Lista aktualności

KONKURS PLASTYCZNY "WĘDRÓWKI PO LESIE"

„Wędrówki po lesie" to temat XIV – go konkursu plastycznego ogłoszonego przez Nadleśnictwo Kolbuszowa i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Został on objęty honorowym patronatem Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca.
We wspólnej zabawie będą mogły wziąć udział dzieci z klas od 4 do 6 szkół podstawowych z terenu powiatu kolbuszowskiego i działalności Nadleśnictwa.
Młodzież szkolna wykona pracę plastyczną jedną z czterech technik: collage, rysunek, grafika i malarstwo. Spośród prac zostaną nagrodzone i wyróżnione prace z wszystkich kategorii wiekowych i plastycznych.
Nagrodzeni, przedstawiciele szkół biorących udział w konkursie i władz Starostwa Kolbuszowskiego, Leśnicy oraz zaproszeni goście 5 czerwca wezmą udział w uroczystym rozdaniu nagród, które zakończy czternastą naszą wspólną zabawę.
Z myślą o tym dniu pragnę zachęcić młodych adeptów malarstwa do czynnego i licznego udziału w konkursie.

Natalia Batory

Materiały do pobrania


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW

 

http://www.lasy.gov.pl/informacje/wydarzenia/miedzynarodowy-dzien-lasow


SPRZEDAŻ SADZONEK JUŻ OD 21 MARCA 2017 R.

NADLEŚNICTWO KOLBUSZOWA SZKÓŁKA LEŚNA W ŚWIERCZOWIE ZAPRASZA OD 21 MARCA 2017 R. DO ZAKUPU SADZONEK.

XXVI NOCNE MISTRZOSTWA POLSKI W MARSZACH NA ORIENTACJĘ

W dniach 3-5 marca odbyły się XXVI Nocne Mistrzostwa Polski w Marszach na Orientację „BENEINO 2017". Bazą imprezy był budynek Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łętowni Sołectwo Majdan Łętowski , siedzibie działającego tu Klubu Imprez na Orientację InOwcy, który był organizatorem wydarzenia wraz z Klubem Sportowym InO.Maniak Nowa Dęba i Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Benefactum. Prawie dwieście osób z całej Polski rywalizowało na czterech etapach nocnych przygotowanych przez dziesięcioosobowy zespół organizatorów. Po piątkowej rywalizacji na terenie Nadleśnictwa Leżajsk, która trwała do czwartej rano, organizatorzy zebrali wszystkich uczestników na zwiedzanie ekspozycji Muzeum Ziemi Leżajskiej. Po jej obejrzeniu uczestnicy zwiedzali Leżajsk z mapą TRInO przygotowaną wspólnie z pracownikami Muzeum (do pobrania na www.trino.pttk.pl). Popołudniowe oczekiwanie na start do etapów nocnych zostało wykorzystane do przeprowadzenia biegu na orientację na terenie Gimnazjum. W sobotni wieczór uczestnicy startowali na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa, a start i meta były zlokalizowane na parkingu turystycznym na ścieżce przyrodniczej „Morgi".  Etapy zostały tak przygotowane, aby uczestnicy mogli zobaczyć najciekawsze zakątki ścieżki przyrodniczej „Morgi" z pomnikiem św. Huberta, zabytkową aleją dębową i pałacem Resseguierów. Całość kończyli na parkingu leśnym, gdzie czekało na nich ognisko.
Po krótkiej nocy w niedzielę rano uczestników przywitali zaproszeni goście. Medale i puchary dla zwycięzców wręczał Poseł na Sejm RP – Jerzy Paul. Dyrektor Gimnazjum – Andrzej Kusiak pożegnał uczestników i zaprosił na kolejne imprezy młodego i prężnie rozwijającego się Klubu Imprez na Orientację InOwcy. Podczas imprezy – sędzia główny Mirosław Marek wręczył Puchary Podkarpacia w MnO za rok 2016. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę oraz przewodniki i mapy promujące województwo podkarpackie.
Mistrzostwa Polski w Nocnych Marszach na Orientację odbyły się dzięki sponsorom i partnerom takim jak: Starostwo Powiatowe Leżajsk, Urząd Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT) Rzeszów, Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, San Bank, Dominnet Brzóza Królewska, Agencja Reklamy Ekspresja, Rada Rodziców Gimnazjum, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych BENEFACTUM, Nadleśnictwo Leżajsk, Nadleśnictwo Kolbuszowa oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Patronat nad imprezą objął Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel oraz Marcin Fijak – prezes zarządu PROT.
Szczegółowe wyniki rywalizacji, mapki, zdjęcia oraz filmy z zawodów dostępne są na stronie imprezy www.facebook.com/beneino

