Lista aktualności Lista aktualności

DOSTAWA SORTÓW MUNDUROWYCH LEŚNIKA I BHP DLA PRACOWNIKA NADLEŚNICTWA KOLBUSZOWA NA ROK 2018

Nadleśnictwo Kolbuszowa zaprasza do przedstawienia oferty cenowej dotyczącej przedmiotu zamówienia.

ZASTOSOWANIE DREWNA

No i dotarliśmy, poprzez różne zastosowania drewna, te bardziej nietypowe, jak również te oczywiste, do ostatniego, właściwie najważniejszego sposobu wykorzystania tego surowca.

Drewno, mimo wprowadzenia na rynek coraz to nowych konkurentów, wciąż pozostaje najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Swój sukces, jako surowiec konstrukcyjny, drewno zawdzięcza wyjątkowo dużej porowatości, a co za tym idzie – wytrzymałości i lekkości. Jeśli do tego dodamy, że można je dowolnie kształtować, tworzyć najbardziej wymyślne wzory, to trudno nie przyznać, że możemy je uznać za surowiec doskonały. Ponadto, drewno jest wyjątkowym, przyjaznym dla człowieka budulcem, tworzącym w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.
Skoro już siedzimy w fotelu z dębową podstawą, trzymając w dłoni książkę, popijając herbatę przed kominkiem, w którym wesoło trzaskają palące się szczapy drewna, to co stoi na przeszkodzie, aby cały dom również był wykonany z tego surowca?
Z drewna budujemy całe domy mieszkalne, kościoły, kaplice, a także inne budowle, jak na przykład budynki gospodarcze, czy altany. Wiele z nich kryjemy gontem, czy nawet strzechą. Kiedyś drewno było jedynym dostępnym budulcem, a teraz, mimo mnóstwa innych możliwości, powraca do łask i coraz częściej po nie sięgamy, przy stawianiu swojego „miejsca na ziemi”.

Kinga Mazur

 


ZA PAN BRAT Z DREWNEM

Zadajemy sobie pytanie: „Co możemy wykonać z drewna?” i w głowie rozbrzmiewa nam pustka. Chwila zastanowienia, zaczynamy wymijająco rozglądać się po pomieszczeniu i nagle dostrzegamy całe nasze otoczenie.

Krzesła, stół, zegar, regał na książki, szafa z ubraniami, wymieniać można bez liku. Wszystkie te przedmioty przecież znajdują się w domu każdego z nas. Sami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile mebli, czy elementów dekoracyjnych, z których codziennie korzystamy, wykonane jest z drewna. Gros surowca drzewnego w postaci litego drewna, płyt wiórowych, pilśniowych czy sklejki trafia do przemysłu meblarskiego. Długą drogę musi przebyć drewno począwszy od ścięcia drzewa w lesie, poprzez przewoźników, fabryki, stolarnie, dostawców, zanim trafi do naszych domów w postaci różnych mebli.
Dąb, władca kniei, jako symbol siły i potęgi jest uważany za najbardziej wartościowy. Gatunek ten ma szerokie spektrum zastosowań. Dobrej jakości dębina trafia do zakładów produkujących okleinę meblową, ale również chętnie używana jest do produkcji dobrej klasy mebli. Równie wiele zastosowań ma również drewno bukowe, które, podobnie jak dębowe, daje się łatwo obrabiać, giąć, barwić, lakierować i polerować, a jednak wciąż należy do tych gatunków o twardym, wytrzymałym drewnie.
Doceniajmy w swoich domach naturalne, drewniane elementy, które stwarzają w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.

Kinga Mazur

 


