Lista aktualności

SIKORY, WRÓBLE I KOSY - CO Z NIMI BĘDZIE?

Dokarmiajmy zimą naszych skrzydlatych przyjaciół, ale róbmy to mądrze. Odpowiednio dobrane pożywienie, pora i miejsce mają niebagatelne znaczenie.

Wszyscy wokół straszą nas nadchodzącymi mrozami. Ponoć zima ma być w tym roku bardziej śnieżna. Sami, przygotowując się na nadejście zimy, szykujemy sterty opału.  A czy kiedy my siedzimy w domu, z kubkiem gorącej herbaty i wyglądamy przez okno, podziwiając piękną biel śnieżnego puchu, zastanawialiśmy się, czy możemy jakoś pomóc naszym skrzydlatym pobratymcom? One są zdane przecież tylko na siebie. Sikory, mazurki, wróble, kosy, kwiczoły i wiele innych ptaków będzie musiało zmagać się z obniżającą się temperaturą powietrza i brakiem pożywienia, ukrytym pod warstwą śniegu, nie do wydobycia dla ich małych dziobów.
Tak, chcemy pomóc – powtarzamy. Ale żeby pomagać, trzeba jeszcze wiedzieć jak to robić, aby nie narobić więcej szkody, niż pożytku. Podstawą jest tutaj termin. Większość z nas bowiem, zaczyna dokarmiać za wcześnie. Pamiętajmy, że ptakom pomagamy dopiero wtedy, gdy same nie mogą sobie poradzić i znaleźć naturalnego źródła pożywienia, gdy pojawi się pokrywa śnieżna. Po drugie, ważne jest żeby, kiedy już się zdecydowaliśmy na dokarmianie, robić to regularnie. Przecież nikt z nas nie chciał by z dnia na dzień, bez uprzedzenia, zostać bez źródła pożywienia. No i po trzecie, karmniki należy regularnie czyścić z resztek pożywienia i odchodów, aby to co nasi skrzydlaci przyjaciele znajdą w środku, nie zaszkodziło im.
Pytacie, co dawać ptakom? Najlepiej to, co występuje w naturze, czyli ziarna zbóż i słonecznika (za którymi ptaki wprost przepadają), dla kwiczołów i kosów – owoce, a i słoninki powiesić nie zaszkodzi, dla sikorek, czy dzięciołów. Pamiętajmy, że zapleśniałe pożywienie, solone i przetworzone przez człowieka, szkodzi ptakom, w jeszcze większym stopniu, niż nam.
Jeśli będziemy regularnie karmić ptaki w tym ciężkim dla nich okresie, odwdzięczą się nam swoją obecnością i wesołym gwarem w karmniku, aż do nadejścia wiosny…

Tekst: Kinga Mazur

Zdjęcia: Stefan Lewandowski


"I JUŻ PO ZAWODACH" - KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Uczestnicy XI Powiatowego Konkursu  Wiedzy o Ochronie Przyrody na terenie Powiatu Kolbuszowskiego, który odbył się 18 listopada 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, wykazali się dużą wiedzą o ochronie przyrody na terenie powiatu i okolicznych lasach. Przeprowadzony test dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zawierał jednak nie tylko pytania o regionie, ale również obejmował zagadnienia związane z ochroną przyrody w całej Polsce.
Poziom uczestników był niezwykle wyrównany, dlatego nie skończyło się na samym teście, uczniowie musieli zmierzyć się w dogrywce, po której Główna Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła bezkonkurencyjnie Patrycja Ofiara z Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni. Na drugim i kolejno trzecim miejscu uplasowały się Beata Ofiara oraz Justyna Witas, po bardzo wyrównanej walce w dogrywce. Wśród uczniów ze szkół gimnazjalnych, pierwsze miejsce zajęła Karolina Stąpor z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej, drugie Bartosz Szkodziński, a na trzecim miejscu „na podium" stanął Bartosz Lasota. Jednak dla wszystkich uczestników była to wspaniała lekcja przyrody, która zwracała uwagę, że przyrodę chronimy przez jej zrównoważone użytkowanie. Zwycięzcy otrzymali oni cenne nagrody ufundowane przez organizatorów Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa.
Laureatom serdecznie gratulujemy sukcesu, wszystkim uczestnikom świetnych wyników oraz zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu, już za rok.

