Lista aktualności Lista aktualności

III ZIELONY PUNKT KONTROLNY WYSTARTOWAŁ.

Niedzielne popołudnie 16 września miłośnicy orieenteringu spędzili na poszukiwaniu punktów kontrolnych w lasach Nowej Wsi k. Kolbuszowej.

Już trzeci raz zorganizowaliśmy imprezę na orientację z ramach istniejącego Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka”, która zgromadziła w tym roku dziewięćdziesiąt osób.
Zielony Punkt Kontrolny to gra terenowa, która polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych w postaci drewnianych słupków. Trasa skrywała również 10 lampionów z perforatorami do odbijania punktów. Część z nich znajdowała się przy drogach i ścieżkach, inne natomiast ukryte są głębiej w lesie: na pagórkach,  w dołkach, za karpami czy w bagienkach. Uczestnicy mogli również znajdować punkty przy pomocy aplikacji mobilnej na telefon.
Zawodnicy podzieleni na dwie kategorie mieli za zadnie odnaleźć jak największą ilość punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Na zadanie to mieli 90 minut. Była trasa sportowa dla „dobrze zorientowanych” osób oraz trasa rodzinna dla najmłodszym miłośników spacerowania po lesie. Dziewięćdziesiąt osób penetrowało leśne ostępy. Jedni biegali, inni spokojnie spacerowali z maluchami na rękach czy we wózkach.   
Wspólne spotkanie zakończyliśmy ogniskiem i pieczoną kiełbasą. Nie obyło się też bez nagród i wyróżnień. Już dziś zapraszamy wszystkich za rok na kolejny IV Zielony Punkt Kontrolny.  

Tekst: Natalia Batory

Zdjęcia: Dariusz Tabisz

 


W HOŁDZIE LEŚNIKOM KOLBUSZOWSZCZYZNY W 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W roku stulecia odzyskania niepodległości pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa ufundowali kamień, na którym uhonorowali leśników walczących o wolność Polski w tej małej ojczyźnie.

Pomysłodawcą i inicjatorem tej uroczystości był Pan Wojciech Mroczka-historyk i miejscowy regionalista. Wielokrotnie w swoich pracach opisywał dzieje tutejszych ziem oraz w szczególności pracę i historię leśników z okolic Kolbuszowej. 11 września 2018 r.  pracownicy i licznie zebrani goście oddali cześć tym zasłużonym leśnikom, o których pamięć przetrwała na kartach historii i we wspomnieniach mieszkańców. 

Uroczystość składała się z trzech części. Pierwsza poświęcona była posadzeniu żywej pamiątki spotkania sadzonki pochodzącej z legendarnego dębu pomnika przyrody "Bartka" rosnącego w Zagnańsku. W tej podniosłej chwili było z nami wiele osób. Natomiast samego sadzenia dokonała Pani Grażyna Zagrobelna- Dyrektor RDLP w Krośnie, Pan Artur Ilgner- syn Jerzego Ilgnera, leśnika pracującego Lipnicy w asyście m.in. pomysłodawców uroczystości – Pana Wojciecha Mroczka oraz Jerzego Majki z Muzeum Historycznego w Rzeszowie oraz emerytów leśników: Kazimierza Krigera i Stanisława Pereta, przedstawicieli władz samorządowych Ewy Draus i Wojciecha Cebula, ks. dr Pawła Setlaka.

Druga część uroczystości miała na celu odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwiskami leśników ziemi kolbuszowskiej, zasłużonych w walce o wolność w czasach  pierwszej i drugiej wojny światowej oraz powojennych. Pan Wojciech Mroczka w przemówieniu w kilku słowach przybliżył sylwetki każdego z upamiętnionych bohaterów. Pani Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna zaznaczyła jak niezwykle ważna dla społeczności lokalnych i z punktu widzenia walki z okupantem była praca u podstaw leśników pracujących na tych terenach. Z kolei Pan Artur Ilgner na podstawie wspomnień i zapisków w pamiętnikach rodziców opowiedział zgromadzonym jak wyglądał udział leśników i ich rodzin w walkach i w działalności konspiracyjnej na rzecz niepodległej Polski. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali leśnicy, przedstawiciele rodzin upamiętnionych leśniczych i samorządowcy. Okolicznościową modlitwę w intencji zmarłych bohaterów i poświęcenie tablicy dokonał kapelan leśników ks. Ryszard Madej.  Spotkanie było też okazją do wręczenia odznaczeń za prace społeczną na rzecz leśnictwa. Odznakami honorowymi zostali udekorowani srebrną Robert Róg i Mariusz Kobylarz, za aktywną działalność w SITLiD oraz złotą odznaką PTL Kazimierz Samojedny oraz srebrną Andrzej Posłuszny.  Podczas podsumowania tej części uroczystości w wypowiedziach zaproszeni goście zwracali wielką uwagę na patriotyczne znaczenie działalności leśników często nie widoczne dla innych osób.

