Lista aktualności

NIEBAGATELNA BUDOWA DREWNA

Co takiego jest w drewnie, co pozwala na tak różnorodne jego wykorzystanie?

Na pozór proste połączenia pierwiastków powodują, że jest to surowiec wytrzymały, ale podatny na kształtowanie.
Trzymając w dłoniach książkę, czy gazetę, mało kto zastanawia się nad procesem jej tworzenia. Idąc do księgarni, biblioteki, czy sklepu papierniczego, prosimy tylko o kolejną lekturę do czytania. Drewno, bo to od niego powinniśmy rozpocząć naszą historię, składa się głównie z celulozy, ligniny i hemicelulozy. To właśnie dzięki takiej budowie, z powodzeniem może być wykorzystywane również do produkcji papieru, w procesie układania włókien roślinnych na specjalnych sitach.
Po co nam tak właściwie papier? Na co dzień używamy go w bardzo różnych formach, począwszy od bibuły wykorzystywanej do tworzenia prac plastycznych, aż po papier na banknoty, czy specjalny papier fotograficzny, na którym uwieczniamy chwile z naszego życia, aby móc do nich wrócić w przyszłości.
Szacuje się, że pierwszy papier powstał w Chinach na początku naszej ery. Nam samym, towarzyszy od naszych najmłodszych lat. Rodzice czytają nam bajki, później uczymy się pisać w swoich pierwszych zeszytach, czytać swoje pierwsze rymowanki, aż z czasem docieramy do etapu, kiedy jako pisarze, tworzymy na papierze swoje własne kompozycje liter i słów. W ten sposób powstają ponadczasowe dzieła, interpretowane przez kolejne pokolenia. A to wszystko dzięki wykorzystaniu surowca wszech czasów, jakim jest drewno.

Kinga Mazur


HISTORIA NASZYCH LASÓW ZOSTAŁA SPISANA

11 maja w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej zostały odkryte karty historii kolbuszowskich lasów i ludzi.

11 maja w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej zostały odkryte karty historii kolbuszowskich lasów i ludzi, którzy prawie całe swe życie im poświęcili.  Spotkanie w całości przeznaczone zostało wydanej monografii pn. "Nadleśnictwo Kolbuszowa. Dzieje leśnictwa w dorzeczu Przyrwy i Zyzogi" autorstwa Wojciecha Mroczki. Na spotkanie przybyło ponad 200 osób, których losy splotły się z kolbuszowskimi lasami.
- Nie można sobie wyobrazić naszego regionu bez ludzi pracujących w lesie, często przez całe swoje życie. To zainspirowało nas do opracowania dziejów naszego nadleśnictwa. O zebranie i usystematyzowanie informacji poprosiliśmy Pana Wojciecha Mroczkę – dodaje Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Pan Wojciech Mroczka to znany i ceniony historyk, regionalista. Jest autorem 7 książek, kilkunastu artykułów naukowych i ponad 100 popularnonaukowych. Autor dzieła dwa lata prowadził wnikliwe badania docierając do dokumentów w 44 archiwach: krajowych i zagranicznych, przeprowadzając wywiady z byłymi pracownikami nadleśnictwa oraz świadkami tamtych wydarzeń. W ponad 500 stronicowym dziele sięgając do źródeł historycznych opisał dzieje leśnictwa od średniowiecza do 2016 rok.
- Monografia jest rzetelnym kompendium wiedzy o historii leśnictwa na terenie Kolbuszowszczyzny - podkreślił ks. dr Sławomir Zych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Wygłoszone referaty przez dr. Jerzego Majkę, który przybliżył autora dzieła oraz ks. dr Sławomira Zycha, recenzenta książki połączone zostały z koncertem Jana Cebuli z Kapelą, najwybitniejszego ucznia gajowego Stanisława Białka z Nowej Wsi. Od jego nazwiska pochodzi nazwa ścieżki przyrodniczej – „Białkówka".  Zagrała również nie przypadkiem Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, która kiedyś potocznie nazywana była ,,Walenciakami". Nazwa ta wzięła się od imienia dyrygenta Walentego Kaziora, który pełnił funkcję głównego księgowego w Nadleśnictwie Kolbuszowa. Siedemnastowieczną pieśń myśliwską wykonała sopranistka Katarzyna Liszcz Starzec, której na wiolonczeli kapelmistrza Kaziora towarzyszyła Natalia Potańska.
Wydanie publikacji sfinansowało nadleśnictwo. Trafi ona do szkół, bibliotek i wszystkich zainteresowanych osób. Autor ma nadzieję, że monografia zainspiruje czytelników do mozolnych poszukiwań i badań dotyczących dziejów kolbuszowskiego leśnictwa.