Kinga Mazur


VI POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY "MŁODY OLIMPIJCZYK"

W dniu 9 listopada 2016 roku odbył się w Zespole Szkół w Widełce  VI Powiatowy Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego „Młody Olimpijczyk". W konkursie udział wzięło 6 zespołów trzyosobowych reprezentujących szkoły gimnazjalne z powiatu kolbuszowskiego: Gimnazjum nr 1 z Kolbuszowej, Gimnazjum nr 2 z Kolbuszowej, Gimnazjum z Dzikowca, Gimnazjum z Kupna, Gimnazjum z Woli Raniżowskiej oraz Gimnazjum z Widełki.
Celem konkursu jest popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych oraz wzbudzanie zainteresowania młodzieży bogactwem świata przyrody. Patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Kolbuszowa oraz ufundowało nagrody dla drużyn, które zajęły pierwsze trzy miejsca. W pracach głównej komisji oceniającej zespoły, Nadleśnictwo Kolbuszowa reprezentował Inżynier Nadzoru Józef Sito, który wręczał również okolicznościowe nagrody.


ZMIANA W CENNIKU DETALICZNYM DREWNA

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że od dnia 21.11.2016r. obowiązuje nowy cennik detaliczny drewna.  W nowym cenniku obniżono ceny drewna użytkowego iglastego i liściastego.

 

Więcej: Oferta handlowa


LUBICIE POZNAWAĆ PRZYRODĘ? WEŹCIE UDZIAŁ W KONKURSIE!

Przed nami kolejna, XI już edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości przyrodniczej, a także popularyzacja wiedzy o otaczającym nas środowisku. Konkurs kierowany jest do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Kolbuszowskiego.
Nadleśnictwo Kolbuszowa gorąco zachęca uczniów do udziału w konkursie. Zgłoszenia należy składać do 14 listopada 2016 r. na adres promocja@kolbuszowski.pl lub pod numerem telefonu 17 744 57 30.
Więcej informacji można uzyskać w regulaminie konkursu oraz pod numerem telefonu 17 744 57 30.

Kinga Mazur

Materiały do pobrania


POLICZONO DZIKI W KOLBUSZOWEJ

W dniu 22 października b.r. na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa odbyła się inwentaryzacja dzików. Była to akcja ogólnokrajowa dla potrzeb określenia zagrożenia, jakimi mogą być dziki, w rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń –(ASF).
Obecność uczestników dopisała, pomimo padającego ulewnie deszczu i panującego o tej porze zmroku, w miejscach zbiórki o godz. 6:30 zameldowali się niemal wszyscy zgłoszeni uczestnicy inwentaryzacji.
Obszar nadleśnictwa podzielono na trzy powierzchnie robocze, przypisano im koordynatorów oraz grupy inwentaryzatorów, wybrano w drodze losowania odziały do inwentaryzacji o łącznej powierzchni 1329 ha.
Do inwentaryzacja dzików wykorzystano metodę pędzeń próbnych polegającą na liczeniu zwierząt wypłoszonych przez nagonkę z otoczonego wcześniej obszaru lasu. Ustalono, że w ten sposób zostanie z inwentaryzowana zwierzyna na co najmniej 1/10 powierzchni nadleśnictwa. Uzyskane w ten sposób wyniki będzie można odnieść do powierzchni całego nadleśnictwa.
Łącznie we wszystkich grupach zgłosiło się 233 uczestników w tym  pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa, ponad 130 przedstawicieli PZŁ, 22 przedstawicieli zakładów usług leśnych, 40 strażaków z OSP oraz 13 innych osób.
W wyniku przeprowadzonych 9 pędzeń próbnych na obszarze objętym inwentaryzacją (1329 ha) zaobserwowano 10 dzików w tym jeden dzik duży i 9 warchlaków.

Robert Furdyna

foto: Robert Furdyna


SPRZEDAŻ SADZONEK JESIEŃ 2016

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że od 10 października 2016 r. rozpoczyna sprzedaż sadzonek na szkółce leśnej w Świerczowie.

