Lista aktualności Lista aktualności

PAMIĘTAMY

Dla tych, którzy odeszli  w nieznany świat,
płomień na wietrze, kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem
i niebo jesienne u góry.

Dla nich harcerskie warty
i chorągiewek gromada
i dla nich ten dzień..

                                                                                   Autor: Danuta Gellnerowa

 

                             Pamiętamy …


AKCJA "STROISZ" przeciwko złodziejom

Każdego roku przed dniem Wszystkich Świętych Straż Leśna prowadzi akcję „Stroisz".

Gałązki jodłowe, świerkowe czy sosnowe wykorzystywane są chętnie jako materiał na wieńce i ozdoby nagrobne. Dlatego Straż Leśna rozpoczęła właśnie patrole bazarów i targów pod kątem legalności pozyskania stroiszu. Patrolowane są również lasy. Złodzieje potrafią niszczyć drzewa bez opamiętania, by móc pozyskać materiał na wieńce czy inne ozdoby. Wskutek ich działań w niektórych miejscach niemal wszystkie drzewa są uszkodzone. Jeśli zauważycie takie osoby w lesie dajcie nam znać lub zgłoście sprawę na Policję.

Pamiętajcie, że nie powinniśmy mimo to rezygnować z wieńców i ozdób wykonanych ze stroiszu? Są one naturalnym elementem, szybko ulegają one biodegradacji i nie są szkodliwe dla środowiska w przeciwieństwie do plastikowych wieńców i kwiatów.

Stroisz leśnicy pozyskują ze specjalnych plantacji. Pochodzić on również z zabiegów pielęgnacyjnych w lesie. Osoby, które go nabyły u nas i sprzedają na targach, powinny posiadać dokumenty poświadczające legalność pozyskania. W przypadku pochodzenia stroiszu z Lasów Państwowych, sprzedający powinien mieć tzw. asygnatę, którą wystawia nadleśnictwo.

Natalia Batory


W ŚWIERCZOWIE ROŚNIE NOWY LAS

20 października 2018 roku ponad sześćdziesięciu ochotników wspólnie z kolbuszowskimi leśnikami posadziło las.

Byli mali i duzi, rodzice z dziećmi i szczęśliwi emeryci z wnukami. Wszyscy przy pomocy łopat i kosturów w niespełna cztery godziny posadzili ponad cztery tysiące małych sosenek.

- Gdyby tak ustawić w jednej linii wszystkie wysadzone przez nas drzewka to okazałoby się, że idąc wzdłuż nich z Świerczowa moglibyśmy dojść aż do Kolbuszowej. To bardzo dużo – dodaje Kazimierz Samojedny, Zastępca Nadleśniczego.

Była to pierwsza taka akcja zorganizowana przez nas, leśników.  Będziemy ją zapewne kontynuować w przyszłych latach. Sadzenie drzew jest dla nas równie ważne jak ich pozyskanie. Przecież z drewna pochodzącego z lasu korzystamy wszyscy na co dzień. Drewno jest niezastąpionym, w pełni odnawialnym, ekologicznym surowcem o ponad 30-tysiącach różnych zastosowaniach. Od drewnianych łyżek, przez papier do mieszkalnych domów. Z tych małych posadzonych przez nas sosenek dopiero za sto lat będziemy korzystać w postaci drewna. Za sto lat również po ich wycięciu, nasi następcy posadzą tam las.

Wszystkim uczestnikom „Otwartego Sadzenia Lasu” serdecznie dziękujemy za udział!

Tekst: Natalia Batory

Fot.: Kinga Mazur

 


MISTRZOSTWO POLSKI KOLBUSZOWSKICH LEŚNIKÓW W SIATKARSKICH ZMAGANIACH

Drużyna reprezentująca Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie  w składzie której było aż 6  zawodników drużyny Leśnik Kolbuszowa (Jarosław Janosik , Marcin Pliżga, Mateusz Maciąg, Adam Orlewski, Jarosław Marek, Katarzyna Małodobry) uczestniczyła w dniach 9-11 października br.    w odbywających się w Kołobrzegu XI Mistrzostwach Polski Leśników w piłce siatkowej.   W turnieju uczestniczyło 18 drużyn reprezentujących Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych oraz  17 Regionalnych Dyrekcji. Podkarpaccy leśnicy w pierwszym etapie rywalizacji pokonali drużyny z Radomia, Katowic i Szczecina.  Grupowe zwycięstwo spowodowało, że  ekipami, z którymi przyszło się zmierzyć w następnych dniach rywalizacji w fazie ćwierćfinałowej oraz półfinałowej były kolejno Toruń oraz Gdańsk. Drużyna RDLP Krosno zwyciężyła oba spotkania bez straty seta i  awansowała do wielkiego finału. W decydującym o mistrzowskim tytule spotkaniu ponownie na drodze naszej kadry stanęli grupowi rywale, obrońcy tytułu sprzed roku- drużyna reprezentująca RDLP Szczecin. Podkarpaccy leśnicy pomimo porażki w pierwszym secie finałowej rywalizacji potrafili się zmobilizować i wygrać kolejną część meczu tym samym doprowadzając do tie-breaka. W niezwykle emocjonującej decydującej o tytule Mistrzów Polski  partii, zawodnicy RDLP Krosno zdołali zachować zimną krew i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Docenieniem bardzo dobrej postawy triumfatorów było  ponadto wyróżnienie tytułem MVP turnieju- Marcina Pliżgi zawodnika reprezentującego kolbuszowskie nadleśnictwo.