W trzeciej części uroczystości zebrani na czele z pocztem sztandarowym udali się do szkółki leśnej w Świerczowie, gdzie odbyła się ostatnia cześć obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez leśników- uroczysta Msza Święta przy kapliczce Matki Bożej Leśnej. Równie ważny podkreślenia był fakt uczczenia dwudziestej rocznicy poświęcenia wybudowanej kapliczki, której pomysłodawcą był ks. dziekan Jan Pępek oraz Kazimerz Kriger. W słowie skierowanym do modlących się ks. Wojciech Mazurek mówił o znaczeniu ziarna w świecie, na ziemi, kraju, regionu i lasu, które jest symbolem budzącego się  życia oraz nadziei w realizację wyznaczonych sobie celów.  

Wszyscy zebrani w tym dniu mieli okazję na chwilę zadumy oraz zapoznaniem się z pięknym fragmentem historii okolic Kolbuszowej. Niech ta odbyta lekcja nie pozwoli na zapomnienie tych często bezimiennych bohaterów.  

Marcin Pliżga


"NASZE LASY" - KONKURS PLASTYCZNY

We wtorek (12 czerwca), w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XV Konkursu Plastycznego „Nasze lasy”.

Z racji tego, że w tym roku obchodzimy Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, postanowiliśmy przyznać nagrody setce laureatów. Jeśli do tego dodamy trzy nagrody Grand Prix otrzymamy wynik 103. W sumie tyle nagród wręczyli we wtorek Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa Bartłomiej Peret oraz Kazimierz Kriger, były szef kolbuszowskiego Nadleśnictwa i jednocześnie jeden z pomysłodawców konkursu.
Szybka zmiana planów
Wręczenie nagród, w tym roku, wyjątkowo odbywało się w budynku Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Szybka zmiana miejsca jednak nie pokrzyżowała nikomu planów, bowiem uczestnicy wraz z opiekunami zjawili się u nas niemal w komplecie. Pełna sala laureatów była najlepszym dowodem na to, że konkurs plastyczny cieszy się sporym zainteresowaniem wśród uczniów. Wszystkich przybyłych przywitał Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula, który pogratulował zwycięzcom i wyróżnionym pasji, zaangażowania oraz talentu.
Tysiące uczestników
Konkurs plastyczny, organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa już od 2003 roku. W sumie, przez ten czas, wzięło w nim udział 4500 dzieci. W tegorocznej edycji Komisja Konkursowa, której przewodniczyła Natalia Batory – pracownik Nadleśnictwa Kolbuszowa, obejrzała 253 prace z 35 szkół podstawowych. Były to prace wykonane przez uczniów klas IV, V i VI, jedną z czterech wybranych przez nich technik. Do wyboru pozostawały: rysunek, grafika, malarstwo oraz collage. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy ekologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży oraz promocja walorów przyrodniczych powiatu kolbuszowskiego. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy już za rok!

Tekst: Barbara Żarkowska

Zdjęcia: Janusz Posłuszny

 


PIKNIK NAUKI EKSPLORACJE 2018

W dniu 26 maja 2018 roku na Placu Armii Krajowej, w centrum Rzeszowa odbyła się główna część rodzinnego Pikniku Nauki EKSPLORACJE 2018.