W asortymencie znajdują się liczne gatunki drzew lasotwórczych (m.in. sosna, brzoza, dąb, modrzew, świerk, buk, jodła i inne) oraz krzewów ozdobnych.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ.

Sprzedaż prowadzona będzie na szkółce leśnej w Świerczowie od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-13.00

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE POD NR TELEFONU 17 22 78 048 ORAZ 603 953 039

Materiały do pobrania


SPOTKANIE PRZY KAPLICZCE W ŚWIERCZOWIE

Jak co roku od osiemnastu lat, tak i w tym roku, 12 września odbyła się uroczysta Msza Święta przy Kapliczce Matki Boskiej Leśnej na szkółce leśnej w Świerczowie. Leśnicy podczas wspólnej modlitwy powierzyli siebie i swoje rodziny intencji Matki Bożej, prosząc o zdrowie oraz wszelką pomyślność podczas trudów codziennego życia. W trakcie Mszy nastąpiło również poświęcenie nasion drzew, aby zapewnić dobry obsiew na najbliższy rok. Jak co roku, na spotkanie przybyło wielu leśników wraz z rodzinami, w tym również emerytowanych pracowników Nadleśnictwa Kolbuszowa. Na koniec Nabożeństwa, obecny Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartłomiej Peret wraz z byłym Nadleśniczym Kazimierzem Krigerem, wręczyli odznaczenia emerytowanym już pracownikom straży leśnej, za ich zaangażowanie w zwalczanie szkodnictwa leśnego oraz podziękował wszystkim pracownikom za ich codzienną służbę dla naszych lasów.

Kinga Mazur


PERYPETIE PTASICH DRAPIEŻCÓW

Wycieńczony, skrajnie osłabiony bielik, trafił pod opiekę specjalistów dzięki interwencji mieszkańców i kolbuszowskiej policji. Młodego ptaka znaleziono w zeszły piątek, gdy spacerował po łące w Wilczej Woli. Po wstępnych oględzinach, odwieziono go do lecznicy zwierząt w Przemyślu, gdzie przeszedł szczegółowe badania, których wyniki nie rokują zbyt dobrze. Jak się okazało, wyczerpanie drapieżnika spowodowane jest chorobą zakaźną, prawdopodobnie wirusową. Gdyby tego było mało, młody ptak jest zainsektowany przez pasożyty naskórne oraz endopasożyty, co dodatkowo osłabiło jego organizm. Obecnie bielik przetrzymywany jest w specjalnym inkubatorze dla zwierząt, gdzie dochodzi do zdrowia. Czy uda się go wyleczyć i wypuścić na wolność? Na takie pytanie odpowiada nam twierdząco Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii, zajmujący się naszym ptasim pacjentem.
To niestety nie jedyny podopieczny, jaki w ostatnim czasie trafił do ośrodka z gminy Kolbuszowa. Przedwczoraj w przydrożnym rowie znaleziono myszołowa zwyczajnego, najprawdopodobniej potrąconego przez samochód. Oba ptaki są pod dobrą opieką, więc mamy nadzieję, że po okresie rekonwalescencji zostaną  wypuszczone na wolność, i wrócą w nasze strony.

Kinga Mazur


ZIELONY PUNKT KONTROLNY "BIAŁKÓWKA" - OTWARTY!!!