Autor: Adam Orlewski

Foto:  www.mpl2018.pl


MAGICZNE DREWNO

Drewno jako surowiec powszechnie wykorzystywany, stanowiący nieodłączny element naszej egzystencji, uważany za materiał uniwersalny, długowieczny
 i wszechobecny znalazł aż 30 tysięcy zastosowań. Od prymitywnych narzędzi codziennego użytku po nowoczesne gadżety, charakteryzując się przy tym wieloma właściwościami, stał się też tematem wystawy przygotowanej przez  nas, leśników. Tak więc wiele informacji na temat drewna, sposobu jego wykorzystania i właściwości jakie posiada można zasięgnąć w Centrum Edukacji Ekologicznej w Świerczowie, gdzie została przygotowana wystawa.

 Począwszy od pięknych zdjęć poprzez opisy i różne ciekawostki możemy pogłębić swoją wiedzę na temat otaczającego nas tak ważnego surowca.

 

Wystawa o której mowa  jest dla Państwa  dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00-15:00.

 

Serdecznie zapraszamy!


BĘDĄ SZUMIAŁY W PARKU NIEPODLEGŁOŚCI

Sto dębów szypułkowych zasadzono w sobotę, 6 października w Kolbuszowej, symbolicznie upamiętniając setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Do posadzenia drzew w Parku Niepodległości zaproszono osoby reprezentujące różne środowiska.

Po co zasadzono sto dębów? Jaka będzie rola parku? Na te pytania w swojej wypowiedzi rozpoczynającej uroczystość odpowiedział Pan Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej. Po podpisaniu pamiątkowej listy, zaproszone osoby, w asyście pracowników nadleśnictwa oraz harcerzy zasadziły dęby.

Tubę z listą osób, w kamieniu upamiętniającym utworzenie Parku Niepodległości umieścili wspólnie Pan Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Bartłomiej Peret Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, Pan Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej oraz Pan Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Druga lista, będzie wieczyście przechowywana w kolbuszowskiej bibliotece.

Na zakończenie ks. Jan Szczupak wikariusz biskupi ds. społecznych oraz ks. dziekan Jan Pępek i ks. dziekan Kazimierz Osak dokonali poświecenia parku. Niech posadzone wspólnie dęby, będące żywymi świadkami tej uroczystości, rosną w parku i za kilkadziesiąt lat przypomną nam swoją obecnością o wydarzeniach sobotniego dnia.

Judyta Mazur

Kinga Mazur


RELACJA Z OTWARTEGO TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ, ORGANIZOWANEGO Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

W ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 30 września 2018 r. w Hali Sportowej Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Cmolasie odbył się Turniej Piłki Siatkowej zorganizowany przez Nadleśnictwo Kolbuszowa. W Turnieju wystąpiły drużyny reprezentujące trzecią i czwartą ligę Podkarpackiej Ligi Piłki Siatkowej, amatorskie ligi z Rzeszowa, Biłgoraja, Stalowej Woli oraz Kolbuszowej.
    O godzinie 9.00 nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, Bartłomiej Peret przywitał uczestników turnieju oraz sędziów i oficjalnie rozpoczął turniej życząc zawodnikom wielu emocji i sportowej rywalizacji. Zmagania poszczególnych drużyn mogliśmy oglądać jednocześnie na dwóch boiskach, które grały do dwóch wygranych setów, każdy do 25 punktów. Pomimo amatorskiego charakteru turnieju poziom rozgrywek stał na wysokim i wyrównanym poziomie. Świadczyły o tym m.in.: długie wymiany, widowiskowe obrony, gra punkt za punkt i rozstrzygnięcia meczy dopiero  w tie-breaku. W „małym finale” spotkały się drużyny które regularnie występują w Kolbuszowskiej Amatorskiej Lidze Piłki Siatkowej (KALPS), Leśnik Kolbuszowa i ADS Kolbuszowa Górna. Po wyrównanej i emocjonującej walce Leśnicy z Kolbuszowej w ostatecznej partii meczu okazali się lepsi, wygrywając 2:1 tym samym zajmując ostatecznie 3 miejsce w turnieju.
    W meczu finałowym spotkały się ligowe drużyny Podkarpackiej Ligi Piłki Siatkowej. Siarka MOSIR Tarnobrzeg oraz SST Lubcza Racławówka II. Siatkarze z Tarnobrzega pomimo rozgrywania meczów w wyższej klasie rozgrywkowej mieli spore problemy z pokonaniem przeciwnika i dopiero w tie-breaku okazali się lepsi 2:1 i zwyciężyli w całym turnieju. Po zakończonych meczach przyszła kolej na wręczenie pucharów dla najlepszych drużyn oraz statuetek dla wyróżniających się zawodników na poszczególnych pozycjach:
Najlepszym rozgrywający – Jarosław Marek, Leśnik Kolbuszowa.
Najlepszy atakujący – Szymon Mędrygał, SST Lubcza Racławówka II
Najlepszy broniący – Tomasz Godek, ADS Kolbuszowa Górna
MVP Turnieju – Piotr Sudoł, Siarka Tarnobrzeg
W turnieju po za drużynami grającymi w finałach wystąpiły: UKS Leśnik Biłgoraj, Purella Czarni Rzeszów, Leśnik Rudnik oraz Rest Ropczyce.
    Po kilkugodzinnych zmaganiach rozgrywki dobiegły końca, a nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa oficjalnie zakończył Otwarty Turniej Piłki Siatkowej upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tekst: Marcin Pliżga

