Lista aktualności Lista aktualności

MIĘDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA MŁODZIKÓW W BNO 2019 – KOLBUSZOWA

W ostatni weekend września (28–29.09.2019) w Kolbuszowej odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (MMM) w sprinterskim, sztafetowym i klasycznym biegu na orientację.

Do startu w zawodach przystąpili reprezentanci 8 klubów z trzech sąsiadujących województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Byli wśród nich zawodnicy: UKS Azymut Dębów, WKS Wawel Kraków, UKS Patria Młynne, KS Kościelec Chrzanów, UKS Kometa Gliwice, MKS San Jarosław, LKS Górzanka Nawojowa Góra i UKS Orlik Rajbrot. W Mistrzostwach wzięli udział młodzicy: 10, 12 i 14-latkowie. Oprócz kategorii młodzieżowych rozegrane zostały biegi w kategorii OPEN, w których mógł wziąć udział każdy chętny. W sumie w trzech biegach walczyło blisko 90 osób.

Mistrzostwa rozpoczęły się w sobotę biegiem sprinterskim w centrum Kolbuszowej. Baza zawodów i meta były zlokalizowane na parkingu Szkoły Podstawowej nr 1, a start w Ogródku Jordanowskim. Dwadzieścia punktów kontrolnych w postaci biało-pomarańczowych lampionów zostało rozstawionych po obu stronach Nilu.

Po południu centrum zawodów przeniosło się na początek ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Białkówka” w Nowej Wsi, gdzie na mapie Zielonego Punktu Kontrolnego Nadleśnictwa Kolbuszowa rozegrane zostały sztafety klubowe. Po emocjonującej walce mistrzyniami biegu sztafetowego w kategorii K14 zostały zawodniczki WKS Wawel Kraków: Maja Lamparska, Marta Michno i Pola Niessner. Mistrzami biegu sztafetowego zostali: Kordian Pisarek, Paweł Wójcik i Jakub Żesławski (również WKS Wawel Kraków).

Niedziela była drugim i ostatnim dniem sportowej rywalizacji z mapą w ręku. Na nowej mapie „Świerczów” autorstwa Mirosława Marka został rozegrany bieg na dystansie klasycznym. W dość gęstym lesie z ograniczoną widocznością w kategorii K14 złoto zdobyła ponownie Pola Niessner, srebro Antonina Słońska, a brąz wywalczyła Jaśmina Olejnik. W kategorii męskiej M14 najszybszy był Kordian Pisarek z WKS Wawel, który wygrał zaledwie 5 sekund z Patrykiem Marszałkiem z klubu UKS Kometa Gliwice oraz 18 sekund z klubowym kolegą Jakubem Żesławskim.

14 medali (komplet 6 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych) na 18 rozdanych przypadło w udziale zawodniczkom i zawodnikom WKS Wawel Kraków, którzy potwierdzili pozycję lidera w BnO w tegorocznej klasyfikacji drużynowej Pucharu Najmłodszych oraz wśród zespołów z południowo-wschodniej Polski (MMM). Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie orientharper.pl

Organizatorem Mistrzostw był Podkarpacki Okręgowy Związek Orientacji Sportowej, Podkarpacka Federacja Sportu oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa. Zawody były finansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Źródło: inopodkarpackie.wordpress.com

Zdjęcia: Natalia Batory