ROZSTRZYGNIĘTO XXXI KONKURS "MÓJ LAS" NA SZCZEBLU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

12 grudnia 2017 roku w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Głogów Małopolski odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie opisowym „Mój Las”.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa wraz z Ligą Ochrony Przyrody realizują w tym roku 31 edycję ogólnopolskiego konkursu, który skierowany jest do dzieci i młodzieży z szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Zadaniem uczestników konkursu, którzy zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe było opracowanie  prac na temat ochrony różnorodności biologicznej lasów, zwierząt leśnych jako sprzymierzeńców i szkodników lasu, runa leśnego i jego mieszkańców. Najmłodsi natomiast przedstawili swych ulubionych mieszkańców lasu.
Przygotowanych zostało ponad 120 prac, które zostały ocenione przez sąd konkursowy w składzie: Natalia Batory (ZOP LOP), Kinga Mazur (ZO SITLiD Krosno), Marcin Puzio (Nadleśnictwo Kolbuszowa) i Leszek Magda (Nadleśnictwo Mielec).
    Wyróżniono i nagrodzono 30 osób z terenu Podkarpacia. Najlepsze prace wezmą udział w finale ogólnopolskim. Wzorem ubiegłych lat zapewne w gronie wyróżnionych znajdą się także nasi laureacii.   
    Wręczenie nagród dokonali Pani Agnieszka Bator Prezes Zarządu Podkarpackiego LOP w Rzeszowie, Pan Bartłomiej Peret Przewodniczący SITLiD Oddział Krosno oraz Pan Hubert Sobiczewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec.
    Uroczyste wręczenie nagród połączono z projekcją filmu przyrodniczego „W dechę film o drewnie”  oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez gospodarzy.
    Cenne nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Zarząd Podkarpacki Ligi Ochrony Przyrody w Rzeszowie, Zarząd Okręgowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa.
Z terenu powiatu kolbuszowskiego laureatami konkursu zostali Kacper Draus i Dominik Kuca z Szkoły Podstawowej w Przedborzu oraz Karolina Brzoza i Martyna Wyka z Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej. Serdecznie im gratulujemy.

Natalia Batory

fot. Marcin Puzio

 

Materiały do pobrania


ROZPOCZYNAMY SPRZEDAŻ CHOINEK

Chętnych do zakupu żywej choinki, zapraszamy do Leśnictwa Świerczów. W tym roku oferujemy Państwu do sprzedaży choinki świerkowe, jodłowe oraz sosnowe. Przy zakupie świątecznego drzewka, można zaopatrzyć się dodatkowo w jemiołę oraz pojedyncze gałęzie na stroiki.
Cennik obowiązujący w tym roku jest dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce Informacje – Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek.
Sprzedaż będzie prowadzona w Leśnictwie Świerczów od 11.12.2017 r. do 22.12.2017 r. w godzinach od 7.00 do 14.00 i dodatkowo w dniu 16.12.2017 r. [sobota] w godzinach od 8.00 do 12.00.

W pozostałych Leśnictwach sprzedaż będzie prowadzona od 11.12.2017 r. do 22.12.2017 r. w dni sprzedaży detalicznej.


PO RAZ KOLEJNY WALCZYLI O NAJWYŻSZY LAUR

To była zacięta walka. Czuć było narastające uczucie napięcia między uczestnikami, a w powietrzu unosił się „zapach emanującej wiedzy”.

Za nami już XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego, objętego honorowym patronatem przez Starostę Kolbuszowskiego oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział łącznie 34 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Reprezentowany poziom wiedzy, był jak zwykle wysoki i wyrównany, o czym świadczą zbliżone liczby zdobytych punktów. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi ochrony przyrody na terenie naszego nadleśnictwa, jak również ogólnie pojętej ekologii.
Zdobyć aż 62 punkty na 77 możliwych to nie lada wyczyn. Taką właśnie liczbę punktów zdobył uczeń z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej Konrad Świątek, który zajął I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Na drugim stopniu podium stanęła Patrycja Ofiara, a na trzecim Justyna Witas z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. W kategorii szkół gimnazjalnych komisja przyznała pięć nagród: I miejsce dla Justyny Czajkowskiej ze SP w Trzęsówce, II miejsce dla Karoliny Stąpor ze SP nr 2 w Kolbuszowej, III miejsce dla Emilii Ofiary , IV dla Aleksandry Łobaza, a V miejsce zdobył Adrian Kochanowicz ze SP w Cmolasie.
Wszystkim dziękujemy za udział, zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach naszego konkursu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Kinga Mazur

 


DREWNO DREWNU NIERÓWNE

Co i kiedy palić? Tyle różnych gatunków drewna mamy dostępnych, że łatwo się pogubić. Co wybrać zimą, jesienią, a co latem? Podpowiadamy.