Foto: Małgorzta Chodań

 


III ZIELONY PUNKT KONTROLNY WYSTARTOWAŁ.

Niedzielne popołudnie 16 września miłośnicy orieenteringu spędzili na poszukiwaniu punktów kontrolnych w lasach Nowej Wsi k. Kolbuszowej.

Już trzeci raz zorganizowaliśmy imprezę na orientację z ramach istniejącego Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka”, która zgromadziła w tym roku dziewięćdziesiąt osób.
Zielony Punkt Kontrolny to gra terenowa, która polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych w postaci drewnianych słupków. Trasa skrywała również 10 lampionów z perforatorami do odbijania punktów. Część z nich znajdowała się przy drogach i ścieżkach, inne natomiast ukryte są głębiej w lesie: na pagórkach,  w dołkach, za karpami czy w bagienkach. Uczestnicy mogli również znajdować punkty przy pomocy aplikacji mobilnej na telefon.
Zawodnicy podzieleni na dwie kategorie mieli za zadnie odnaleźć jak największą ilość punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Na zadanie to mieli 90 minut. Była trasa sportowa dla „dobrze zorientowanych” osób oraz trasa rodzinna dla najmłodszym miłośników spacerowania po lesie. Dziewięćdziesiąt osób penetrowało leśne ostępy. Jedni biegali, inni spokojnie spacerowali z maluchami na rękach czy we wózkach.   
Wspólne spotkanie zakończyliśmy ogniskiem i pieczoną kiełbasą. Nie obyło się też bez nagród i wyróżnień. Już dziś zapraszamy wszystkich za rok na kolejny IV Zielony Punkt Kontrolny.  

Tekst: Natalia Batory

Zdjęcia: Dariusz Tabisz

 


W HOŁDZIE LEŚNIKOM KOLBUSZOWSZCZYZNY W 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W roku stulecia odzyskania niepodległości pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa ufundowali kamień, na którym uhonorowali leśników walczących o wolność Polski w tej małej ojczyźnie.

Pomysłodawcą i inicjatorem tej uroczystości był Pan Wojciech Mroczka-historyk i miejscowy regionalista. Wielokrotnie w swoich pracach opisywał dzieje tutejszych ziem oraz w szczególności pracę i historię leśników z okolic Kolbuszowej. 11 września 2018 r.  pracownicy i licznie zebrani goście oddali cześć tym zasłużonym leśnikom, o których pamięć przetrwała na kartach historii i we wspomnieniach mieszkańców. 

Uroczystość składała się z trzech części. Pierwsza poświęcona była posadzeniu żywej pamiątki spotkania sadzonki pochodzącej z legendarnego dębu pomnika przyrody "Bartka" rosnącego w Zagnańsku. W tej podniosłej chwili było z nami wiele osób. Natomiast samego sadzenia dokonała Pani Grażyna Zagrobelna- Dyrektor RDLP w Krośnie, Pan Artur Ilgner- syn Jerzego Ilgnera, leśnika pracującego Lipnicy w asyście m.in. pomysłodawców uroczystości – Pana Wojciecha Mroczka oraz Jerzego Majki z Muzeum Historycznego w Rzeszowie oraz emerytów leśników: Kazimierza Krigera i Stanisława Pereta, przedstawicieli władz samorządowych Ewy Draus i Wojciecha Cebula, ks. dr Pawła Setlaka.

