Lista aktualności Lista aktualności

ŁZA NIE UGASI POŻARU

Wiosna długo budziła się z zimowego snu. Teraz jednak słońce jest coraz wyżej na niebie, a my w końcu zaczynamy łapać jego promienie podczas leśnych spacerów.

Wiosna to czas, gdy wszystko wokół nas budzi się do życia. Rośliny zakwitają całymi łanami, a w powietrzu zaczynają krążyć ospałe trzmiele. Jest to również okres, w którym my sami bierzemy się za wiosenne porządki. Grabienie trawników, odkrywanie krzewów z zimowych osłon i obcinanie zeszłorocznych traw to dla nas wiosenna codzienność. Pamiętajmy jednak, aby robić to mądrze i w natłoku spraw nie zapominać o zasadach zdrowego rozsądku. Dla własnego bezpieczeństwa oraz zdrowia, nie wypalajmy zatem traw i łąk. Szkodzimy w ten sposób sobie i wielu drobnym organizmom, które kryją się w nich przed drapieżnikami, nieświadome zagrożenia jakie niesie za sobą ogień.

Przygrzewające słońce oraz powiewający wiatr bardzo szybko wysuszają roślinność. Właśnie teraz jest okres największego ryzyka zaprószenia ognia, kiedy ze względu na to, że temperatury nie są jeszcze tak wysokie, nie podejrzewamy, że moglibyśmy wywołać pożar. Pamiętajmy zatem, żeby ogniska z porządkowania podwórzy rozpalać z dala od granicy lasu. Ogień to żywioł, który rozprzestrzenia się błyskawicznie, a wiosenny wiatr tylko podsyca płomienie. Chrońmy wspólnie nasz las, tak aby móc razem cieszyć się jego płodami.

Kinga Mazur