W dniu 28 sierpnia 2016r. w Leśnictwie Nowa Wieś odbyła się oficjalna inauguracja Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka" powstałego z inicjatywy Katarzyny i Mirosława Marków, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Podczas spotkania licznie zgromadzeni uczestnicy z całej południowej Polski próbowali swoich sił w orientacji sportowej na wybranej trasie. Zawodnicy rywalizowali kategoriach kobiet i mężczyzn na trzech dystansach tj. trasa długa- 7,1 km, średnia-  5,1 km, krótka- 2,7 km. Podczas biegu uczestnicy mieli za zadanie znalezienie jak największej liczby punktów kontrolnych, zaznaczonych na mapie i oznakowanych w terenie w odpowiednim czasie. Towarzyszące słońce zachęciło do wyruszenia na trasy amatorów tej zabawy. Zwycięzcą na trasie długiej wśród kobiet została Anna Podraza z Tarnowa, a wśród mężczyzn Józef Klimasz z Rzeszowa. Na trasie średniej wśród kobiet wygrała Sylwia Czepiel z Łopuszki Wielkiej,  a wśród mężczyzn Karol Huba z Dębów. Na najkrótszej trasie najlepsza była Agnieszka Leśnicka z Przeworska i Szymon Roman z Dębów. Doceniono też najmłodszego uczestnika Olę Kusiak z Nowej Sarzyny liczącą 4 lata oraz seniora Andrzeja Domańskiego też z Nowej Sarzyny. Biorący udział w rywalizacji liczył 61 lat.
Podczas spotkania zawodnicy i osoby odwiedzające ścieżkę edukacyjną „Białkówka" mogli odwiedzić stoisko promocyjne nadleśnictwa, gdzie czekały na nich gry i zabawy o tematyce leśnej.
Zapraszamy wszystkich chętnych do aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Mapy tras Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka" dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Kolbuszowa w dziale Edukacja oraz można je pobrać na telefon lub tablet skanując QR kod znajdujący się na tablicy informacyjnej zlokalizowanej na początku ścieżki.

Adam  Orlewski

fot. Paweł Jabłoński

Materiały do pobrania


NIEZWYKŁA PIELGRZYMKA - ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016

Około stu pięćdziesięciu pielgrzymów, którzy przybyli do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, odwiedziło również diecezję rzeszowską. Młodzież przybyła do nas z Kanady, Hiszpanii, Ukrainy oraz Francji. Przy okazji przyjazdu do Polski, miała okazję zwiedzić różne obiekty atrakcyjne turystycznie, a 21-22 lipca zagościła w progach Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Młodzi ludzie, zainteresowani pracą w lesie, chętnie słuchali informacji o naszym Nadleśnictwie oraz o stanie lasów w Polsce. Podczas pobytu zwiedzili mini ogród botaniczny, znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa, gdzie zapoznali się z gatunkami roślin, w tym także osobliwościami przyrodniczymi występującymi na naszym terenie, jak również z możliwościami wykorzystania drewna w codziennym życiu. Stanęli oko w oko z mieszkańcami lasu, na przygotowanej w Centrum Edukacji Ekologicznej dioramie. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie szkółki leśnej w Świerczowie, gdzie pielgrzymi poznali tajniki produkcji szkółkarskiej.
Na podsumowanie zwiedzania odbyło się ognisko, będące okazją nie tylko do posilenia się, ale również wspólnej zabawy, przy dźwiękach gitary. Mamy nadzieję, że pobyt u nas pozostanie na długi czas w ich pamięci, jako wspomnienie miło spędzonych chwil w leśnym zakątku Polski.

Kinga Mazur


MAMY NAJLEPSZEGO PILARZA!

Pilarze z Nadleśnictwa Kolbuszowa i Mielec w ciężkich warunkach terenowych, jakie panowały w niedzielny poranek 17 lipca, rozpoczęli rywalizację o tytuł Najlepszego Drwala. W drodze o najwyższe trofeum, musieli zmagać się w pięciu konkurencjach. Pierwszą z nich było dokonanie ścinki wylosowanego drzewa w wyznaczonym wcześniej miejscu w terenie. Kolejne konkurencje odbyły się już na stadionie w Ostrowach Baranowskich i polegały na okrzesaniu pnia ściętego drewna, przygotowaniu pilarki do pracy, złożonej przerzynce oraz dokładnej przerzynce kłód.
Organizacja zawodów miała na celu doskonalenie umiejętności pilarzy  pracujących na co dzień w trudnych warunkach terenowych, z uwzględnieniem tak ważnego elementu, jakim jest bezpieczeństwo i higiena na stanowisku pracy. To właśnie bezpieczeństwo pracownika jest najważniejsze, szczególnie jeśli mówimy o tak niebezpiecznych czynnościach, jakie wykonywane są w związku z pozyskaniem drewna.
W rywalizacji wzięło udział dwudziestu dwóch pilarzy. Po kilku godzinach zmagań, wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobył Mariusz Jaskot, reprezentujący Nadleśnictwo Kolbuszowa, który uzyskał łącznie 1283 punkty oraz pierwsze miejsce w konkurencji ścinki drzewa. Na drugim miejscu znalazł się zawodnik z Nadleśnictwa Mielec, Mariusz Trojnacki z wynikiem 1274 punkty, który zwyciężył również w takich konkurencjach, jak złożona przerzynka i dokładność przerzynki kłód. Na trzecim miejscu podium stanął Jerzy Magda z 1143 punktami na swoim koncie oraz tytułem najszybszego zawodnika w przygotowaniu pilarki do pracy.
Zwycięzcom gratulujemy osiągniętych wyników, oraz zachęcamy do dalszego doskonalenia swoich umiejętności. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do stanięcia w szranki w następnych zawodach w przyszłym roku. Wszystkim sponsorom za wielką pomoc dziękujemy, a z najbliższej okolicy w zabawie pomogli nam: Stihl,  Makita-Fitmet Kolbuszowa, Mrówka Kolbuszowa, Distein Polska, Vegatol Polska, Dam-Drew Damian Blat-Werynia, Usługi Transportowe Wiesław Blat Werynia.