Druga część uroczystości miała na celu odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwiskami leśników ziemi kolbuszowskiej, zasłużonych w walce o wolność w czasach  pierwszej i drugiej wojny światowej oraz powojennych. Pan Wojciech Mroczka w przemówieniu w kilku słowach przybliżył sylwetki każdego z upamiętnionych bohaterów. Pani Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna zaznaczyła jak niezwykle ważna dla społeczności lokalnych i z punktu widzenia walki z okupantem była praca u podstaw leśników pracujących na tych terenach. Z kolei Pan Artur Ilgner na podstawie wspomnień i zapisków w pamiętnikach rodziców opowiedział zgromadzonym jak wyglądał udział leśników i ich rodzin w walkach i w działalności konspiracyjnej na rzecz niepodległej Polski. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali leśnicy, przedstawiciele rodzin upamiętnionych leśniczych i samorządowcy. Okolicznościową modlitwę w intencji zmarłych bohaterów i poświęcenie tablicy dokonał kapelan leśników ks. Ryszard Madej.  Spotkanie było też okazją do wręczenia odznaczeń za prace społeczną na rzecz leśnictwa. Odznakami honorowymi zostali udekorowani srebrną Robert Róg i Mariusz Kobylarz, za aktywną działalność w SITLiD oraz złotą odznaką PTL Kazimierz Samojedny oraz srebrną Andrzej Posłuszny.  Podczas podsumowania tej części uroczystości w wypowiedziach zaproszeni goście zwracali wielką uwagę na patriotyczne znaczenie działalności leśników często nie widoczne dla innych osób.

W trzeciej części uroczystości zebrani na czele z pocztem sztandarowym udali się do szkółki leśnej w Świerczowie, gdzie odbyła się ostatnia cześć obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez leśników- uroczysta Msza Święta przy kapliczce Matki Bożej Leśnej. Równie ważny podkreślenia był fakt uczczenia dwudziestej rocznicy poświęcenia wybudowanej kapliczki, której pomysłodawcą był ks. dziekan Jan Pępek oraz Kazimerz Kriger. W słowie skierowanym do modlących się ks. Wojciech Mazurek mówił o znaczeniu ziarna w świecie, na ziemi, kraju, regionu i lasu, które jest symbolem budzącego się  życia oraz nadziei w realizację wyznaczonych sobie celów.  

Wszyscy zebrani w tym dniu mieli okazję na chwilę zadumy oraz zapoznaniem się z pięknym fragmentem historii okolic Kolbuszowej. Niech ta odbyta lekcja nie pozwoli na zapomnienie tych często bezimiennych bohaterów.  

Marcin Pliżga


PIKNIK NAUKI EKSPLORACJE 2018

W dniu 26 maja 2018 roku na Placu Armii Krajowej, w centrum Rzeszowa odbyła się główna część rodzinnego Pikniku Nauki EKSPLORACJE 2018.

Nadleśnictwo Kolbuszowa w ramach tegorocznej edycji przygotowało stoisko edukacyjno – promocyjne.
Zastosowanie drewna i praca leśnika to tematy przewodnie jakie nasi pracownicy przygotowali dla uczestników plenerowego wydarzenia, którego celem była popularyzacja nauki i praktyczne przekazanie wiedzy.
Przed południem na scenie głównej nastąpiło uroczyste otwarcie, po którym Organizatorzy zaprosili przedstawicieli z wszystkich 40 stoisk do pamiątkowego zdjęcia. Nasza jednostka zgodnie z wiodącą tematyką przygotowała pokaz drewnianych eksponatów wraz z projekcją filmów o drewnie jako surowca różnorodnego zastosowania. Na naszym stoisku znajdowały się ekspozycje sadzonek drzew i krzewów leśnych, gabloty entomologiczne, spreparowane zwierzęta występujące w polskich lasach. W celu prezentacji Nadleśnictwa Kolbuszowa jak i Lasów Państwowych przygotowano wiele konkursów z dziedziny m.in. gospodarki leśnej, rozpoznawania gatunków drzew i zwierząt leśnych oraz wykorzystania drewna. Wśród najmłodszych uczestników pikniku najwięcej emocji wzbudzało „leśne koło fortuny”. Wystawę odwiedziły różne grupy wiekowe od „głodnych” wiedzy przedszkolaków po młodzież w wieku szkolnym, aż po osoby starsze. Gorące podziękowania należy złożyć rodzinom, które pomimo zmiennej pogody zdecydowały się razem z dziećmi wziąć udział w wydarzeniu. Dla nas leśników to bardzo ważne, by edukacje społeczeństwa inicjować od najmłodszych pokoleń.
Warto podkreślić, że poziom wiedzy uczestników konkursów stał na bardzo wysokim poziomie. Można wnioskować, że nasza działalność na terenie Podkarpacia idzie w dobrym kierunku, a otaczająca przyroda jest nam bliska. Uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe gadżety z wizerunkiem Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Naukowy Piknik Eksploracje przed wieczorem dobiegł końca. Był to świetny sposób na usystematyzowanie wiedzy teoretycznej z różnych dziedzin nauki oraz zapoznanie społeczeństwa z pracą leśnika jako gospodarza lasu.
Szczególnie dziękujemy Organizatorom za możliwość wzięcia udziału i podzielenie się wiedzą z uczestnikami Naukowego Pikniku Eksploracje 2018.

Marcin Pliżga


MOŻESZ WSPOMÓC WYPOSAŻENIE OSADY LEŚNEJ W SKANSENIE

  Nadleśnictwo Kolbuszowa wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej realizują projekt, w ramach którego ma powstać osada leśna z terenu Puszczy Sandomierskiej.