Gdy zimno za oknem, gwiżdże wiatr, a deszczu czasem nie widać końca, marzymy o gorącej herbacie, kocu i wesoło trzaskającym ogniu w kominku. Późna jesień, gdy wieczory robią się coraz dłuższe, to najlepszy czas na czytanie książek w domowym zaciszu. Aby w tym przejściowym okresie, nim przyjdą silniejsze mrozy zachować w domu ciepło, a jednocześnie nie rujnować portfela na ogrzewanie domu, podpowiadamy jak dobrze i skutecznie można palić drewnem. Jest to świetny surowiec opałowy, ekologiczny, a do tego, jeśli prawidłowo wykorzystywany, jest wydajny i tani.
Co i kiedy palić? Na takie mniej chłodne okresy roku, świetnie nadaje się do palenia drewno olchowe, które ma niższą wartość energetyczną od twardych gatunków liściastych, ale  dobrze podtrzymuje temperaturę w piecu. Gdy nadejdą większe mrozy, najlepiej sprawdza się do palenia drewno na przykład grabowe, zaliczane do gatunków liściastych o twardym drewnie. Pali się długo, równomiernie, a więc świetnie nadaje się do podłożenia na noc do pieca, abyśmy nie budzili się w zziębniętym domu, że aż strach wystawić nos zza kołdry. Aby szybciej rozpalić w piecu i uzyskać wyższą temperaturę, stosujemy drewno iglaste, na przykład sosnowe, które dzięki zawartości żywicy świetnie sprawdza się jako rozpałka, jak również do palenia latem na gorącą wodę. Mało osób wie, że drewno osikowe również ma swoje zalety jako opał, gdyż charakteryzuje się wysoką temperaturą spalania i pozwala na wypalenie zalegającej w piecu sadzy. Dla miłośników ciepłej atmosfery, sprawdzi się drewno świerkowe, gdyż wesoło trzaska w kominku.
Najlepszym okresem na przygotowanie opału jest zima, gdyż drewno pozyskane w tym okresie posiada mniejszą ilość wody, a co za tym idzie – szybciej schnie. Pamiętajmy jednak, że przygotowywany zimą opał, nadaje się do palenia najwcześniej za dwa lata.
Kupując drewno od sprawdzonego dostawcy, chronimy lasy przed nielegalnym wyrębem, a także mamy pewność, że drewno to zostało pozyskane bez uszczerbku dla środowiska, zgodnie ze sztuką leśną.

Kinga Mazur

 


LISTY DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Daleko, daleko, tam gdzie wciąż pada śnieg i żyją renifery, pośród nieprzebytych lasów, w ukrytej gęstwinie, mieszka święty Mikołaj.

Gdy zbliża się jego święto, dzień 6 grudnia, wszyscy piszemy do niego listy z życzeniami oraz z prośbami o jakiś drobny upominek dla nas na Święta Bożego Narodzenia. Skąd w innym przypadku Mikołaj miałby wiedzieć o czym każdy z nas marzy?
Tylko jak wysłać list do świętego Mikołaja, żeby dotarł do niego na czas? W różnych regionach utrzymują się tradycje związane z wysyłaniem listów. Jeśli nie znamy adresu do świętego Mikołaja, możemy na przykład list zostawić w kapliczce z figurką świętego Mikołaja, z której jakimś trafem listy po kilku dniach tajemniczo znikają. Może to sam święty Mikołaj je zabiera, albo jego pomocnicy renifery? Takie miejsce znajduje się na przykład w pobliżu Budy Tuszowskiej na granicy Nadleśnictw Nowa Dęba i Mielec przy Trakcie Królewskim „Baranowski”, ciągnącym się od Kolbuszowej.
Jedno jest pewne, Mikołaj bardzo uważnie czyta wszystkie listy, które od nas. Krasnale, które przygotowują prezenty muszą uwijać się jak w ukropie, żeby zdążyć do wylotu Mikołaja. Tysiące paczek, paczuszek, pudełeczek i kartonów lądują w czarodziejskim worku bez dna. Przed Mikołajem teraz daleka droga przez mrozy, śniegi, lasy, morza i góry… Ale nie martwcie się, na pewno zdąży na czas, jak co roku i zawita do nas w okresie Świąt Bożego Narodzenia pozostawiając pod choinką nasz wymarzony prezent.

Kinga Mazur

 


VII Powiatowy Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy „Młody Olimpijczyk” w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce

W dniu 16 listopada 2017 roku o godzinie 9.00 odbył się już VII Powiatowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy „Młody Olimpijczyk”, który przeznaczony jest dla uczniów klas drugich gimnazjum z powiatu kolbuszowskiego. Konkurs ma na celu popularyzację nauk matematyczno-przyrodniczych oraz wzbudzanie zainteresowania młodzieży bogactwem świata przyrody. Jak co roku patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Kolbuszowa, które również ufundowało nagrody.