 

 


NIE TRZYMAJ W DOMU ELEKTROZŁOMU!

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1, przy wsparciu Dyrekcji szkoły, organizują zbiórkę ELEKTROZŁOMU.
Inspiracją do zorganizowania zbiórki, była edukacja ekologiczna na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) zainicjowana przez Fundację Czysta Ziemia na Rzecz Walki z Odpadami (www.czystaziemia.org)

Młodzież szkolną wspiera Burmistrz  Miasta Pan Jan Zuba, a także Nadleśnictwo Kolbuszowa i właściciel firmy Florena z Kolbuszowej Pan Piotr Puzio.

Każdy, kto dołączy do zbiórki i przyniesie zużyty kompletny sprzęt, otrzyma talon na sadzonki drzew lub kwiatów i ekologiczny gadżet z logo fundacji.

Nadleśnictwo dostarczy sadzonki do szkoły i będzie można je odebrać od 06.04.2017 r. natomiast sadzonki kwiatów bezpośrednio w firmie Florena.

Zbiórkę nadzoruje Fundacja Czysta Ziemia.
Patronat medialny:  Tygodnik KORSO
Zakład Usług Komunalnych zapewnia odbiór ZSEE i prawidłowy przebieg zbiórki.

Miejsce zbiórki: parking szkolny ZS nr 1 w Kolbuszowej
Termin:              15-17 marzec 2017 r.
Godz.:                 od 14-tej do 19-tej
Ponadto, informacji o zbiórce należy szukać na:

stronie internetowej Zespołu Szkół nr 1 http://www.zs1kolbuszowa.pl/
http://www.zs1kolbuszowa.pl/sp.html   http://www.zs1kolbuszowa.pl/gm.html
i profilu fb   https://www.facebook.com/ZSnr1wKolbuszowej

stronie internetowej Urzędu Miejskiego  http://www.kolbuszowa.pl/ i profilu fb https://www.facebook.com/Urz%C4%85d-Miejski-w-Kolbuszowej-557713594255629/

na stronie internetowej Nadleśnictwa http://www.kolbuszowa.krosno.lasy.gov.pl/
https://www.facebook.com/NadlesnictwoKolbuszowa

na łamach Tygodnika KORSO, stronie internetowej   http://www.korsokolbuszowskie.pl/  i profilu fb https://www.facebook.com/korsokolbuszowskie/

stronie internetowej Fundacji Czysta Ziemia www.czystaziemia.org  i profilu fb https://www.facebook.com/czystaziemia/
O zbiórce będą również informować mieszkańców plakaty i ulotki zrobione przez uczniów.

Krystyna Dec
 


KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH 2017

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok 2017.

Materiały do pobrania


PŁOMIENNE RZEŹBY

Cierpliwość, precyzja, skupienie i dużo poświęconego czasu nad kawałkiem drewna, to gwarancja stworzenia czegoś oryginalnego.