Kinga Mazur


ORIENTUJMY SIĘ NA SPORTOWO

Najbardziej znaną formą orientacji w terenie są biegi na orientację, jednak coraz większą popularnością cieszą się także rowerowa jazda na orientację, narciarskie biegi na orientację jak również orientacja precyzyjna – stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Na terenie ścieżki dydaktycznej Białkówka w leśnictwie Nowa Wieś, powstał właśnie Zielony Punkt Kontrolny (ZPK). Idea ZPK zakłada udostępnianie lasów dla uprawiania różnych form orientacji w terenie, a ta oparta na bazie stałych punktów, zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Na obszarze około 2,5 km2 rozmieszczonych zostało 30 drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi tabliczkami i perforatorami oraz zaproponowane zostały trzy trasy o różnej długości.
Z efektów projektu można już korzystać. Wystarczy ze strony internetowej Nadleśnictwa pobrać jedną z map i wyruszyć na poszukiwanie punktów. Mapę można pobrać także na smartfon lub tablet, skanując QR kod z tablicy informacyjnej znajdującej się na początku ścieżki dydaktycznej „Białkówka".
Oficjalna inauguracja Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka" zaplanowana jest na sobotę 27 sierpnia 2016 r. Będzie można wtedy spróbować swoich sił w orientacji sportowej na wybranej trasie. Na to wydarzenie już teraz serdecznie zapraszają liderzy inicjatywy wraz z Nadleśnictwem Kolbuszowa.

Mirosław Marek


ĆWICZENIA PRZECIWPOŻAROWE

Na wypadek pożaru .....

Lasy Kolbuszowskie 8 lipca, były miejscem szkolenia taktyczno-bojowego, w których wzięły udział jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Raniżów oraz z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z Powiatu Kolbuszowskiego, a także przedstawiciele Nadleśnictw z RDLP w Krośnie.
Szkolenie miało na celu sprawdzenie działania systemów wykrywania pożarów przez środki łączności oraz kamery zainstalowane na wieżach obserwacyjnych. Ćwiczenia były okazją do sprawdzenia czasu reakcji wież, czasu przepływu informacji między strażą pożarną, a PAD Nadleśnictwa, reakcji wezwania jednostek gaśniczych oraz czasu dolotu samolotu do miejsca pożaru. Pozwoliły na sprawdzenie używanego przez jednostki OSP sprzętu, ocenę umiejętności ratowników likwidacji zagrożeń w trudnych warunkach terenowych. Ćwiczenia obejmowały gaszenie ognisk pożaru  oraz powierzchniowego pożaru lasu poprzez zrzut z samolotu bomby wodnej, ratowanie ofiar wypadku, uwięzionych w przygniecionym przez drzewo samochodzie.
Dzięki szybkiej reakcji obserwatorów na wieżach, udało się po kilku minutach od zainicjowania pożaru, powiadomić Nadleśnictwo oraz jednostki straży pożarnej, a także samolot patrolowo-gaśniczy. Pomimo trudnej lokalizacji ośrodka pożaru, samolot przybył na miejsce w czasie, który pozwolił na zrzucenie bomby wodnej, co przytłumiło ogień do czasu przyjazdu jednostek gaśniczych.
Na podsumowaniu, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, Florian Pelczar – podkreślił, że „ćwiczenia te dały możliwość poznania pozytywnych, ale również negatywnych aspektów pracy straży pożarnej, nad którymi istnieje potrzeba dalszych ćwiczeń".
W sezonie letnim, gdy zwiększona jest penetracja terenów leśnych przez okoliczną ludność, istnieje bardzo duże ryzyko zaprószenia pożaru. Wystarczy chwila naszej nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Zatem, jeśli widzisz w lesie ogień, lub unoszący się dym – alarmuj. Być może to dzięki Tobie uda się uratować hektary drzewostanów przed zniszczeniem.