W tegorocznej edycji udział wzięło 6 gimnazjów z powiatu kolbuszowskiego: Gimnazjum nr 1 z Kolbuszowej, Gimnazjum nr 2 z Kolbuszowej, Gimnazjum z Dzikowca, Gimnazjum z Cmolasu, Gimnazjum z Woli Raniżowskiej, Gimnazjum z Niwisk oraz Gimnazjum z Widełki.

W pracach komisji uczestniczyli: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce -pan Mirosław Karkut,  pan Robert Furdyna – pracownik Nadleśnictwa Kolbuszowa oraz nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I m.   Gimnazjum nr 2 Kolbuszowa                                         
II m.  Gimnazjum w Dzikowcu
III m. Gimnazjum w Niwiskach

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Beata Sudoł


SPOTKANIE MYŚLIWYCH W OSTROWACH TUSZOWSKICH

„Do księdza plebana Dać znać, dodał pan Sędzia żeby jutro z rana Mszę miał w Kaplicy leśnej, króciuchna oferta za myśliwych, msza zwykła świętego Huberta”.

Tak w trzeciej księdze „Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz opisuje przygotowania do łowów na niedźwiedzia.  Podobnie również myśliwi z powiatów kolbuszowskiego i mieleckiego wczesnym pogodnym porankiem spotkali się w niedzielę 5 listopada 2017 roku w Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Od kilkunastu już lat są tutaj stałe spotkania leśników i myśliwych.

          Oprócz słynącego łaskami obrazu Madonny z Puszczy w świątyni tej znajduje się również zabytkowy witraż z wizerunkiem św. Huberta ufundowany w 1939 roku przez prof. Włodka wybitnego naukowca, a jednocześnie zapalonego myśliwego. Na mszę św. ku czci patrona myśliwych i leśników św. Huberta przybyli licznie myśliwi i leśnicy. Szczególnie licznie reprezentowane były wraz z swymi pocztami sztandarowymi Koła Łowieckie: „Knieja” w Mielcu, „Borek” Kolbuszowa, „Darz Bór” Świerczów, „Knieja” Majdan Królewski i „Diana” Mielec. Uroczystą Mszę świętą celebrowali księża: Ks. Ryszard Madej- proboszcz parafii Ostrowy Tuszowskie, kustosz Sanktuarium i diecezjalny kapelan leśników.

Ks. Janusz Filarowski – proboszcz parafii Padew Narodowa członek Koła Łowieckiego „Nadwiślańskie” w Tarnobrzegu i Ks. Waldemar Krzeszowski członek Koła Łowieckiego „Knieja” w Majdanie Królewskim. Oprawę liturgii uświetniły wspaniałe gry sygnalistów myśliwskich i śpiew młodzieżowego zespołu. Zaszczytem był udział zaproszonych gości na czele z posłem Zbigniewem Chmielowcem, Starostą Powiatu Kolbuszowskiego Józefem Kardysiem, V-ce Starostą Wojciechem Cebulą i Wójtami okolicznych gmin.

          Słowo do zebranych skierował ksiądz Waldemar przedstawiając etos myśliwego, tradycję łowiecką, znaczenie dla człowieka nie tylko estetyczne ale gospodarcze i zdrowotne. Na zakończenie w kościele u stóp Madonny z Puszczy na tle pocztów sztandarowych wręczono brązowe odznaczenie  za aktywną działalność na rzecz łowiectwa dla Kolegi Andrzeja Posłusznego z Kolbuszowej.  Przyjęto uroczyste ślubowanie nowo wstępujących myśliwych: Wojciecha Cebula, Jacka Kłody i Waldemara Jaworskiego.

          Po Mszy świętej wszyscy myśliwi rozjechali się do swoich łowisk na tradycyjne polowania inaugurujące rozpoczęcie nowego sezonu łowieckiego. Towarzyszyła wszystkim uroczysta oprawa, piękna pogoda  zakończona pokotem i odegraniem sygnałów. Warto zdawać sobie sprawę, że gospodarka łowiecka jest prowadzona pod nadzorem i nie tylko jest krzewieniem tradycji i etyki, ale również dostarczycielem zdrowego nie naszpikowanego chemią i antybiotykami bardzo zdrowego pokarmu dla człowieka.