      Na terenie kolbuszowskiego skansenu już znajdują się takie obiekty, jak zabytkowa leśniczówka, suszarnia runa leśnego, XIX-wieczna wyłuszczarnia nasion, pojedynczy trak do drewna oraz obiekty gospodarcze.

      W związku z tym Nadleśnictwo Kolbuszowa zwraca się z prośbą o przekazywanie, w miarę możliwości, różnych przedmiotów, które kiedyś były wykorzystywane w leśnictwie. Otrzymane przedmioty będą wykorzystane jako eksponaty do wyposażenia wnętrza zabytkowej leśniczówki, czy w innych budynkach osady leśnej.

      Eksponaty można przekazywać osobiście do siedziby Nadleśnictwa Kolbuszowa, bądź za pośrednictwem poczty. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości można kontaktować się z Panią Kingą Mazur pod numerem telefonu 693 540 894, bądź mailowo na adres kinga.mazur@krosno.lasy.gov.pl


Stanowisko RDLP w Krośnie w sprawie medialnych doniesień o rzekomej "rzezi puszczy"

Pojawiające się w mediach doniesienia o tragedii, jaką zwiastować ma zatwierdzony właśnie plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Bircza, zawierają wiele niedopowiedzeń i nadinterpretacji faktów, do których chcemy się odnieść. Oświadczamy, że tytuły prasowe typu "Rzeź Karpackiej Puszczy" czy "Wyrok na Puszczę Karpacką" są nie tylko językowym nadużyciem, zawierają również element ignorancji rzeczywistości.

Zatwierdzony przez Ministra Środowiska plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Bircza na lata 2017-2026 przeszedł pełną procedurę strategicznej prognozy oddziaływania na środowisko, która jednoznacznie wykazała, że gospodarka leśna nie wpływa negatywnie na stan lasu, na stan przyrody, jak również na przedmioty ochrony występujące na  tym obszarze. Stąd kuriozalne są zarzuty jakoby leśnicy chcieli wyciąć wszystkie stare drzewa i zniszczyć tzw. karpacką puszczę.
Integralną częścią wspomnianego planu jest również program ochrony przyrody dla nadleśnictwa, który jest dokumentem mocno rozbudowanym, zawierającym wskazania co do ochrony cennych elementów przyrody. Warto zaznaczyć, że ponad 3 tysiące hektarów lasów wyłączono z użytkowania w ogóle.   
Podkreślenia wymaga fakt, że mimo znaczącego wzrostu zasobności drzewostanów, dopuszczono średnie pozyskanie roczne w najbliższym dziesięcioleciu do wysokości 123,5 tys. metrów sześciennych, a więc o ponad 4 tys. metrów mniej, niż zakładał to plan poprzednio obowiązujący. Plan pozyskania na 2018 rok ustalono na 123 200 metrów sześciennych.
Można te wielkości przeliczać na samochody wywozowe, ale można też na zbudowane z tego drewna setki domów, dziesiątki szkół czy przedszkoli, może na tysiące metrów kwadratowych podłóg czy ton papieru na podręczniki, kołyski dla dzieci i wreszcie trumny - to wszystko przecież wyroby, które bez drewna trudno sobie wyobrazić. Nikt nie chce wspominać o drewnie, jako surowcu warunkującym rozwój polskiego przemysłu i udziale drewna w produkcie krajowym brutto.
Nie wspomniano też o nieuwzględnieniu wniosku przedsiębiorców drzewnych o zwiększenie pozyskania w sytuacji, gdy ilość drewna martwego na obszarze nadleśnictwa sięga 638,4 tys. metrów sześciennych. Też można przeliczyć, ile to ciężarówek. Wiedząc jednak, że każde drzewo ma kres swego żywota, możemy jego  martwą tkankę wykorzystać zamiast np. używać plastiku.
Wielkość pozyskania może szokować tylko osobę, która nie wie, że zapas drewna na pniu w tym nadleśnictwie sięga 9 milionów metrów sześciennych i wzrósł w ostatnim półwieczu niemal dwukrotnie, a drzewostany od 1974 roku postarzały się średnio o 18 lat.
Argument podawany przez media, że tereny Nadleśnictwa Bircza to "po Puszczy Białowieskiej ostatnie tak unikatowe miejsce w Polsce, gdzie pozostał jeszcze duży obszar puszczy reliktowej" nijak mają się do faktów, bowiem lasy te przez całe stulecia podlegały mocnej ingerencji gospodarczej. Ważne jest jednak, że PGL Lasy Państwowe, zarządzając nimi przez ponad 70 lat powojennych, użytkując je, pomnożyły ich zasoby przyrodnicze, chroniąc jednocześnie najcenniejsze fragmenty w formie rezerwatów na obszarze ponad 1550 ha
Ciekawym przykładem jest rezerwat "Krępak", przez którego środek już w okresie średniowiecza przebiegał szlak handlowy, łączący Przemyśl z Sanokiem. Wożono w obie strony skóry, miód, sól warzoną w okolicznych solankach. W średniowieczu pędzono stada wołów, a w wieku XIX przybywali  tu kupcy po wyroby szklane z hut w Birczy, Hucie Brzusce, Kotowie czy Łodzince. Działalność hut musiała odbić się na stanie lasów. Jeszcze w roku 1878 B. Kotula w książce „Flora leśna okolicy Przemyśla” pisze: „…grzbiet od Panieńskiego Czuba począwszy aż po Sawczy Ług pokryty wielkimi borami jodłowymi…” Trzy lata później ten sam autor notuje: „Wyższą część podgórza i Panieński Czub, pokrywają w znacznej części bory jodłowe, miejscami niestety mocno wyniszczone…”
Tę właśnie historię trzeba przypomnieć, by zrozumieć jak bardzo przekształcone na przestrzeni dziejów zostały lasy Pogórza. Z tym większym uznaniem możemy spojrzeć na las chroniony w rezerwacie „Krępak”.