Kinga Mazur


KONSERWACJA POMNIKA PRZYRODY W ŚWIERCZOWIE UKOŃCZONA

Martwe drewno, to jeszcze nie koniec.

Pomnik przyrody znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kolbuszowa, na początku maja stał się obiektem zainteresowania wielu z nas, a to za sprawą rodzinki puszczyka, która znalazła w nim swoje schronienie. Ale nie był to jedyny powód naszego zaciekawienia. Jeden z najgrubszych konarów tego okazałego dębu, zdawał się, zgodnie z prawem grawitacji, coraz bardziej chylić ku ziemi. Aby nie niepokoić młodych sów oraz ich rodziców, postanowiono założyć czasowe wiązania dynamiczne, które do momentu opuszczenia przez puszczyki gniazda, zapewniały bezpieczeństwo osobom poruszającym się w okolicy.
Na początku lipca, gdy młode sowy wyleciały już z rodzinnego „domu", dokonano powtórnej ekspertyzy, na podstawie której stwierdzono, że ze względu na zaawansowaną zgniliznę, jedynym rozwiązaniem, nie stwarzającym zagrożenia dla osób poruszających się po tym terenie, będzie trwałe usunięcie zwisającego konara.
Jak wiemy, życie drewna nie kończy się wraz z jego obumarciem. Martwe drewno jest w środowisku ważnym źródłem materii i energii, a także miejscem życia wielu organizmów, takich jak grzyby, owady czy drobne ssaki i ptaki. Niekiedy może stanowić również dobre miejsce do kiełkowania nasion drzew i krzewów, a także występowania płatów roślinności zielnej.
Ciekawi procesów, jakie mogą zachodzić w murszejącym drewnie, pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa, postanowili drewno z odciętego konara, pozostawić do jego naturalnego rozkładu. Stos leżaniny znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa, pod bacznym okiem wszystkich, którzy chcieliby na bieżąco obserwować zmiany i zjawiska w nim zachodzące.

Kinga Mazur


OGÓLNOPOLSKI SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Liga Ochrony Przyrody ogłosili w 2015 r. XXIX edycję (2015/2016) ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mój Las". Celem tego przedsięwzięcia było poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Sąd konkursowy dokonał oceny nadesłanych prac oraz wyłonił laureatów.
Wśród zwycięzców znalazła się Karolina Brzoza, uczennica klasy V Szkoły Podstawowej im. Janka Zawiszy w Przedborzu, której opiekunem pracy była Pani Dorota Gil. Karolina, jako jedyna przedstawicielka Powiatu Kolbuszowskiego, zdobyła II nagrodę w swojej kategorii wiekowej, której tematyką były „Grzyby polskich lasów". Serdecznie gratulujemy sukcesu i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursów.

Kinga Mazur


KONKURS "DARY LASU" ROZSTRZYGNIĘTY.

Odbyło się podsumowanie wyników konkursu plastycznego.