Naturalność surowca, jakim jest drewno, zachęca nas do otaczania się nim na każdym kroku. Ze względu na swoją niepowtarzalność barwy i rysunku, jest idealnym materiałem przede wszystkim dla rzeźbiarzy. Praca w drewnie, ma jednak niejedno oblicze.
Znacie hobby, którego uprawianie sprawia przyjemność, pobudza naszą wyobraźnię, pomaga się odstresować, oderwać od codzienności, a zarazem uczy nas cierpliwości? Taka właśnie jest pirografia, czyli artystyczna metoda wypalania w drewnie. Pirograf – grot, rozgrzany prądem elektrycznym, pozwala nam rysować na drewnie najrozmaitsze wzory, od prostych napisów, aż po skomplikowane obrazy.
Wypalać może każdy z nas, chociaż nie każdemu starczy cierpliwości, gdyż jest to technika bardzo dokładna, która wymaga od nas skupienia i koncentracji. Rozgrzany do 500 °C grot, to nie ołówek, który można zawsze wytrzeć gumką i narysować od nowa, gdy coś nam nie wyjdzie. Jeden fałszywy ruch, a nasza praca będzie nadawała się tylko do rozpalenia kominka. Za pomocą pirografu możemy stworzyć coś wyjątkowego, niepowtarzalnego i niebanalnego, co będzie stanowiło zwieńczenie pracy włożonej w wykonanie naszego dzieła.

Kinga Mazur


DŁUTEM I POBIJAKIEM PO DZIEŁO SZTUKI

Daje poczucie ciepła, spokoju i harmonii, pozwala uwolnić nam swoje myśli i przelać je na siebie. Takie właśnie jest drewno.

Gdy jeszcze zimno za oknem i dzień jeszcze krótki, najchętniej zaszyli byśmy się w domu pod ciepłym kocem. Czasem warto jednak poszperać w starej skrzyni z narzędziami, bo można znaleźć nie lada skarby. Dłuta i pobijaki, różnej wielkości i o odmiennym ciężarze, służyły snycerzom do rzeźbienia w drewnie. Czemu w tym krótkim, zimowym czasie nie zbudzić w sobie duszy artysty i samemu nie poczuć jak plastycznym i przyjemnym w dotyku materiałem, jest drewno?
Tworzenie rzeźb to nie jest wyłącznie doskonała zabawa, ale i sztuka, do której potrzeba nam nie lada wiedzy oraz umiejętności. Nie każdy kawałek drewna, jaki znajdziemy u siebie w domu nadaje się do rzeźbienia. Przecież drewno różnych gatunków drzew, ma całkiem odmienne właściwości. Jedne są twarde, ciężkie i łupliwe, inne miękkie i lekkie. Nas interesuje drewno miękkie i plastyczne, które byłoby podatne na artystyczne kształtowanie. Idealnie sprawdza się tutaj drewno lipy.
Wciąż nie brakuje rzemieślników, którzy potrafią spędzać długie godziny na ręcznej pracy z drewnem. Od ogólnych, niedbałych ruchów dłutem, poprzez coraz drobniejsze, delikatniejsze, dochodzą do stworzenia wspaniałego dzieła sztuki.
Współcześni rzeźbiarze, jednak nie zawsze korzystają z małego dłutka i pobijaka. Coraz częściej wykonują rzeźby tym samym narzędziem, którym wcześniej drzewo było ścinane – pilarką. Pod ostrzami łańcucha, zdaje się agresywnymi i mało dokładnymi, powstające rzeźby pełne są drobiazgów, szczegółów, delikatnych wzorów, które zdają się niemożliwe do wykonania tak dużym narzędziem. Mimo dużej konkurencji coraz to nowych materiałów, to drewno, było i wciąż pozostaje niedościgłym surowcem dla rzeźbiarzy.