Nadleśnictwo Kolbuszowa w ramach tegorocznej edycji przygotowało stoisko edukacyjno – promocyjne.
Zastosowanie drewna i praca leśnika to tematy przewodnie jakie nasi pracownicy przygotowali dla uczestników plenerowego wydarzenia, którego celem była popularyzacja nauki i praktyczne przekazanie wiedzy.
Przed południem na scenie głównej nastąpiło uroczyste otwarcie, po którym Organizatorzy zaprosili przedstawicieli z wszystkich 40 stoisk do pamiątkowego zdjęcia. Nasza jednostka zgodnie z wiodącą tematyką przygotowała pokaz drewnianych eksponatów wraz z projekcją filmów o drewnie jako surowca różnorodnego zastosowania. Na naszym stoisku znajdowały się ekspozycje sadzonek drzew i krzewów leśnych, gabloty entomologiczne, spreparowane zwierzęta występujące w polskich lasach. W celu prezentacji Nadleśnictwa Kolbuszowa jak i Lasów Państwowych przygotowano wiele konkursów z dziedziny m.in. gospodarki leśnej, rozpoznawania gatunków drzew i zwierząt leśnych oraz wykorzystania drewna. Wśród najmłodszych uczestników pikniku najwięcej emocji wzbudzało „leśne koło fortuny”. Wystawę odwiedziły różne grupy wiekowe od „głodnych” wiedzy przedszkolaków po młodzież w wieku szkolnym, aż po osoby starsze. Gorące podziękowania należy złożyć rodzinom, które pomimo zmiennej pogody zdecydowały się razem z dziećmi wziąć udział w wydarzeniu. Dla nas leśników to bardzo ważne, by edukacje społeczeństwa inicjować od najmłodszych pokoleń.
Warto podkreślić, że poziom wiedzy uczestników konkursów stał na bardzo wysokim poziomie. Można wnioskować, że nasza działalność na terenie Podkarpacia idzie w dobrym kierunku, a otaczająca przyroda jest nam bliska. Uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe gadżety z wizerunkiem Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Naukowy Piknik Eksploracje przed wieczorem dobiegł końca. Był to świetny sposób na usystematyzowanie wiedzy teoretycznej z różnych dziedzin nauki oraz zapoznanie społeczeństwa z pracą leśnika jako gospodarza lasu.
Szczególnie dziękujemy Organizatorom za możliwość wzięcia udziału i podzielenie się wiedzą z uczestnikami Naukowego Pikniku Eksploracje 2018.

