Lista aktualności Lista aktualności

PIKNIK NAUKI EKSPLORACJE 2018

W dniu 26 maja 2018 roku na Placu Armii Krajowej, w centrum Rzeszowa odbyła się główna część rodzinnego Pikniku Nauki EKSPLORACJE 2018.

Nadleśnictwo Kolbuszowa w ramach tegorocznej edycji przygotowało stoisko edukacyjno – promocyjne.
Zastosowanie drewna i praca leśnika to tematy przewodnie jakie nasi pracownicy przygotowali dla uczestników plenerowego wydarzenia, którego celem była popularyzacja nauki i praktyczne przekazanie wiedzy.
Przed południem na scenie głównej nastąpiło uroczyste otwarcie, po którym Organizatorzy zaprosili przedstawicieli z wszystkich 40 stoisk do pamiątkowego zdjęcia. Nasza jednostka zgodnie z wiodącą tematyką przygotowała pokaz drewnianych eksponatów wraz z projekcją filmów o drewnie jako surowca różnorodnego zastosowania. Na naszym stoisku znajdowały się ekspozycje sadzonek drzew i krzewów leśnych, gabloty entomologiczne, spreparowane zwierzęta występujące w polskich lasach. W celu prezentacji Nadleśnictwa Kolbuszowa jak i Lasów Państwowych przygotowano wiele konkursów z dziedziny m.in. gospodarki leśnej, rozpoznawania gatunków drzew i zwierząt leśnych oraz wykorzystania drewna. Wśród najmłodszych uczestników pikniku najwięcej emocji wzbudzało „leśne koło fortuny”. Wystawę odwiedziły różne grupy wiekowe od „głodnych” wiedzy przedszkolaków po młodzież w wieku szkolnym, aż po osoby starsze. Gorące podziękowania należy złożyć rodzinom, które pomimo zmiennej pogody zdecydowały się razem z dziećmi wziąć udział w wydarzeniu. Dla nas leśników to bardzo ważne, by edukacje społeczeństwa inicjować od najmłodszych pokoleń.
Warto podkreślić, że poziom wiedzy uczestników konkursów stał na bardzo wysokim poziomie. Można wnioskować, że nasza działalność na terenie Podkarpacia idzie w dobrym kierunku, a otaczająca przyroda jest nam bliska. Uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe gadżety z wizerunkiem Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Naukowy Piknik Eksploracje przed wieczorem dobiegł końca. Był to świetny sposób na usystematyzowanie wiedzy teoretycznej z różnych dziedzin nauki oraz zapoznanie społeczeństwa z pracą leśnika jako gospodarza lasu.
Szczególnie dziękujemy Organizatorom za możliwość wzięcia udziału i podzielenie się wiedzą z uczestnikami Naukowego Pikniku Eksploracje 2018.

Marcin Pliżga