Natalia Batory


LEŚNE POTYCZKI......

 Historie z wiewiórkami, zającami, osnute pajęczyną, skomplikowaną  fabułą w leśnym gąszczu, także biedroneczki i motylki – tak wiele różnych historii, ciekawych tekstów mogliśmy usłyszeć podczas finału IX Powiatowego Konkursu Poezji i Prozy. Temat przewodni był leśny, ale nie zabrakło zakochanych z zielonym tłem czy watahy wilków walczących o  stado. To niesamowite, ze wśród młodych jest tylu poetów, osób piszących , snujących takie ciekawe historie...
Konkurs organizowany jest z dużym powodzeniem przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej i Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni. Początkowo młodzież przesyła swoje teksty nigdzie dotąd niepublikowane, a  specjalnie powołane  przez organizatorów  jury kieruje najlepsze prace do finału.  Może to być  wiersz  lub utwór pisany prozą w jednym egzemplarzu, który później jest  recytowany lub odczytany przez samego uczestnika.  Jury konkursu zawsze ocenia oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość formy i kompozycję,  a także poziom językowy  prezentacji. Wiadomo ze mogli zwyciężyć tylko najlepsi.
Oto lista zwycięzców:


kategoria PROZA -  szkoły gimnazjalne
I miejsce: Karolina Sasiela z Gimnazjum w Dzikowcu
II miejsce: Adam Sudoł z Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewskim
III miejsce: Kinga Zielińska z Gimnazjum w  Dzikowcu


Wyróżnienia: Martyna Ragan,  Adrianna Róg  z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej, Hubert Bąba,  Emilia Pacyna z Gimnazjum w  Dzikowcu, Żaneta Wrońska z Zespołu Szkół w Cmolasie  


kategoria PROZA -  szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce:  Julia Wrońska z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
II miejsce: Róża Salwik z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej
III miejsce: Krzysztof Ptaś z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
Wyróżnienie: Sylwia Lis,  Justyna Pacyna  i  Gabriela Przybyło z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej


kategoria POEZJA -  szkoły gimnazjalne
I miejsce: Patrycja Kosek z Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewskim
II miejsce: Hubert Drapała z Gimnazjum w Dzikowcu
III miejsce: Natalia Gul z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej

Wyróżnienia: Kinga Czachor,  Aleksandra Dziewic,  Oliwia Kosiorowska,  Martyna Puzio,  Sylwia Tomczyk,  Victoria Puk,  Angelika Wołosz  i Zuzanna Zielińska z Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewski,  Katarzyna Mazur z Gimnazjum w Cmolasie,  Agata Snopek  z  Gimnazjum w Dzikowcu

kategoria POEZJA -  szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce: Patrycja Gielarowska z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
II miejsce: Justyna Witas  z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
III miejsce: Katarzyna Leśniak  z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej  
Wyróżnienia: Gabriela Ziętek, Gabriela Tetlak, Anna Magda  z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni, Piotr Snopek z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej


Nagrody ufundowali niezawodni sponsorzy: Nadleśnictwo Kolbuszowa, Wydawnictwo ZNAK i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z  Rzeszowa.