Tekst: Stanisław Peret

Foto: Łukasz Nowosielski


OCHRONA PRZYRODY NIEJEDNO MA IMIĘ

Na pytanie „Czy chronić? – odpowiadamy „tak, jak najbardziej”, ale ważniejsze pytanie, jakie powinno się nam nasunąć, to „jak chronić mądrze i skutecznie?”.

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowe w rozwiązywaniu problemów z ochroną przyrody, z jakimi się borykamy w lasach.

Centrum Promocji Leśnictwa, położone w malowniczym zakątku Bieszczadów w Mucznem, 26 października cieszyło się dużym „oblężeniem”. Odbyła się tutaj konferencja naukowo-techniczna o tematyce „Ochrona przyrody w gospodarce leśnej – problemy, wyzwania i propozycje rozwiązań”, w której uczestniczyli głównie leśnicy z rejonu Podkarpacia.

Część referatową rozpoczął Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, podkreślając problemy z jakimi podkarpaccy leśnicy spotykają się w związku z ochroną przyrody. Obszar naszej dyrekcji charakteryzuje się szczególnym bogactwem przyrodniczym, na tle innych obszarów Polski, co wiąże się z kolei z próbami ograniczania gospodarki leśnej, a nawet funkcji społecznych lasu, na rzecz ochrony elementów przyrody. W dążeniu do ochrony jak największej liczby zwierząt, roślin i innych organizmów, a także nierzadko większych obszarów leśnych, zapominamy o człowieku – przypomniał Edward Marszałek, rzecznik prasowy
RDLP w Krośnie. Jak się okazuje, w innych krajach europejskich, np. Austrii, Szwajcarii czy Niemczech, to człowiek jest stawiany na pierwszym miejscu, a jego działalność uznawana jest za element otaczającego środowiska przyrodniczego.

Ochrona przyrody jest często stawiana jako jeden z priorytetów Lasów Państwowych, a ile ona nas kosztuje, przedstawił Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, w swojej prelekcji „Ile kosztowała ochrona przyrody w Nadleśnictwie Kolbuszowa w latach 2001-2010?”. Oprócz tego, z zastosowaniem najnowszych technik, tworzone są przecież programy ochrony przyrody na okresy 10-letnie, które jako załącznik do Planu Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa, są często obszerniejsze od całego planu, podkreśla Bogumił Dąbek z BULiGL w Przemyślu.

Osobne prezentacje przedstawili również Ryszard Kapuściński, pracownik Nadleśnictwa Bircza, a także Michał Szczerbicki, pracownik Nadleśnictwa Lutowiska. Swoje wystąpienie miał również Kamil Grałek, pracownik RDLP w Krośnie, wyjaśniając po co, dlaczego i jak prowadzimy inwentaryzację wskaźnikową bogactwa przyrodniczego. To dzięki takim cyklicznym badaniom, możemy realnie określić wpływ gospodarki leśnej na ekosystemy.

Żywą dyskusję wywołała prelekcja Marcina Sceliny, pracownika Nadleśnictwa Baligród, który jest jednym z administratorów profilu na Facebooku Lasów Państwowych oraz swojego Nadleśnictwa. Dzięki temu miał możliwość zaprezentowania „od strony kulis” środowiska Internetu, który rządzi się swoimi prawami. Jest to obecnie najszybsze źródło informacji, któremu społeczeństwo ufa i chętnie z niego korzysta. W ten sposób buduje się wizerunek całej firmy, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne prowadzenie fanpage’a każdego nadleśnictwa przez pracowników, którzy sami chcą przekazywać społeczeństwu informacje o lasach, czy o pracy leśników – przedstawił.

Problemów związanych z ochroną przyrody nie brakuje, ale najważniejsze jest, aby cierpliwie szukać rozwiązań i wchodzić w dialog. O tym jak ważna jest wspólna rozmowa, edukacja oraz zwracanie się z informacjami do ludzi spoza Lasów Państwowych, świadczy to, że większość prelegentów w końcowych podsumowaniach, stawiało taką właśnie konkluzję. Rozmawiajmy, tłumaczmy, nie bójmy się wyjaśniać, bo tylko konstruktywny dialog może przynieść rozwiązania spornych kwestii.

Tekst: Kinga Mazur

Fot: Robert Sobkowicz


PALENIE BEZ SMOGU ?

Jest to możliwe, ale musimy poznać podstawowe zasady: jakim surowcem palić oraz jak prawidłowo rozpalać ogień.