Kinga Mazur


 


ZIMOWE HARCE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Ferie zimowe się skończyły i czas wracać do nauki. W ciągu minionych dwóch tygodni, dzieciaki jednak nie próżnowały. W ramach „Ferii z Kulturą 2017" organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, 25 stycznia na terenie naszego nadleśnictwa, odbyło się „Spotkanie z Lasem". Dzieci dowiedziały się nieco więcej na czym polega praca leśnika, skąd się biorą sadzonki, jak to jest, że brzoza ma białą korę, i że samicą jelenia wcale nie jest sarna. Na koniec na uczestników spotkania czekała miła niespodzianka, wyjątkowy występ ich starszych kolegów w roli kolędników.
Wciąż mamy jednak nieodparte wrażenie, że i tak największą atrakcją był kulig i pieczone w ognisku ziemniaki. No i nie ma się co dziwić, w końcu ferie to czas odpoczynku i zabawy, a na zdobywanie wiedzy czas jeszcze się znajdzie.
Wielu z uczestników, zabawę na śniegu przypłaciło mokrym ubraniem, zmarzniętymi stopami i zaczerwienionymi od mrozu policzkami. U nikogo jednak nie było widać w oczach zawodu, a zabawa na świeżym powietrzu zawsze jest najlepszą z możliwych alternatywą, dla siedzenia w domu przed komputerem lub telewizorem.

Kinga Mazur

 


OBNIŻENIE CEN DREWNA OPAŁOWEGO

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że od 25.01.2017 roku uległy obniżce ceny drewna przeznaczonego na cele opałowe.
Szczegółowych informacji dotyczących cen i dostępności drewna udzielają Leśniczowie:
Poręby Dymarskie  - tel. 697 060 229
Świerczów – tel. 697 060 220
Nowa Wieś – tel. 697 060 016
Wilcza Wola – tel. 697 060 223
Lipnica – tel. 697 060 013
Kamień – tel. 697 060 015
Oferta specjalna
Szczególnie polecamy drewno opałowe sosnowe o długości 2,50m w atrakcyjnej cenie, tylko 75,60 zł za mp.
Podwolskie – tel. 697 060 014

Szczegóły: Oferta handlowa

 


PO CO JEST DREWNO – CZYLI MNIEJ LUB BARDZIEJ OCZYWISTE ZASTOSOWANIA SUROWCA DRZEWNEGO

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, do czego tak właściwie wykorzystujemy drewno? Po co corocznie pozyskujemy surowiec drzewny? Co dalej dzieje się z drewnem, które przewozi się do tartaków? Po co, co roku sadzimy nowe drzewa, skoro w przyrodzie ich nie brakuje? Wszystkie te działania są pokierowane nie tylko dbałością o otaczającą przyrodę, ale również o naszą własną wygodę. Drewno spotykamy w codziennym życiu na każdym kroku, mimo że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jeśli w tym momencie rozejrzymy się wokół siebie, zapewne spostrzeżemy wiele elementów wykonanych z drewna, lub powstałych w skutek jego przerobu. Szafa, biurko, ołówek, czy trzymana przez nas gazeta, są przecież wytworzone z drewna.
Szacuje się, że istnieje około 30 tysięcy zastosowań drewna. Dla niektórych jest to tylko surowiec, ale dla wielu z nas drewno jest materiałem do realizowania swoich pasji. Jedną z nich jest modelarstwo. Za pomocą drewnianych elementów, kleju, oraz nieograniczonej ilości cierpliwości i poświęconego czasu, powstają miniaturowe dzieła, makiety drewnianych domów, odbiegające od oryginału jedynie wielkością. Tak powstają również modele samolotów, statków czy samochodów, chętnie sklejane przez nasze pociechy, lub niekiedy przez nas samych.
To tylko jedna z możliwości wykorzystania drewna. Więcej zastosowań poznamy w kolejnych odsłonach. Przed nami rok z najbardziej „przyjaznym" surowcem, jakim jest drewno.

Kinga Mazur


ŚWIĘTA Z PACHNĄCĄ LASEM CHOINKĄ

Chętnych do zakupu żywej choinki, zapraszamy do Leśnictwa Świerczów. W tym roku oferujemy Państwu do sprzedaży choinki świerkowe, jodłowe oraz sosnowe. Przy zakupie świątecznego drzewka, można zaopatrzyć się dodatkowo w jemiołę oraz pojedyncze gałęzie na stroiki.
Zapraszamy serdecznie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 14.00.
Cennik obowiązujący w tym roku jest dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce Informacje – Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek.
Sprzedaż będzie prowadzona do 23.12.2016 r.