Dla zobrazowania zmian, jakie zaszły po wojnie warto rzucić okiem na lesistość tego terenu w latach 1946 i 2018:

Podnoszony zarzut negatywnego stanowiska LP w sprawie tworzenia nowego parku narodowego jest bezzasadny. Oświadczamy, że nie jest naszym zadaniem opiniowanie nowych parków narodowych, a jedynie istotne znaczenie w tej sprawie ma stanowisko samorządu lokalnego, gdyż wyłącznie jego głos ustawodawca musi brać pod uwagę.
Możemy być jednak dumni z faktu, że tak wysoko cenione są walory tego terenu, bo znakomicie to świadczy o poziomie prowadzonej przez nas gospodarki leśnej.

I jeszcze nieco danych historycznych z kolejnych dziesięcioleci pochodzących z nowego planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Bircza, przez media pominiętych do obejrzenia tu.

Mam nadzieję, że lektura podstawowych parametrów dla lasów Nadleśnictwa Bircza pozwoli Państwu spokojniej patrzeć na sprawę rzekomej "rzezi". Zapewniam, że alarmistyczne doniesienia prasowe nie mają uzasadnienia; stan lasów jest coraz lepszy, ich powierzchnia rośnie również za sprawą dziennikarzy, którzy w 2004 roku w Łomnej k. Birczy zasadzili półtora hektara ugoru sadzonkami wielu gatunków. Dziś ten las, wymagający już pielęgnacji, głosi pochwałę ludzi, którzy wraz z leśnikami zrobili coś pozytywnego, nie tylko krytykując nas pod dyktando ekologicznych fundacji.

 

Grażyna Zagrobelna
Dyrektor RDLP w Krośnie

 

Artykuł PDF do pobrania>>


NIE TAKI RYŚ, MIŚ I WILK RZADKI

Większości osób, los dzikich zwierząt nie jest obojętny, ale przy próbach niesienia pomocy, musimy najpierw poznać potrzeby tych gatunków i przede wszystkim zachować rozsądek.

Zdarza się, że spotykamy w mieście krążącego rysia, wilka, czy innego przedstawiciela dużych ssaków. Oczywiście są to tylko maskotki tych zwierząt, gdyż gatunki te zamieszkują wyłącznie obszary leśne. Podczas organizowanych w ten sposób zbiórek pieniędzy słyszymy, że tych dzikich, pięknych zwierząt jest coraz mniej i w przypływie impulsu, decydujemy się na wpłaty darowizn na rzeczonego zwierzaka.

Tymczasem prawda okazuje się być zgoła inna. W badaniach nad liczebnością dużych ssaków na terenie Podkarpacia, przeprowadzonych przez Lasy Państwowe, wykazano, że ich liczebność stale rośnie. Dostajemy również zgłoszenia od osób, które widziały niedźwiedzia przechadzającego się szosą w Bieszczadach, a tak skryte zwierzę jak ryś, nagrywa się na kamery ustawione przy budynkach, znajdujących się na terenie leśnym. Jak pojedziemy w Karpaty, nie ma właściwie szans, aby podczas leśnego spaceru nie zobaczyć tropów niedźwiedzi, czy odrapanych przez nie drzew.

Ponadto pamiętajmy, że nie wszystkie pieniądze ze zorganizowanych zbiórek, zostaną przeznaczone na tego zwierzaka, na którego akurat byśmy chcieli. Nie dajmy się ponieść emocjom i zanim wpłacimy na „ginący gatunek” sprawdźmy, czy jest z nim naprawdę tak źle.

Kinga Mazur


ŁZA NIE UGASI POŻARU

Wiosna długo budziła się z zimowego snu. Teraz jednak słońce jest coraz wyżej na niebie, a my w końcu zaczynamy łapać jego promienie podczas leśnych spacerów.