Marcin Pliżga


MAJÓWKA Z MICKIEWICZEM BIESIADA DLA ADAMA W STYLU STAROPOLSKIM

Biesiada dla Adama rozpoczęła się w sobotę 12 maja 2018 r w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej spotkaniem z dr Grzegorzem Russakiem. Ten wyjątkowy znawca tradycyjnych kulinariów i kultury staropolskiej w bezkompromisowy sposób przedstawił zasady zdrowej i smacznej kuchni.  W blisko dwugodzinnej wciągającej  w temat  prelekcji Russak mówił o zaletach polskiej kuchni jednej  z najlepszych na świecie. Niestety niedocenianej przez samych Polaków, którzy uznają za luksus spożywanie krewetek, ośmiorniczek itp. niestety najgorszej jakości i obcych naszej tradycji. Wiele smacznych i zdrowych narodowych potraw  zastępowanych jest ,,śmieciowym” jedzeniem. Jeść prosto i  to co jedli nasi przodkowie to najlepszy sposób na szczęśliwe, zdrowe i smaczne  życie. Russak walczy i uświadamia jaki wpływ na nasze wybory ma wszechobecna natrętna reklama. Zmienia ona nasze przyzwyczajenia kulinarne, sprawiając że pyszne kompoty zastępowane są przez chemiczne substancje, które nic ze zdrowiem ani z dobrym smakiem wspólnego  nie mają. Wydaje się że o kuchni polskiej w kontekście naszej kultury dr Grzegorz Russak wie prawie wszystko i może o niej opowiadać bez końca ku zadowoleniu słuchaczy. Na koniec prelekcji Janina Olszowy poczęstowała wszystkich ,,Bigosem lasowiackim‘’ z Górnej. Ta odmienna od innych potrawa bigosowa zachwyciła swoim unikalnym smakiem wykładowcę i uczniów.
      Majówka z Mickiewiczem w stylu biesiadnym to sposób na przybliżenie postaci wieszcza narodowego, który w swojej epopei Pan Tadeusz pisanej na obczyźnie, jak nikt inny zawarł istotę naszej polskości. Strof poety uczono się na pamięć, znajomość Mickiewicza była nieodzownym elementem wychowania patriotycznego. Kształtując pokolenia romantyków, którzy nigdy nie przestali myśleć o wolności. Na kanwie Pana Tadeusza, potoczyła się niedzielna impreza dla  Adama. W plenerze rozegrały się dwie gry terenowe, jedna miejska i druga przyrodniczo turystyczna dla pieszych i rowerzystów. Pierwsza kolbuszowskimi śladami wieszcza do Weryni siedziby Tyszkiewiczów z której to rodziny wywodził się Wincenty Tyszkiewicz, bohater Wojny napoleońskiej i Powstania listopadowego znajomy poety. Do kolbuszowskiej biblioteki z bogatym księgozbiorem m.in. pozycjami książkowymi Mickiewicza do jedynej tablicy upamiętniającej wieszcza w naszym mieście na ulicy  jego imienia. Grę współorganizował Zespół Szkół w Weryni, bibliotekarze i restaurator Andrzej Wesołowski. Druga gra rozegrała się na ścieżce ekologicznej w Nowej Wsi ,,Białkówka” przy pomocy pracowników Nadleśnictwa Kolbuszowa. Rowerzyści mieli za zadanie znaleźć ,,Jastrzębią Górę” wysoką wydmę porośniętą drzewami na której, kiedyś gnieździły się jastrzębie. Obie gry  kończyły się  quizami  w  domu kultury, wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez nadleśnictwo i dom kultury oraz fundację ,, Serce” ,  również organizatora akcji charytatywnej z hufcem Kolbuszowa.
W niedzielę na placu przy obiekcie rozpoczął się konkurs kulinarny w którym wzięło udział sześć kół gospodyń z Kolbuszowej Górnej, Domatkowa, Przedborza, Świerczowa, Weryni i Kłapówki. Bigos myśliwski tak pięknie opisywany przez Mickiewicza i inne potrawy regionalne to potrawy oceniał  dr Grzegorz Russak i Janina Olszowy specjalistka od kulinariów. Przewodniczący jury zachwycił się trzema potrawami, za rewelacyjne uznał: Bigos myśliwski z Górnej, Pamułę z Weryni i Kacapoły z Przedborza. W następnym punkcie Mickiewiczowskiej imprezy poloneza zatańczyły dzieciaki z przedszkola, młodzież szkolna i seniorzy. Wywinęli dostojnie dwa kółka wokół domu kultury i odebrali nagrody, którymi były wydawnictwa książkowe z poezją wieszcza i innych twórców oraz słodycze.  Uczestnicy zadbali o to aby wyglądać atrakcyjnie akcentując w ubiorze narodowe barwy. Następnie na scenie w rolę Jankiela wcielił się  cymbalista Andrzej Baran, któremu towarzyszyło kilkunastu muzyków z kapel Jurka Wrony i Widelanie. Grali żywo włączając w swój  ludowy repertuar utwory patriotyczne. Młodzi waltorniści i Echo Kniei przypomnieli piękną muzykę myśliwską, na koniec prezentując w formie zabawowej  wabienie zwierzyny. Obok w sali wystawowej można było zobaczyć  zbiory  Jana Banasia, imponujące rogi myśliwskie,  z których sam Wojski byłby dumny. Karol Ungeheuer  pokazał dwa wyjątkowe poroża łosia i jelenia oraz dokumentującą, myśliwskie tradycje rodzinne, tablicę pamiątkową.  Unikalne zdjęcia podkarpackiej fauny  zaprezentował Zbigniew Kożuchowski. Stworzenia wielkie i małe uchwycone obiektywem w wyjątkowy sposób pokazują zwierzęta, których istnienia i piękna często nie dostrzegamy. Do czasów staropolskich sprowadził nas już  po raz ostatni dr Grzegorz Russak, jego absorbująca gawęda, przypomniała o  czasach w których życie toczyło się wolniej i miało lepszy smak. Mówca wyraźnie się rozkręcił, grupa słuchaczy z otwartymi ustami słuchała tej wielowątkowej gawędy. Improwizację taneczno – recytataorską przedstawiły adeptki ,,Teatru tańca”  z domu kultury. Nad resztą imprezy zapanowali tzw.,, Zimni ogrodnicy”, najpierw skrapiając publiczność przelotnym deszczem, później nielicznych wytrzymałych racząc chłodem.  Rewelacyjnie w każdą pogodę, gra zespół ,,Piramidy” tym razem poezję wieszcza w koncercie ,, Mickiewicz Unplugged”. Zespół wyróżnia się oryginalnością w podejściu do tematu jakim jest piosenka poetycka, gra bardzo energetycznie w dobrym stylu. Teksty poety brzmiały w tej interpretacji bardzo współcześnie i zadziwiały swoim pięknem. Spadek temperatury i opady deszczu spowodowały że ostatni punkt programu, projekcja filmu,, Pan Tadeusz z 1928” z taperem Andrzejem Serafinem niemożliwa w plenerze odbędzie się  w innym terminie. Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, dziękuje Nadleśnictwu Kolbuszowa i innym współorganizatorom za pomoc w uczczeniu 220 rocznicy urodzin wieszcza Adama. Dzięki niepospolitemu ruszeniu organizatorów udało się przypomnieć o tym że mamy piękny język, literaturę, bogate tradycje, rdzenną kulturę również niezwykle bogate kulinaria. Po prostu z tego że jesteśmy Polakami mamy prawo być dumni!