SIKORY, WRÓBLE I KOSY - CO Z NIMI BĘDZIE?

Dokarmiajmy zimą naszych skrzydlatych przyjaciół, ale róbmy to mądrze. Odpowiednio dobrane pożywienie, pora i miejsce mają niebagatelne znaczenie.

Wszyscy wokół straszą nas nadchodzącymi mrozami. Ponoć zima ma być w tym roku bardziej śnieżna. Sami, przygotowując się na nadejście zimy, szykujemy sterty opału.  A czy kiedy my siedzimy w domu, z kubkiem gorącej herbaty i wyglądamy przez okno, podziwiając piękną biel śnieżnego puchu, zastanawialiśmy się, czy możemy jakoś pomóc naszym skrzydlatym pobratymcom? One są zdane przecież tylko na siebie. Sikory, mazurki, wróble, kosy, kwiczoły i wiele innych ptaków będzie musiało zmagać się z obniżającą się temperaturą powietrza i brakiem pożywienia, ukrytym pod warstwą śniegu, nie do wydobycia dla ich małych dziobów.
Tak, chcemy pomóc – powtarzamy. Ale żeby pomagać, trzeba jeszcze wiedzieć jak to robić, aby nie narobić więcej szkody, niż pożytku. Podstawą jest tutaj termin. Większość z nas bowiem, zaczyna dokarmiać za wcześnie. Pamiętajmy, że ptakom pomagamy dopiero wtedy, gdy same nie mogą sobie poradzić i znaleźć naturalnego źródła pożywienia, gdy pojawi się pokrywa śnieżna. Po drugie, ważne jest żeby, kiedy już się zdecydowaliśmy na dokarmianie, robić to regularnie. Przecież nikt z nas nie chciał by z dnia na dzień, bez uprzedzenia, zostać bez źródła pożywienia. No i po trzecie, karmniki należy regularnie czyścić z resztek pożywienia i odchodów, aby to co nasi skrzydlaci przyjaciele znajdą w środku, nie zaszkodziło im.
Pytacie, co dawać ptakom? Najlepiej to, co występuje w naturze, czyli ziarna zbóż i słonecznika (za którymi ptaki wprost przepadają), dla kwiczołów i kosów – owoce, a i słoninki powiesić nie zaszkodzi, dla sikorek, czy dzięciołów. Pamiętajmy, że zapleśniałe pożywienie, solone i przetworzone przez człowieka, szkodzi ptakom, w jeszcze większym stopniu, niż nam.
Jeśli będziemy regularnie karmić ptaki w tym ciężkim dla nich okresie, odwdzięczą się nam swoją obecnością i wesołym gwarem w karmniku, aż do nadejścia wiosny…

Tekst: Kinga Mazur

Zdjęcia: Stefan Lewandowski


"I JUŻ PO ZAWODACH" - KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Uczestnicy XI Powiatowego Konkursu  Wiedzy o Ochronie Przyrody na terenie Powiatu Kolbuszowskiego, który odbył się 18 listopada 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, wykazali się dużą wiedzą o ochronie przyrody na terenie powiatu i okolicznych lasach. Przeprowadzony test dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zawierał jednak nie tylko pytania o regionie, ale również obejmował zagadnienia związane z ochroną przyrody w całej Polsce.
Poziom uczestników był niezwykle wyrównany, dlatego nie skończyło się na samym teście, uczniowie musieli zmierzyć się w dogrywce, po której Główna Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła bezkonkurencyjnie Patrycja Ofiara z Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni. Na drugim i kolejno trzecim miejscu uplasowały się Beata Ofiara oraz Justyna Witas, po bardzo wyrównanej walce w dogrywce. Wśród uczniów ze szkół gimnazjalnych, pierwsze miejsce zajęła Karolina Stąpor z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej, drugie Bartosz Szkodziński, a na trzecim miejscu „na podium" stanął Bartosz Lasota. Jednak dla wszystkich uczestników była to wspaniała lekcja przyrody, która zwracała uwagę, że przyrodę chronimy przez jej zrównoważone użytkowanie. Zwycięzcy otrzymali oni cenne nagrody ufundowane przez organizatorów Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa.
Laureatom serdecznie gratulujemy sukcesu, wszystkim uczestnikom świetnych wyników oraz zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu, już za rok.