Często popełniamy błędy, które skutkują zanieczyszczaniem powietrza, małą wydajnością palenia i znacznie większym zużyciem drewna. Jak zatem palić efektywnie, ekonomicznie i ekologicznie?

Zima zapowiada się sroga, o czym mówią nam coraz grubsze futra naszych zwierzaków. My niestety nie możemy ukryć się w gawrze i przespać całego zimowego okresu, więc uzbrajamy się w czapki, szaliki, rękawice, a także przygotowujemy opał do ogrzewania naszych domów. Bardzo dobrym, odnawialnym i ekologicznym surowcem opałowym jest drewno.

Sezon grzewczy już się rozpoczął. Tu i ówdzie widzimy wydobywający się z komina dym. O czym świadczy jego barwa? Jasny, prawie przezroczysty dym to dobry znak, gdyż oznacza, że z naszego komina wydobywa się para wodna i tylko niewielka ilość dymu. Sekretem takiego palenia, bez wytwarzania smogu, jest przede wszystkim wysuszone, odpowiednio składowane drewno. W zależności od gatunku z jakim mamy do czynienia, przed spaleniem w piecu, powinniśmy sezonować je co najmniej 2-3 lata, aby zawarta w nim woda mogła wyparować.

Palenie mokrym drewnem jest niebezpieczne dla pieca, komina, a i dla nas samych stanowi zagrożenie. Podczas spalania takiego surowca na ścianach pieca i komina w dużych ilościach zbiera się sadza, która zapycha komin i może grozić zapłonem, a stąd do pożaru całego domu i innych nieszczęść droga już niedaleka. Jeśli do kogoś nie trafiają te argumenty, jest również aspekt ekonomiczny palenia wysuszonym drewnem. Spalanie mokrego drewna jest mało wydajne, ponieważ część energii, która mogłaby być wykorzystana do wytworzenia ciepła – zużywana jest do wyparowania wody, a co za tym idzie więcej drewna musimy kupić, przygotować i spalić, aby wytworzyć taką samą ilość energii.

Co ciekawe, znaczenie ma nie tylko to, jakim drewnem palimy, ale i jak rozpalamy ogień. Wbrew pozorom to nie samo drewno się pali, ale gazy w nim zawarte.
Dlatego powinniśmy drewno układać od dołu pieca, a ogień rozpalać od góry, aby uwalniające się z poniżej leżącego drewna gazy, ulegały spalaniu, zamiast uwalniane przez komin, zanieczyszczały powietrze, którym oddychamy. To od nas zależy czystość środowiska, w którym przebywamy. Warto o tym pamiętać, zanim włożymy do pieca mokre polano.

Kinga Mazur


AKCJA "STROISZ" PRZECIWKO ZŁODZIEJOM

Każdego roku przed dniem Wszystkich Świętych Straż Leśna prowadzi akcję „Stroisz".

Gałązki jodłowe, świerkowe czy sosnowe wykorzystywane są chętnie jako materiał na wieńce i ozdoby nagrobne. Dlatego Straż Leśna rozpoczęła właśnie patrole bazarów i targów pod kątem legalności pozyskania stroiszu. Patrolowane są również lasy. Złodzieje potrafią niszczyć drzewa bez opamiętania, by móc pozyskać materiał na wieńce czy inne ozdoby. Wskutek ich działań w niektórych miejscach niemal wszystkie drzewa są uszkodzone. Jeśli zauważycie takie osoby w lesie dajcie nam znać lub zgłoście sprawę na Policję.
Pamiętajcie, że nie powinniśmy mimo to rezygnować z wieńców i ozdób wykonanych ze stroiszu. Są one naturalnym elementem, szybko ulegają one biodegradacji i nie są szkodliwe dla środowiska w przeciwieństwie do plastikowych wieńców i kwiatów.
Stroisz leśnicy pozyskują ze specjalnych plantacji. Pochodzić on również z zabiegów pielęgnacyjnych w lesie. Osoby, które go nabyły u nas i sprzedają na targach, powinny posiadać dokumenty poświadczające legalność pozyskania. W przypadku pochodzenia stroiszu z Lasów Państwowych, sprzedający powinien mieć tzw. asygnatę, którą wystawia nadleśnictwo.

Natalia Batory

 


PRZEBUDOWA DROGI PPOŻ. NR 32 D 10-02 „TORFOWA” W LEŚNICTWIE LIPNICA

Nadleśnictwo Kolbuszowa zaprasza do składania ofert.