Katarzyna Wachowska

                                                      


ZABIEG AGROLOTNICZY W LEŚNICTWIE LIPNICA

W dniu 19 maja 2017 roku w godzinach 17.00-19.30 wykonany zostanie zabieg agrolotniczy!

Kolbuszowscy leśnicy rozpoczęli walkę z osnują gwiaździstą, szkodnikiem lasów. Dnia 19 maja w godzinach 17.00-19.30 wykonany zostanie zabieg agrolotniczy ograniczający liczebność tego owada, którego larwy żywią się igliwie sosen.
Zabieg obejmie 325 hektarów w gminie Dzikowiec. Opryskiem agrolotniczym zostanie objęty fragment lasu wzdłuż drogi powiatowej Kopcie-Lipnica oraz tereny wewnątrz kompleksu leśnego leśnictwa Lipnica Obszar ten zostanie oznakowany tablicami ostrzegawczymi. To oznacza, że nie wolno tam wchodzić do momentu wyschnięcia zastosowanego środka chemicznego oraz zbierać runo leśne przez okres 24 godzin od wykonania zabiegu.
Na wniosek dyrektora regionalnego Lasów Państwowych w Krośnie, minister rolnictwa i rozwoju wsi wydał zgodę na zastosowanie środka chemicznego Dimilin 480 SC do zwalczania osnui gwiaździstej. Środek ten stosowany jest przy użyciu aparatury agrolotniczej w dawce 0,1 l/ha wraz z środkiem wspomagającym Ikar 95 EC w dawce 0,7 l/ha. Jest to insektycyd o działaniu żołądkowym zawierający substancję czynną diflubenzuron. Zastosowany w dawce 0,1 l/ha jest całkowicie bezpieczny dla pszczół, tym bardziej dla ludzi i zwierząt. Dodatkowo używany będzie w minimalnej odległości 100 metrów od pasiek.
Nadleśniczy Bartłomiej Peret wyjaśnia, że zabieg agrolotniczy jest jedynym możliwym sposobem na ograniczenie występowania osnui gwiaździstej w naszych lasach.
– Nie chcemy dopuścić do tego by larwy osnui pozbawiły sosen igliwia i tym samy doprowadziły do gołożerów. Podczas wykonania zabiegu chemicznego stosowane będą wszystkie środki ostrożności związane z ochroną środowiska naturalnego, rozpoczynając od minimalnej dawki środka chemicznego, który jest nieszkodliwy dla pszczół po zamknięcie drogi powiatowej, by nie dopuścić do przypadkowego wdychania rozpylanej cieczy przez użytkowników drogi.

Bartłomiej Peret

Nadleśniczy

Nadleśnictwa Kolbuszowa


PODZIWIAM - NIE NISZCZĘ!

Nastała wiosna a wraz z nią powoli wszystko budzi się do życia. W lesie runo coraz bardziej zielenieje. Pierwsze kwiaty już kwitną. Rozwija się również czosnek niedźwiedzi. Choć występuje na naszym terenie miejscami łanowo, jest gatunkiem objętym ochroną. Ostatnimi czasy chętnie wykorzystywany jest jako roślina jadalna. Pamiętajmy by nie niszczyć stanowisk czosnku i bezwzględnie nie wyrywać całych roślin z gleby.  Taki zachowania będą karane mandatami.
Kochajmy naszą przyrodę – nie niszczmy jej !!!

Natalia Batory


KAMPANIA SPOŁECZNA "STOP POŻAROM TRAW"

MSWiA wraz z Komendantem Głównym PSP w dniu 16 marca b.r. zainicjowali kampanię społeczną "Stop pożarom traw".

W Polsce w 2016 roku odnotowano 126 228 pożarów, wśród których były 36 442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 29% wszystkich pożarów w Polsce.