Kinga Mazur


VI POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY "MŁODY OLIMPIJCZYK"

W dniu 9 listopada 2016 roku odbył się w Zespole Szkół w Widełce  VI Powiatowy Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego „Młody Olimpijczyk". W konkursie udział wzięło 6 zespołów trzyosobowych reprezentujących szkoły gimnazjalne z powiatu kolbuszowskiego: Gimnazjum nr 1 z Kolbuszowej, Gimnazjum nr 2 z Kolbuszowej, Gimnazjum z Dzikowca, Gimnazjum z Kupna, Gimnazjum z Woli Raniżowskiej oraz Gimnazjum z Widełki.
Celem konkursu jest popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych oraz wzbudzanie zainteresowania młodzieży bogactwem świata przyrody. Patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Kolbuszowa oraz ufundowało nagrody dla drużyn, które zajęły pierwsze trzy miejsca. W pracach głównej komisji oceniającej zespoły, Nadleśnictwo Kolbuszowa reprezentował Inżynier Nadzoru Józef Sito, który wręczał również okolicznościowe nagrody.


LUBICIE POZNAWAĆ PRZYRODĘ? WEŹCIE UDZIAŁ W KONKURSIE!

Przed nami kolejna, XI już edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości przyrodniczej, a także popularyzacja wiedzy o otaczającym nas środowisku. Konkurs kierowany jest do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Kolbuszowskiego.
Nadleśnictwo Kolbuszowa gorąco zachęca uczniów do udziału w konkursie. Zgłoszenia należy składać do 14 listopada 2016 r. na adres promocja@kolbuszowski.pl lub pod numerem telefonu 17 744 57 30.
Więcej informacji można uzyskać w regulaminie konkursu oraz pod numerem telefonu 17 744 57 30.

Kinga Mazur

Materiały do pobrania


POLICZONO DZIKI W KOLBUSZOWEJ

W dniu 22 października b.r. na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa odbyła się inwentaryzacja dzików. Była to akcja ogólnokrajowa dla potrzeb określenia zagrożenia, jakimi mogą być dziki, w rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń –(ASF).
Obecność uczestników dopisała, pomimo padającego ulewnie deszczu i panującego o tej porze zmroku, w miejscach zbiórki o godz. 6:30 zameldowali się niemal wszyscy zgłoszeni uczestnicy inwentaryzacji.
Obszar nadleśnictwa podzielono na trzy powierzchnie robocze, przypisano im koordynatorów oraz grupy inwentaryzatorów, wybrano w drodze losowania odziały do inwentaryzacji o łącznej powierzchni 1329 ha.
Do inwentaryzacja dzików wykorzystano metodę pędzeń próbnych polegającą na liczeniu zwierząt wypłoszonych przez nagonkę z otoczonego wcześniej obszaru lasu. Ustalono, że w ten sposób zostanie z inwentaryzowana zwierzyna na co najmniej 1/10 powierzchni nadleśnictwa. Uzyskane w ten sposób wyniki będzie można odnieść do powierzchni całego nadleśnictwa.
Łącznie we wszystkich grupach zgłosiło się 233 uczestników w tym  pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa, ponad 130 przedstawicieli PZŁ, 22 przedstawicieli zakładów usług leśnych, 40 strażaków z OSP oraz 13 innych osób.
W wyniku przeprowadzonych 9 pędzeń próbnych na obszarze objętym inwentaryzacją (1329 ha) zaobserwowano 10 dzików w tym jeden dzik duży i 9 warchlaków.