Wiosna to czas, gdy wszystko wokół nas budzi się do życia. Rośliny zakwitają całymi łanami, a w powietrzu zaczynają krążyć ospałe trzmiele. Jest to również okres, w którym my sami bierzemy się za wiosenne porządki. Grabienie trawników, odkrywanie krzewów z zimowych osłon i obcinanie zeszłorocznych traw to dla nas wiosenna codzienność. Pamiętajmy jednak, aby robić to mądrze i w natłoku spraw nie zapominać o zasadach zdrowego rozsądku. Dla własnego bezpieczeństwa oraz zdrowia, nie wypalajmy zatem traw i łąk. Szkodzimy w ten sposób sobie i wielu drobnym organizmom, które kryją się w nich przed drapieżnikami, nieświadome zagrożenia jakie niesie za sobą ogień.

Przygrzewające słońce oraz powiewający wiatr bardzo szybko wysuszają roślinność. Właśnie teraz jest okres największego ryzyka zaprószenia ognia, kiedy ze względu na to, że temperatury nie są jeszcze tak wysokie, nie podejrzewamy, że moglibyśmy wywołać pożar. Pamiętajmy zatem, żeby ogniska z porządkowania podwórzy rozpalać z dala od granicy lasu. Ogień to żywioł, który rozprzestrzenia się błyskawicznie, a wiosenny wiatr tylko podsyca płomienie. Chrońmy wspólnie nasz las, tak aby móc razem cieszyć się jego płodami.

Kinga Mazur


SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH

SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH
SKŁADANIE WNIOSKÓW
NA PODSTAWIE ART. 46. 3. USTAWY Z DNIA 22 MARCA 2018 R. O ZMIANIE USTAWY - PRAWO ŁOWIECKIE ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW (Dz.U. 2018 poz. 651)
WNIOSEK O SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH WŁAŚCICIEL ALBO POSIADACZ GRUNTÓW ROLNYCH SKŁADA DO ORGANU WYKONAWCZEGO GMINY WŁAŚCIWEJ ZE WZGLĘDU NA MIEJSCE WYSTĄPIENIA SZKODY.
WNIOSEK POWIENIEN ZAWIERAĆ:
1. IMIĘ NAZWISKO ALBO NAZWĘ, ADRES MIEJSCA ZAMIESZKANIA ALBO ADRES I SIEDZIBĘ ORAZ NUMER TELEFONU WŁAŚCICIELA ALBO POSIADACZA GRUNTÓW ROLNYCH
2. WSKAZANIE MIEJSCA WYSTĄPIENIA SZKODY
3. WSKAZANIE RODZAJU USZKODZONEJ UPRAWY LUB PŁODU ROLNEGO


SPRZEDAŻ SADZONEK NA SZKÓŁCE LEŚNEJ W ŚWIERCZOWIE

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że sprzedaż sadzonek drzew leśnych będzie prowadzona na szkółce leśnej  w Świerczowie  od 8 października 2018 r:

poniedziałek-piątek 700-1300

W asortymencie znajdują się liczne gatunki drzew lasotwórczych (m.in. sosna, brzoza, modrzew, świerk, buk, jodła i inne).

W bieżącej promocyjnej ofercie sprzedaży 4 zł/szt znajdują się: żywotniki (thuje) smaragd wys. ok. 0,4 m, tawuła japońska, świerk kłujący i inne krzewy ozdobne w doniczkach.                      

Istnieje możliwość płatności kartą płatniczą i kredytową

Przy płatności kartą - NIESPODZIANKA

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 603-953-039.

Materiały do pobrania


ZASTOSOWANIE DREWNA

No i dotarliśmy, poprzez różne zastosowania drewna, te bardziej nietypowe, jak również te oczywiste, do ostatniego, właściwie najważniejszego sposobu wykorzystania tego surowca.

Drewno, mimo wprowadzenia na rynek coraz to nowych konkurentów, wciąż pozostaje najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Swój sukces, jako surowiec konstrukcyjny, drewno zawdzięcza wyjątkowo dużej porowatości, a co za tym idzie – wytrzymałości i lekkości. Jeśli do tego dodamy, że można je dowolnie kształtować, tworzyć najbardziej wymyślne wzory, to trudno nie przyznać, że możemy je uznać za surowiec doskonały. Ponadto, drewno jest wyjątkowym, przyjaznym dla człowieka budulcem, tworzącym w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.
Skoro już siedzimy w fotelu z dębową podstawą, trzymając w dłoni książkę, popijając herbatę przed kominkiem, w którym wesoło trzaskają palące się szczapy drewna, to co stoi na przeszkodzie, aby cały dom również był wykonany z tego surowca?
Z drewna budujemy całe domy mieszkalne, kościoły, kaplice, a także inne budowle, jak na przykład budynki gospodarcze, czy altany. Wiele z nich kryjemy gontem, czy nawet strzechą. Kiedyś drewno było jedynym dostępnym budulcem, a teraz, mimo mnóstwa innych możliwości, powraca do łask i coraz częściej po nie sięgamy, przy stawianiu swojego „miejsca na ziemi”.

Kinga Mazur

 


ZA PAN BRAT Z DREWNEM

Zadajemy sobie pytanie: „Co możemy wykonać z drewna?” i w głowie rozbrzmiewa nam pustka. Chwila zastanowienia, zaczynamy wymijająco rozglądać się po pomieszczeniu i nagle dostrzegamy całe nasze otoczenie.