Materiały promocyjne dostępne na stronie internetowej www.stoppozaromtraw.pl

 


DŹWIĘKI W DREWNIE ZAKLĘTE

Wyobrażacie sobie muzykę bez instrumentów muzycznych? Albo instrumenty bez drewna? To nie mogłoby się udać…

Muzyka to nasza pasja, nasze hobby, coś co nas wyróżnia, a zarazem odzwierciedla charakter i usposobienie. Na co dzień stanowi wspólny temat do rozmów z przyjaciółmi oraz jest odskocznią od codzienności, w postaci koncertów ulubionych artystów, na które chodzimy bez opamiętania, nie bacząc na koszty.
A czy zastanawialiście się kiedyś skąd w ogóle wzięła się muzyka? Już od bardzo dawna człowiek nauczył się wykorzystywać różne przedmioty do wydawania dźwięków. Pierwotnie były to źdźbła traw, w które dmuchano. Zauważono wówczas, że dźwięk zmienia się w zależności od grubości i długości trawy, co poskutkowało stworzeniem pierwszych pasterskich trąbit oraz fletów. Z czasem poprzez takie obserwacje, dotarliśmy do etapu, kiedy celowo zaczęliśmy tworzyć instrumenty muzyczne. Lutnictwo to sztuka tworzenia instrumentów, przede wszystkim strunowych. Sztuka to niełatwa, bardzo pracochłonna i wymagająca wiele cierpliwości, dokładności oraz niemałej wiedzy o drewnie, a także technice jego obróbki. Instrumenty powstawały i powstają z drewna. Odpowiednio wyselekcjonowane, najwyższej jakości drewno, pozbawione sęków i innych wad, o właściwościach rezonansowych, czyli o falistym układzie włókien, to jest to, czego poszukują lutnicy. Liczą się niuanse, takie jak szerokość i równomierność słojów rocznych. a chociaż brzmi to jak abstrakcja, spotykamy takie drzewa również u nas, wśród takich rodzimych gatunków, jak klon jawor czy świerk pospolity.
Bez drewna, z którego tworzymy najrozmaitsze instrumenty, nie powstałyby najpiękniejsze muzyczne dzieła, które mieliśmy i nadal mamy przyjemność słuchać.

Kinga Mazur


OGIEŃ TYLKO POD KONTROLĄ

Las to nasze wspólne dobro, więc dbanie o jego właściwy mikroklimat, spoczywa na barkach nas wszystkich. Pilnujmy, aby wiosenne porządki na łąkach, nie narobiły bałaganu w lesie.
Wiosna to czas, gdy wszystko wokół nas budzi się do życia. Rośliny zakwitają, drzewa rozwijają liście, a w powietrzu zaczynają krążyć ospałe trzmiele. Jest to również okres, w którym pełni zapału do pracy, bierzemy się za wiosenne porządki. Pamiętajmy jednak, aby robić to mądrze i w natłoku spraw związanych z uprzątaniem łąk i trawników, nie zapominać o zasadach zdrowego rozsądku. Dla własnego bezpieczeństwa oraz zdrowia, nie wypalajmy przesuszonych po zimie traw. Szkodzimy w ten sposób sobie i wielu drobnym organizmom, które kryją się w nich przed drapieżnikami, nieświadome zagrożenia jaki niesie za sobą ogień.
W ostatnich latach, przedłużające się susze w okresie letnim, powodują nadmierne wysuszenie gleby i ryzyko zaprószenia ognia istnieje cały rok, a właśnie teraz, wiosną – jest największe. Pamiętajmy zatem, żeby ogniska rozpalać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, bądź z dala od granicy lasu. Chrońmy nasz las razem, tak aby móc wspólnie cieszyć się jego płodami.