Nadleśnictwo Kolbuszowa zaprasza do składania ofert na wykonanie przebudowy drogi ppoż. nr 32 "TORFOWA" w Leśnictwie Lipnica. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją projektową i wykonawczą dostępną w siedzibie zamawiającego oraz w formie załączników do ninejszego ogłoszenia.

 

 


ROBIMY JESIENNE PORZĄDKI

Wrzesień minął, o czym przypomina nam pojawiający się coraz częściej deszcz za oknem oraz stopniowo zmieniające kolor liście na drzewach.

W oczekiwaniu na poprawę pogody, zerkamy co jakiś czas na zegarek. Żeby tylko przestało padać, to ruszymy ochoczo do przydomowego ogródka, żeby przed zimą, kiedy opadną już liście z drzew, zrobić generalne, jesienne porządki. Bierzemy grabie, widły, szpadle i wszystkie inne potrzebne narzędzia.
    A kto z nas zauważa, że większość z tych narzędzi składa się między innymi z drewna? Drewno, jako uniwersalny surowiec nadaje się również do produkcji trzonków do różnego rodzaju sprzętów, zapewniając trwałość użytkowania, ale również lekkość, co ma dla nas niebagatelne znaczenie przy wykonywaniu wszelkich ręcznych prac. Oczywiście możemy zastąpić drewniane trzonki metalowymi, jednak ciężar takiej rękojeści w całości wykonanej z metalu, znacznie się zwiększy. Jakie zatem drewno najlepiej zastosować do wykonania trzonków narzędzi? Przede wszystkim wytrzymałe i twarde drewno jesionu, dębu czy buka. Wierni tradycji, wybierajmy sprzęt ekologiczny, przyjazny środowisku, jak również nam samym. W końcu to my będziemy pracować używając takich narzędzi, jakie sami wybierzemy.

Kinga Mazur

 


Sprzedaż sadzonek na Szkółce leśnej w Świerczowie

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że sprzedaż sadzonek drzew leśnych będzie prowadzona na szkółce leśnej  w Świerczowie  od 2 października:

poniedziałek-piątek 700-1300 natomiast

sadzonki gatunków ozdobnych w doniczkach, na bieżąco.

W asortymencie znajdują się liczne gatunki drzew lasotwórczych (m.in. sosna, brzoza, dąb, modrzew, świerk, buk, jodła i inne) oraz krzewów ozdobnych.                            

Informujemy, że w promocyjnej ofercie sprzedaży posiadamy
żywotniki (thuje) smaragd  wys. 0.4-0.5m w cenie 4zł/szt.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 603-953-039.

Materiały do pobrania


II ZIELONY PUNKT KONTROLNY WYSTARTOWAŁ

Niedzielne popołudnie 10 września miłośnicy orieenteringu spędzili na poszukiwaniu punktów kontrolnych w lasach Nowej Wsi k. Kolbuszowej. Już drugi raz zorganizowaliśmy imprezę na orientację z ramach istniejącego Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka”, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Zielony Punkt Kontrolny to gra terenowa, która polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych w postaci drewnianych słupków. Część z nich znajduje się przy drogach i ścieżkach, inne natomiast ukryte są głębiej w lesie: na pagórkach,  w dołkach, za karpami czy w bagienkach.
Uczestnicy imprezy podzieleni na trzy kategorie mieli za zadnie odnaleźć jak największą ilość punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Była trasa sportowa dla „dobrze zorientowanych” osób oraz trasa rodzinna dla najmłodszym miłośników spacerowania po lesie. Sześćdziesiąt osób penetrowało leśne ostępy. Jedni biegali, inni spokojnie spacerowali z maluchami na rękach czy we wózkach. Najważniejsze że wszyscy wracali na metę z koszami pełnymi prawdziwków i podgrzybków.
Wspólne spotkanie zakończyliśmy ogniskiem i pieczoną kiełbasą. Nie obyło się też bez nagród i wyróżnień. Już dziś zapraszamy wszystkich za rok na kolejny Zielony Punkt Kontrolny.  

