGE Dystrybucja Oddział Spółki w Rzeszowie, samorządowców oraz leśników. W ponad 2 godziny powstał las, gdzie posadzono 7 tysięcy młodych sosenek.
- Akcja ma na celu budowę postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. W ten sposób PGE wspólnie ze społecznościami lokalnymi przyczynia się do zapewnienia zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego – mówi Jerzy Buczek, dyrektor generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Rzeszów.
Na zakończenie wspólnego sadzenia uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki orz biesiadowali przy ognisku.
                                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                  Natalia Batory

Do pobrania: Komunikat PGE Dystrybucja SA.pdf
 


CHROŃMY LAS PRZED OGNIEM!

Lasy w Polsce płoną 10 000 razy rocznie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że aż 9 na 10 pożarów lasów to wina nas samych. Bardzo łatwo lekceważymy proste i oczywiste reguły bezpiecznego zachowania w lesie. Niedopałek papierosa, ognisko wśród drzew, łąka wypalana w ten sam sposób od lat – większość z nas jest przekonana, że takie zagrożenia powodują „inni". Rzadko też zdajemy sobie sprawę, że pożar lasu oznacza nie tylko katastrofę w świecie przyrody, lecz może bezpośrednio i dotkliwie dotknąć nas, naszych bliskich, sąsiadów, nasz majątek. Przecież wszyscy korzystamy z lasów.

Nie bądźmy obojętni i reagujmy na zagrożenie – jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las.

 

Natalia Batory


AKCJA "CHOINKA"

W lasach RDLP Krosno trwa akcja "Choinka-14".

 W lasach krośnieńskiej RDLP trwa akcja pod hasłem „Choinka-14" prowadzona przez Straż Leśną, a skierowana przeciw sprawcom kradzieży choinek i stroiszu.

Leśne patrole pojawiają się w miejscach zagrożonych kradzieżami, kontrolowane są też punkty sprzedaży na targowiskach i bazarach.
14 grudnia strażnicy z Nadleśnictwa Kolbuszowa ujawnili na terenie leśnictwa Poręby Dymarskie wycinkę z młodnika jodłowego trzech dorodnych drzew, których wierzchołki skradziono na choinki. Pnie pozostawiono w lesie.
- To typowy przykład dewastacji młodnika jodłowego w związku z kradzieżą choinek – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. – Dla zapobiegania takim przypadkom aż do wigilijnego wieczoru prowadzić będziemy wzmożone patrole w lasach. Ponadto monitorujemy młodniki również z użyciem kamer i fotopułapek.
Sprawcy wycinki drzew w kolbuszowskim lesie grozi grzywna do 5 tys. zł.

 

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Mariusz Kobylarz, Nadleśnictwo Kolbuszowa
 


NADLEŚNICTWO KOLBUSZOWA ZAPRASZA!

Pierwsi goście w nowo otwartym ogrodzie botanicznym w Nadleśnictwie Kolbuszowa !!!

Już dziś 03.06.2014 roku Nadleśnictwo Kolbuszowa zostało odwiedzone po raz pierwszy po uroczystym otwarciu. Goście odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie leśniczy zapoznał ich z zasadami zachowania się w lesie. Następnie udali się do pomieszczenia z dioramą, dzięki której widok i odgłosy zwierząt leśnych nie są im obce. Kolejnym etapem zwiedzania był nowo powstały ogród botaniczny znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kolbuszowa, właśnie tam podążając alejkami wraz z leśniczym dzieci zetknęły się z gatunkami roślin, krzewów i drzew charakterystycznych dla Puszczy Sandomierskiej. Wiata edukacyjna w której znajdują się przekroje podłużne i poprzeczne drzew a także urządzenia służące dawniej do pracy na szkółce nie zostały ominięte przez małych zwiedzających, którzy następnie udali się do pobliskiego oczka wodnego.
Nadleśnictwo Kolbuszowa serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania obiektów edukacji leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa w Świerczowie.
 


WYPALANIE TRAW

W związku z coraz większą liczbą pożarów, powstających na skutek wypalania traw, Nadleśnictwo Kolbuszowa przypomina, iż wypalanie traw jest niedozwolone i za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje.

Wypalanie traw jest wykroczeniem z art. 82 § 1 Kodeksu Wykroczeń, który przewiduje odpowiedzialność tego, kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobieganiu i zwalczaniu pożarów.

Powyższy art. mówi o karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Zaś Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."

Wypalanie traw jest również wykroczeniem z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody, który mówi, że zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Art. 131 przytoczonej ustawy mówi: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny."

Ponadto o tym, że wypalanie traw jest niedozwolone, określa ustawa z dnia 28 września 1991r. o lasach, a w szczególności art. 30, ust.3, pkt 3: „w lasach oraz terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia oraz wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."

 

CZYTAJ WIĘCEJ O WYPALANIU TRAW


Afrykański pomór świń (ASF)

Afrykański pomór świń (ASF jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików.

Czym jest afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, podobnie jak na półwyspie iberyjskim, gdzie ASF został zwalczony w 1999 r., wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.

Czytaj więcej ....

ASF materiały szkoleniowe.pdf

ASF materiały szkoleniowo-informacyjne.pdf
 


APEL

Leśnicy z Nadleśnictwa Kolbuszowa zwracają się z apelem o bezwzględne przestrzeganie zakazu puszczania psów luzem w lesie lub jego pobliżu

Przedłużającą się zima i wysoka pokrywa śnieżna spowodowała, że zwierzyna dzika  jest wyczerpana i staje się łatwy łupem dla puszczanych psów luzem. 

Zakaz ten wynika z ustawy o lasach art. 30.1.pkt 12 oraz 13.

Przypominam i ostrzegam! Właściciel psa może zostać ukarany grzywnąw wysokości nawet 5000 złotych za puszczenie go w lesie bez smyczy. Jeśli pies porani lub zagryzie dzikie zwierzę, dodatkowa kara dla właściciela psa może wynieść wiele tysięcy złotych.

Nadleśniczy

Nadleśnictwa Kolbuszowa