Krzesła, stół, zegar, regał na książki, szafa z ubraniami, wymieniać można bez liku. Wszystkie te przedmioty przecież znajdują się w domu każdego z nas. Sami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile mebli, czy elementów dekoracyjnych, z których codziennie korzystamy, wykonane jest z drewna. Gros surowca drzewnego w postaci litego drewna, płyt wiórowych, pilśniowych czy sklejki trafia do przemysłu meblarskiego. Długą drogę musi przebyć drewno począwszy od ścięcia drzewa w lesie, poprzez przewoźników, fabryki, stolarnie, dostawców, zanim trafi do naszych domów w postaci różnych mebli.
Dąb, władca kniei, jako symbol siły i potęgi jest uważany za najbardziej wartościowy. Gatunek ten ma szerokie spektrum zastosowań. Dobrej jakości dębina trafia do zakładów produkujących okleinę meblową, ale również chętnie używana jest do produkcji dobrej klasy mebli. Równie wiele zastosowań ma również drewno bukowe, które, podobnie jak dębowe, daje się łatwo obrabiać, giąć, barwić, lakierować i polerować, a jednak wciąż należy do tych gatunków o twardym, wytrzymałym drewnie.
Doceniajmy w swoich domach naturalne, drewniane elementy, które stwarzają w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.

Kinga Mazur

 


ROZSTRZYGNIĘTO XXXI KONKURS "MÓJ LAS" NA SZCZEBLU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

12 grudnia 2017 roku w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Głogów Małopolski odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie opisowym „Mój Las”.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa wraz z Ligą Ochrony Przyrody realizują w tym roku 31 edycję ogólnopolskiego konkursu, który skierowany jest do dzieci i młodzieży z szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Zadaniem uczestników konkursu, którzy zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe było opracowanie  prac na temat ochrony różnorodności biologicznej lasów, zwierząt leśnych jako sprzymierzeńców i szkodników lasu, runa leśnego i jego mieszkańców. Najmłodsi natomiast przedstawili swych ulubionych mieszkańców lasu.
Przygotowanych zostało ponad 120 prac, które zostały ocenione przez sąd konkursowy w składzie: Natalia Batory (ZOP LOP), Kinga Mazur (ZO SITLiD Krosno), Marcin Puzio (Nadleśnictwo Kolbuszowa) i Leszek Magda (Nadleśnictwo Mielec).
    Wyróżniono i nagrodzono 30 osób z terenu Podkarpacia. Najlepsze prace wezmą udział w finale ogólnopolskim. Wzorem ubiegłych lat zapewne w gronie wyróżnionych znajdą się także nasi laureacii.   
    Wręczenie nagród dokonali Pani Agnieszka Bator Prezes Zarządu Podkarpackiego LOP w Rzeszowie, Pan Bartłomiej Peret Przewodniczący SITLiD Oddział Krosno oraz Pan Hubert Sobiczewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec.
    Uroczyste wręczenie nagród połączono z projekcją filmu przyrodniczego „W dechę film o drewnie”  oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez gospodarzy.
    Cenne nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Zarząd Podkarpacki Ligi Ochrony Przyrody w Rzeszowie, Zarząd Okręgowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa.
Z terenu powiatu kolbuszowskiego laureatami konkursu zostali Kacper Draus i Dominik Kuca z Szkoły Podstawowej w Przedborzu oraz Karolina Brzoza i Martyna Wyka z Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej. Serdecznie im gratulujemy.

Natalia Batory

fot. Marcin Puzio

 

Materiały do pobrania


PO RAZ KOLEJNY WALCZYLI O NAJWYŻSZY LAUR

To była zacięta walka. Czuć było narastające uczucie napięcia między uczestnikami, a w powietrzu unosił się „zapach emanującej wiedzy”.

Za nami już XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego, objętego honorowym patronatem przez Starostę Kolbuszowskiego oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział łącznie 34 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Reprezentowany poziom wiedzy, był jak zwykle wysoki i wyrównany, o czym świadczą zbliżone liczby zdobytych punktów. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi ochrony przyrody na terenie naszego nadleśnictwa, jak również ogólnie pojętej ekologii.
Zdobyć aż 62 punkty na 77 możliwych to nie lada wyczyn. Taką właśnie liczbę punktów zdobył uczeń z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej Konrad Świątek, który zajął I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Na drugim stopniu podium stanęła Patrycja Ofiara, a na trzecim Justyna Witas z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. W kategorii szkół gimnazjalnych komisja przyznała pięć nagród: I miejsce dla Justyny Czajkowskiej ze SP w Trzęsówce, II miejsce dla Karoliny Stąpor ze SP nr 2 w Kolbuszowej, III miejsce dla Emilii Ofiary , IV dla Aleksandry Łobaza, a V miejsce zdobył Adrian Kochanowicz ze SP w Cmolasie.
Wszystkim dziękujemy za udział, zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach naszego konkursu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Kinga Mazur

 


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 58 rezultatów.