Dnia 3 czerwca 2016 roku na Szkółce Leśnej w Świerczowie odbyło się rozstrzygnięcie XIII konkursu plastycznego „Dary Lasu" organizowanego przez Nadleśnictwo Kolbuszowa oraz Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca. W tym roku uczniowie szkół podstawowych klas IV – VI, zmierzyli się z tematyką darów, jakie możemy pozyskać z lasu. Celem konkursu było kształtowanie świadomości przyrodniczej najmłodszych dzieci, promocja zrównoważonej gospodarki leśnej oraz promocja walorów przyrodniczych Powiatu Kolbuszowskiego.
Spośród 216 uczestników, Główna Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić 55 uczniów, spośród których wyłoniono również trzy szczególnie wyróżniające się nagrody Grand-Prix. Na rozdaniu nagród Nadleśnictwo Kolbuszowa gościło Wicestarostę Powiatu Kolbuszowskiego, Pana Wojciecha Cebulę oraz prekursorów konkursu plastycznego, byłych Nadleśniczych Nadleśnictwa Kolbuszowa
Pana Kazimierza Krigera oraz Stanisława Pereta, a także osoby nagrodzone w konkursie oraz ich opiekunów. Nagrodzone prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Galerii 220  Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, a także w Centrum Edukacji Ekologicznej w Świerczowie.
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie, gratulujemy laureatom oraz osobom wyróżnionym i zapraszamy do zabawy w kolejnych latach!

Kinga Mazur

Materiały do pobrania


KOMUNIKAT!

Interweniuj, jeśli zauważysz nielegalne wjazdy do lasu!

Jeśli będziesz świadkiem, że ktoś wjeżdża do lasu motorem czy quadem, co jest wykroczeniem - interweniuj i zadzwoń:

STRAŻ LEŚNA: 601 932 002

POLICJA: 112


NA RATUNEK DRZEWOSTANOM

Jednym z ważniejszych szkodników liściożernych, występujących na terenie naszych lasów jest osnuja gwiaździsta (Acantholyda posticalis). Ten niepozorny owad powoduje duże uszkodzenia aparatu asymilacyjnego najbardziej rozpowszechnionego w Polsce gatunku drzewa, jakim jest sosna zwyczajna (Pinus sylvestris).
Wiosną tego roku na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa w Leśnictwie Lipnica przeprowadzono kontrole, które jednoznacznie wykazały, że tamtejsze drzewostany są silnie zagrożone, ze względu na ilość jaj oraz gąsienic osnui na igłach.
W związku z zaistniałą sytuacją, w celu ratowania sosny, 12 maja br. przeprowadzono wielkoobszarowy zabieg chemiczny przy użyciu sprzętu agrolotniczego. Na powierzchni 193 ha lasu, zastosowano oprysk, w celu zwalczenia szkodnika, do którego użyto środka chemicznego Mospilan 20 SP. Jest to jeden z dopuszczonych przez MRiRW do stosowania w leśnictwie insektycyd, przeznaczony do tego typu zabiegów, który nie jest toksyczny dla pszczół.
Wszyscy mamy nadzieję, że wykonana „operacja" zredukuje szkody w sośninach na terenie Leśnictwa Lipnica do minimum, tak byśmy mogli dalej cieszyć się zdrowymi i silnymi drzewostanami.

 

Kinga Mazur


BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!

 20 kwietnia 2016 roku na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa w Weryni, została przeprowadzona  pielęgnacja oraz planowany zabieg usunięcia drzew rosnących wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 875. Zabiegiem objęto również drzewa znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu sportowego w Weryni. Celem tego zabiegu było zwiększenie bezpieczeństwa, zarówno dla ruchu drogowego pojazdów, jak również pieszych poruszających się chodnikiem. Od wczesnych godzin porannych grupa arborystów przystąpiła do przycinania suchych konarów dębu szypułkowego. Prace pielęgnacyjne wykonywano metodą alpinistyczną. Ze względów bezpieczeństwa zastosowano specjalistyczny podnośnik. Przy jego użyciu usunięto konary znajdujące się  nad pasem drogowym oraz przyległymi budynkami.  Stanowiły one realne zagrożenie dla ludzi. Wykonane zabiegi przyczyniły się do  poprawienia stanu zdrowotnego drzew, od którego może zależeć nasze wspólne bezpieczeństwo. Dziękujemy bardzo za pomoc Policjantom z KPP w Kolbuszowej, którzy na ten czas zamknęli drogę.

Witold Wrzask


Wyświetlanie 1 - 20 z 44 rezultatów.
Pozycji na stronę 20
z 3