Kinga Mazur


KONKURS PLASTYCZNY "WĘDRÓWKI PO LESIE"

„Wędrówki po lesie" to temat XIV – go konkursu plastycznego ogłoszonego przez Nadleśnictwo Kolbuszowa i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Został on objęty honorowym patronatem Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca.
We wspólnej zabawie będą mogły wziąć udział dzieci z klas od 4 do 6 szkół podstawowych z terenu powiatu kolbuszowskiego i działalności Nadleśnictwa.
Młodzież szkolna wykona pracę plastyczną jedną z czterech technik: collage, rysunek, grafika i malarstwo. Spośród prac zostaną nagrodzone i wyróżnione prace z wszystkich kategorii wiekowych i plastycznych.
Nagrodzeni, przedstawiciele szkół biorących udział w konkursie i władz Starostwa Kolbuszowskiego, Leśnicy oraz zaproszeni goście 5 czerwca wezmą udział w uroczystym rozdaniu nagród, które zakończy czternastą naszą wspólną zabawę.
Z myślą o tym dniu pragnę zachęcić młodych adeptów malarstwa do czynnego i licznego udziału w konkursie.

Natalia Batory

Materiały do pobrania


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW

 

http://www.lasy.gov.pl/informacje/wydarzenia/miedzynarodowy-dzien-lasow


SPRZEDAŻ SADZONEK JUŻ OD 21 MARCA 2017 R.

NADLEŚNICTWO KOLBUSZOWA SZKÓŁKA LEŚNA W ŚWIERCZOWIE ZAPRASZA OD 21 MARCA 2017 R. DO ZAKUPU SADZONEK.

XXVI NOCNE MISTRZOSTWA POLSKI W MARSZACH NA ORIENTACJĘ

W dniach 3-5 marca odbyły się XXVI Nocne Mistrzostwa Polski w Marszach na Orientację „BENEINO 2017". Bazą imprezy był budynek Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łętowni Sołectwo Majdan Łętowski , siedzibie działającego tu Klubu Imprez na Orientację InOwcy, który był organizatorem wydarzenia wraz z Klubem Sportowym InO.Maniak Nowa Dęba i Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Benefactum. Prawie dwieście osób z całej Polski rywalizowało na czterech etapach nocnych przygotowanych przez dziesięcioosobowy zespół organizatorów. Po piątkowej rywalizacji na terenie Nadleśnictwa Leżajsk, która trwała do czwartej rano, organizatorzy zebrali wszystkich uczestników na zwiedzanie ekspozycji Muzeum Ziemi Leżajskiej. Po jej obejrzeniu uczestnicy zwiedzali Leżajsk z mapą TRInO przygotowaną wspólnie z pracownikami Muzeum (do pobrania na www.trino.pttk.pl). Popołudniowe oczekiwanie na start do etapów nocnych zostało wykorzystane do przeprowadzenia biegu na orientację na terenie Gimnazjum. W sobotni wieczór uczestnicy startowali na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa, a start i meta były zlokalizowane na parkingu turystycznym na ścieżce przyrodniczej „Morgi".  Etapy zostały tak przygotowane, aby uczestnicy mogli zobaczyć najciekawsze zakątki ścieżki przyrodniczej „Morgi" z pomnikiem św. Huberta, zabytkową aleją dębową i pałacem Resseguierów. Całość kończyli na parkingu leśnym, gdzie czekało na nich ognisko.
Po krótkiej nocy w niedzielę rano uczestników przywitali zaproszeni goście. Medale i puchary dla zwycięzców wręczał Poseł na Sejm RP – Jerzy Paul. Dyrektor Gimnazjum – Andrzej Kusiak pożegnał uczestników i zaprosił na kolejne imprezy młodego i prężnie rozwijającego się Klubu Imprez na Orientację InOwcy. Podczas imprezy – sędzia główny Mirosław Marek wręczył Puchary Podkarpacia w MnO za rok 2016. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę oraz przewodniki i mapy promujące województwo podkarpackie.
Mistrzostwa Polski w Nocnych Marszach na Orientację odbyły się dzięki sponsorom i partnerom takim jak: Starostwo Powiatowe Leżajsk, Urząd Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT) Rzeszów, Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, San Bank, Dominnet Brzóza Królewska, Agencja Reklamy Ekspresja, Rada Rodziców Gimnazjum, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych BENEFACTUM, Nadleśnictwo Leżajsk, Nadleśnictwo Kolbuszowa oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Patronat nad imprezą objął Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel oraz Marcin Fijak – prezes zarządu PROT.
Szczegółowe wyniki rywalizacji, mapki, zdjęcia oraz filmy z zawodów dostępne są na stronie imprezy www.facebook.com/beneino

 

 


NIE TRZYMAJ W DOMU ELEKTROZŁOMU!