Tekst: Natalia Batory

Fot: Dariusz Tabisz

 


GRZYBOBRANIE-ŚMIECIOBRANIE

Pogoda sprzyja wyprawom na grzyby do lasu. Prosimy by zabierając ze sobą przekąski i soki na grzybobranie opakowania po nich nie wyrzucać do lasu. Ich miejsce jest w koszu na śmieci.
Zachęcamy wszystkich by przyłączyć się do akcji zapoczątkowanej w 2013 roku przez Leśniczego Janusza Posłusznego "Grzybobranie-Śmieciobranie" z Leśnictwa Nowa Wieś.
Kochani Grzybiarze. Nie chcemy byście zbierali śmieci po innych grzybiarzach. Damy sobie z nimi radę jeśli nie będzie ich przybywać.

LEŚNICY Z NADLEŚNICTWA KOLBUSZOWA

 


MSZA ŚWIĘTA W ŚWIERCZOWIE

Serdecznie zapraszamy 11 września 2017 r. o godz. 15:30 na Mszę Św. przy Kapliczce Matki Boskiej Leśnej na szkółce leśnej w Świerczowie. Nabożeństwo odprawione zostanie w intencji leśników i ich rodzin.  
                                     Na radosne świętowania zapraszają leśnicy z Kolbuszowej.

 


DRWALE UWIJALI SIĘ JAK W UKROPIE

Spośród dwudziestu trzech zawodników nie łatwo wyłonić tego jednego. O wysokim poziomie zawodów świadczą liczby punktów, jakie uzyskali poszczególni pilarze.

Podczas XII Regionalnych Zawodów Drwali, które odbyły się w piątek 25 sierpnia br. na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa, zawodnicy zmagali się w pięciu konkurencjach, takich jak ścinka drzewa, która należy do najbardziej niebezpiecznych prac wykonywanych w lesie, okrzesywanie, przygotowanie pilarki do pracy, złożona przerzynka kłód oraz dokładność przerzynki.

Podczas zawodów liczył się nie tylko czas, ale i precyzja wykonania zadania. Wszyscy pilarze uzyskali wysokie wyniki, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Rywalizację wygrał zawodnik zgłoszony z Nadleśnictwa Komańcza Tomasz Bilski, któremu udało się zgromadzić na swoim koncie 1312 punktów. Zaledwie 57 punktów mniej miał Zbigniew Wacławski z Nadleśnictwa Rymanów. Trzecie miejsce na podium zajął natomiast Bogusław Izdebski z Nadleśnictwa Głogów, uzyskując 1182 punkty. Spośród wszystkich zgłoszonych zawodników, aż piętnastu uzyskało wynik powyżej 1000 punktów. Ponadto Główna Komisja Konkursowa postanowiła wyłonić zwycięzców poszczególnych konkurencji. Najlepszy podczas ścinki i obalania drzewa okazał się zawodnik z Nadleśnictwa Dukla Paweł Furtek, który uzyskał 584 punkty. W drugiej z kolei konkurencji, jaką jest okrzesywanie najwyższy wynik 248 punktów osiągnął Jan Łuc z Nadleśnictwa Brzozów. Podczas konkurencji przygotowania pilarki do pracy najlepszym refleksem wykazał się Tomasz Bilski, uzyskując aż 116 punktów. Podczas złożonej przerzynki kłód 175 punktów zdobył Zbigniew Wacławski i był to najwyższy uzyskany wynik. Ostatnią konkurencją jest dokładność przerzynki, podczas której jeden niewielki ruch może zaważyć o dopisaniu do ogólnego wyniku jakichkolwiek punktów. Najlepsi w tej rywalizacji okazali się Zbigniew Wacławski i Bogusław Izdebski. Obaj panowie zdobyli po 281 punktów.

Zawody Drwali przebiegły w spokojnej, przyjaznej atmosferze, a co najważniejsze odbyły się bezpiecznie. To właśnie bezpieczeństwo osób pracujących w lesie, czy choćby poruszających się po terenach leśnych jest najważniejsze. Dlatego tak istotne jest doskonalenie umiejętności pilarzy podczas tego typu zawodów, jak również uczenie się  pokory wobec sił natury, z jakimi mamy do czynienia w leśnych ostępach. Zawody nie mogły by się odbyć gdyby nie licznie przybyli sponsorzy tacy jak: Stihl, Makita, Husqvarna, RDLP W Krośnie, Fuchs, Stanger, ZOL Tarnobrzeg, Henryk Grzyb i Krzysztof Uszkowski.

Tekst: Kinga Mazur

Fot. Dariusz Tabisz


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 67 rezultatów.