Robert Furdyna

foto: Robert Furdyna


SPRZEDAŻ SADZONEK WIOSNA 2017

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że od 21 MARCA 2017 r. rozpoczyna sprzedaż sadzonek na szkółce leśnej w Świerczowie.

W asortymencie znajdują się liczne gatunki drzew lasotwórczych (m.in. sosna, brzoza, dąb, modrzew, świerk, buk, jodła i inne) oraz krzewów ozdobnych.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ.

Sprzedaż prowadzona będzie na szkółce leśnej w Świerczowie:

  • do 12 kwietnia: poniedziałek-piątek w godz. 6.30-16.00 i soboty 6.30-11.00
  • po 12 kwietnia: poniedziałek-piątek w godz. 6.30-12.00

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE POD NR TELEFONU  603 953 039

Materiały do pobrania


SPOTKANIE PRZY KAPLICZCE W ŚWIERCZOWIE

Jak co roku od osiemnastu lat, tak i w tym roku, 12 września odbyła się uroczysta Msza Święta przy Kapliczce Matki Boskiej Leśnej na szkółce leśnej w Świerczowie. Leśnicy podczas wspólnej modlitwy powierzyli siebie i swoje rodziny intencji Matki Bożej, prosząc o zdrowie oraz wszelką pomyślność podczas trudów codziennego życia. W trakcie Mszy nastąpiło również poświęcenie nasion drzew, aby zapewnić dobry obsiew na najbliższy rok. Jak co roku, na spotkanie przybyło wielu leśników wraz z rodzinami, w tym również emerytowanych pracowników Nadleśnictwa Kolbuszowa. Na koniec Nabożeństwa, obecny Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartłomiej Peret wraz z byłym Nadleśniczym Kazimierzem Krigerem, wręczyli odznaczenia emerytowanym już pracownikom straży leśnej, za ich zaangażowanie w zwalczanie szkodnictwa leśnego oraz podziękował wszystkim pracownikom za ich codzienną służbę dla naszych lasów.

Kinga Mazur


PERYPETIE PTASICH DRAPIEŻCÓW

Wycieńczony, skrajnie osłabiony bielik, trafił pod opiekę specjalistów dzięki interwencji mieszkańców i kolbuszowskiej policji. Młodego ptaka znaleziono w zeszły piątek, gdy spacerował po łące w Wilczej Woli. Po wstępnych oględzinach, odwieziono go do lecznicy zwierząt w Przemyślu, gdzie przeszedł szczegółowe badania, których wyniki nie rokują zbyt dobrze. Jak się okazało, wyczerpanie drapieżnika spowodowane jest chorobą zakaźną, prawdopodobnie wirusową. Gdyby tego było mało, młody ptak jest zainsektowany przez pasożyty naskórne oraz endopasożyty, co dodatkowo osłabiło jego organizm. Obecnie bielik przetrzymywany jest w specjalnym inkubatorze dla zwierząt, gdzie dochodzi do zdrowia. Czy uda się go wyleczyć i wypuścić na wolność? Na takie pytanie odpowiada nam twierdząco Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii, zajmujący się naszym ptasim pacjentem.
To niestety nie jedyny podopieczny, jaki w ostatnim czasie trafił do ośrodka z gminy Kolbuszowa. Przedwczoraj w przydrożnym rowie znaleziono myszołowa zwyczajnego, najprawdopodobniej potrąconego przez samochód. Oba ptaki są pod dobrą opieką, więc mamy nadzieję, że po okresie rekonwalescencji zostaną  wypuszczone na wolność, i wrócą w nasze strony.

Kinga Mazur


Wyświetlanie 1 - 20 z 55 rezultatów.
Pozycji na stronę 20
z 3