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1, przy wsparciu Dyrekcji szkoły, organizują zbiórkę ELEKTROZŁOMU.
Inspiracją do zorganizowania zbiórki, była edukacja ekologiczna na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) zainicjowana przez Fundację Czysta Ziemia na Rzecz Walki z Odpadami (www.czystaziemia.org)

Młodzież szkolną wspiera Burmistrz  Miasta Pan Jan Zuba, a także Nadleśnictwo Kolbuszowa i właściciel firmy Florena z Kolbuszowej Pan Piotr Puzio.

Każdy, kto dołączy do zbiórki i przyniesie zużyty kompletny sprzęt, otrzyma talon na sadzonki drzew lub kwiatów i ekologiczny gadżet z logo fundacji.

Nadleśnictwo dostarczy sadzonki do szkoły i będzie można je odebrać od 06.04.2017 r. natomiast sadzonki kwiatów bezpośrednio w firmie Florena.

Zbiórkę nadzoruje Fundacja Czysta Ziemia.
Patronat medialny:  Tygodnik KORSO
Zakład Usług Komunalnych zapewnia odbiór ZSEE i prawidłowy przebieg zbiórki.

Miejsce zbiórki: parking szkolny ZS nr 1 w Kolbuszowej
Termin:              15-17 marzec 2017 r.
Godz.:                 od 14-tej do 19-tej
Ponadto, informacji o zbiórce należy szukać na:

stronie internetowej Zespołu Szkół nr 1 http://www.zs1kolbuszowa.pl/
http://www.zs1kolbuszowa.pl/sp.html   http://www.zs1kolbuszowa.pl/gm.html
i profilu fb   https://www.facebook.com/ZSnr1wKolbuszowej

stronie internetowej Urzędu Miejskiego  http://www.kolbuszowa.pl/ i profilu fb https://www.facebook.com/Urz%C4%85d-Miejski-w-Kolbuszowej-557713594255629/

na stronie internetowej Nadleśnictwa http://www.kolbuszowa.krosno.lasy.gov.pl/
https://www.facebook.com/NadlesnictwoKolbuszowa

na łamach Tygodnika KORSO, stronie internetowej   http://www.korsokolbuszowskie.pl/  i profilu fb https://www.facebook.com/korsokolbuszowskie/

stronie internetowej Fundacji Czysta Ziemia www.czystaziemia.org  i profilu fb https://www.facebook.com/czystaziemia/
O zbiórce będą również informować mieszkańców plakaty i ulotki zrobione przez uczniów.

Krystyna Dec
 


KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH 2017

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok 2017.

Materiały do pobrania


PŁOMIENNE RZEŹBY

Cierpliwość, precyzja, skupienie i dużo poświęconego czasu nad kawałkiem drewna, to gwarancja stworzenia czegoś oryginalnego.

Naturalność surowca, jakim jest drewno, zachęca nas do otaczania się nim na każdym kroku. Ze względu na swoją niepowtarzalność barwy i rysunku, jest idealnym materiałem przede wszystkim dla rzeźbiarzy. Praca w drewnie, ma jednak niejedno oblicze.
Znacie hobby, którego uprawianie sprawia przyjemność, pobudza naszą wyobraźnię, pomaga się odstresować, oderwać od codzienności, a zarazem uczy nas cierpliwości? Taka właśnie jest pirografia, czyli artystyczna metoda wypalania w drewnie. Pirograf – grot, rozgrzany prądem elektrycznym, pozwala nam rysować na drewnie najrozmaitsze wzory, od prostych napisów, aż po skomplikowane obrazy.
Wypalać może każdy z nas, chociaż nie każdemu starczy cierpliwości, gdyż jest to technika bardzo dokładna, która wymaga od nas skupienia i koncentracji. Rozgrzany do 500 °C grot, to nie ołówek, który można zawsze wytrzeć gumką i narysować od nowa, gdy coś nam nie wyjdzie. Jeden fałszywy ruch, a nasza praca będzie nadawała się tylko do rozpalenia kominka. Za pomocą pirografu możemy stworzyć coś wyjątkowego, niepowtarzalnego i niebanalnego, co będzie stanowiło zwieńczenie pracy włożonej w wykonanie naszego dzieła.

Kinga Mazur


DŁUTEM I POBIJAKIEM PO DZIEŁO SZTUKI

Daje poczucie ciepła, spokoju i harmonii, pozwala uwolnić nam swoje myśli i przelać je na siebie. Takie właśnie jest drewno.

Gdy jeszcze zimno za oknem i dzień jeszcze krótki, najchętniej zaszyli byśmy się w domu pod ciepłym kocem. Czasem warto jednak poszperać w starej skrzyni z narzędziami, bo można znaleźć nie lada skarby. Dłuta i pobijaki, różnej wielkości i o odmiennym ciężarze, służyły snycerzom do rzeźbienia w drewnie. Czemu w tym krótkim, zimowym czasie nie zbudzić w sobie duszy artysty i samemu nie poczuć jak plastycznym i przyjemnym w dotyku materiałem, jest drewno?
Tworzenie rzeźb to nie jest wyłącznie doskonała zabawa, ale i sztuka, do której potrzeba nam nie lada wiedzy oraz umiejętności. Nie każdy kawałek drewna, jaki znajdziemy u siebie w domu nadaje się do rzeźbienia. Przecież drewno różnych gatunków drzew, ma całkiem odmienne właściwości. Jedne są twarde, ciężkie i łupliwe, inne miękkie i lekkie. Nas interesuje drewno miękkie i plastyczne, które byłoby podatne na artystyczne kształtowanie. Idealnie sprawdza się tutaj drewno lipy.
Wciąż nie brakuje rzemieślników, którzy potrafią spędzać długie godziny na ręcznej pracy z drewnem. Od ogólnych, niedbałych ruchów dłutem, poprzez coraz drobniejsze, delikatniejsze, dochodzą do stworzenia wspaniałego dzieła sztuki.
Współcześni rzeźbiarze, jednak nie zawsze korzystają z małego dłutka i pobijaka. Coraz częściej wykonują rzeźby tym samym narzędziem, którym wcześniej drzewo było ścinane – pilarką. Pod ostrzami łańcucha, zdaje się agresywnymi i mało dokładnymi, powstające rzeźby pełne są drobiazgów, szczegółów, delikatnych wzorów, które zdają się niemożliwe do wykonania tak dużym narzędziem. Mimo dużej konkurencji coraz to nowych materiałów, to drewno, było i wciąż pozostaje niedościgłym surowcem dla rzeźbiarzy.

Kinga Mazur


 


ZIMOWE HARCE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Ferie zimowe się skończyły i czas wracać do nauki. W ciągu minionych dwóch tygodni, dzieciaki jednak nie próżnowały. W ramach „Ferii z Kulturą 2017" organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, 25 stycznia na terenie naszego nadleśnictwa, odbyło się „Spotkanie z Lasem". Dzieci dowiedziały się nieco więcej na czym polega praca leśnika, skąd się biorą sadzonki, jak to jest, że brzoza ma białą korę, i że samicą jelenia wcale nie jest sarna. Na koniec na uczestników spotkania czekała miła niespodzianka, wyjątkowy występ ich starszych kolegów w roli kolędników.
Wciąż mamy jednak nieodparte wrażenie, że i tak największą atrakcją był kulig i pieczone w ognisku ziemniaki. No i nie ma się co dziwić, w końcu ferie to czas odpoczynku i zabawy, a na zdobywanie wiedzy czas jeszcze się znajdzie.
Wielu z uczestników, zabawę na śniegu przypłaciło mokrym ubraniem, zmarzniętymi stopami i zaczerwienionymi od mrozu policzkami. U nikogo jednak nie było widać w oczach zawodu, a zabawa na świeżym powietrzu zawsze jest najlepszą z możliwych alternatywą, dla siedzenia w domu przed komputerem lub telewizorem.

Kinga Mazur

 


OBNIŻENIE CEN DREWNA OPAŁOWEGO

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że od 25.01.2017 roku uległy obniżce ceny drewna przeznaczonego na cele opałowe.
Szczegółowych informacji dotyczących cen i dostępności drewna udzielają Leśniczowie:
Poręby Dymarskie  - tel. 697 060 229
Świerczów – tel. 697 060 220
Nowa Wieś – tel. 697 060 016
Wilcza Wola – tel. 697 060 223
Lipnica – tel. 697 060 013
Kamień – tel. 697 060 015
Oferta specjalna
Szczególnie polecamy drewno opałowe sosnowe o długości 2,50m w atrakcyjnej cenie, tylko 75,60 zł za mp.
Podwolskie – tel. 697 060 014

Szczegóły: Oferta handlowa

 


PO CO JEST DREWNO – CZYLI MNIEJ LUB BARDZIEJ OCZYWISTE ZASTOSOWANIA SUROWCA DRZEWNEGO

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, do czego tak właściwie wykorzystujemy drewno? Po co corocznie pozyskujemy surowiec drzewny? Co dalej dzieje się z drewnem, które przewozi się do tartaków? Po co, co roku sadzimy nowe drzewa, skoro w przyrodzie ich nie brakuje? Wszystkie te działania są pokierowane nie tylko dbałością o otaczającą przyrodę, ale również o naszą własną wygodę. Drewno spotykamy w codziennym życiu na każdym kroku, mimo że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jeśli w tym momencie rozejrzymy się wokół siebie, zapewne spostrzeżemy wiele elementów wykonanych z drewna, lub powstałych w skutek jego przerobu. Szafa, biurko, ołówek, czy trzymana przez nas gazeta, są przecież wytworzone z drewna.
Szacuje się, że istnieje około 30 tysięcy zastosowań drewna. Dla niektórych jest to tylko surowiec, ale dla wielu z nas drewno jest materiałem do realizowania swoich pasji. Jedną z nich jest modelarstwo. Za pomocą drewnianych elementów, kleju, oraz nieograniczonej ilości cierpliwości i poświęconego czasu, powstają miniaturowe dzieła, makiety drewnianych domów, odbiegające od oryginału jedynie wielkością. Tak powstają również modele samolotów, statków czy samochodów, chętnie sklejane przez nasze pociechy, lub niekiedy przez nas samych.
To tylko jedna z możliwości wykorzystania drewna. Więcej zastosowań poznamy w kolejnych odsłonach. Przed nami rok z najbardziej „przyjaznym" surowcem, jakim jest drewno.

Kinga Mazur


ŚWIĘTA Z PACHNĄCĄ LASEM CHOINKĄ

Chętnych do zakupu żywej choinki, zapraszamy do Leśnictwa Świerczów. W tym roku oferujemy Państwu do sprzedaży choinki świerkowe, jodłowe oraz sosnowe. Przy zakupie świątecznego drzewka, można zaopatrzyć się dodatkowo w jemiołę oraz pojedyncze gałęzie na stroiki.
Zapraszamy serdecznie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 14.00.
Cennik obowiązujący w tym roku jest dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce Informacje – Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek.
Sprzedaż będzie prowadzona do 23.12.2016 r.


Wyświetlanie 1 - 20 z 52 rezultatów.
Pozycji na stronę 20
z 3