Tekst i zdjęcia: Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej


KOLEJNY SUKCES SIATKARZY Z NADLEŚNICTWA KOLBUSZOWA

W dniu 12.05.2018r. drużyna siatkarska Nadleśnictwa Kolbuszowa wzięła udział w II Memoriale Piłki Siatkowej Mężczyzn Pamięci Bogdana Tofilskiego , który odbył się w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. W turnieju wzięło udział 9 zaproszonych zespołów. Pomimo amatorskiego charakteru zawodów, poziom gry był bardzo wysoki. Nasi siatkarze zajęli wysokie II miejsce, ustępując jedynie w finale drużynie Fachowiec ze Stalowej Woli. Zacięta walka toczyła się o każdy punkt. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla przeciwników. Nagrodę MVP dla najlepszego siatkarza turnieju otrzymał zawodnik drużyny z Kolbuszowej – Marcin Pliżga.

Mateusz Maciąg


MOŻESZ WSPOMÓC WYPOSAŻENIE OSADY LEŚNEJ W SKANSENIE

  Nadleśnictwo Kolbuszowa wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej realizują projekt, w ramach którego ma powstać osada leśna z terenu Puszczy Sandomierskiej.

      Na terenie kolbuszowskiego skansenu już znajdują się takie obiekty, jak zabytkowa leśniczówka, suszarnia runa leśnego, XIX-wieczna wyłuszczarnia nasion, pojedynczy trak do drewna oraz obiekty gospodarcze.

      W związku z tym Nadleśnictwo Kolbuszowa zwraca się z prośbą o przekazywanie, w miarę możliwości, różnych przedmiotów, które kiedyś były wykorzystywane w leśnictwie. Otrzymane przedmioty będą wykorzystane jako eksponaty do wyposażenia wnętrza zabytkowej leśniczówki, czy w innych budynkach osady leśnej.

      Eksponaty można przekazywać osobiście do siedziby Nadleśnictwa Kolbuszowa, bądź za pośrednictwem poczty. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości można kontaktować się z Panią Kingą Mazur pod numerem telefonu 693 540 894, bądź mailowo na adres kinga.mazur@krosno.lasy.gov.pl


XVI TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU ODDZIAŁU STOWARZYSZENIA INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW, LEŚNICTWA I DRZEWNICTWA W KROŚNIE

21 kwietnia 2018r. w Hali Sportowej OSiR w Cmolasie  w powiacie kolbuszowskim odbył się XVI Turniej Piłki Siatkowej leśników z podkarpacia. Zawody zostały zorganizowane i przeprowadzone przez ZO SITLiD w Krośnie, RDLP w Krośnie, a gospodarzem turnieju było Nadleśnictwo Kolbuszowa. Otwarcia Turnieju dokonali Eugeniusz Galek, Wójt Gminy Cmolas, Janusza Magusiak, przedstawiciel RDLP w Krośnie i  Bartłomiej Peret, przewodniczący ZO SITLiD.
W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 19 drużyn. W rolę zawodników wcielili się leśnicy, którzy na co dzień pracują na rzecz lasów Podkarpacia. Jednocześnie na czterech boiskach trwały rozgrywki sportowe zawodników, którzy podzieleni zostali na cztery grupy, tj.:
grupa A – Lutowisko, Lesko, Oleszyce, Głogów, Kolbuszowa
grupa B – Brzozów, RDLP Krosno, Leżajsk, Tuszyma, Stuposiany
grupa C – Lubaczów, Jarosław, Dynów, Cisna
grupa D – Bircza, Narol, Dukla, Sieniawa
Mecze w  grupach były wyjątkowo wyrównane, cześć z nich kończyła się dopiero trzecim setem. Łącznie rozegrano trzydzieści meczy w grupach. Rozgrywki trwały ponad siedem godzin. Z każdej grupy wyłoniony zwycięzcę: grupa A – Kolbuszowa, grupa B – RDLP Krosno, grupa C – Lubaczów, grupa D – Bircza
Zwycięzcy grup rozegrali mecze półfinałowe:
 Nadleśnictwo Kolbuszowa – Nadleśnictwo Lubaczów – 2 : 1
 RDLP Krosno– Nadleśnictwo Bircza – 2 : 1
W meczu finałowym leśnicy z Kolbuszowej zwyciężyli z RDLP Krosno (2 : 1). Walka o trzecie podium Lubaczowa z Birczą zakończyła się sukcesem Lubaczowa.
Wyłoniono i nagrodzono najlepszych zawodników turnieju:
atakujący –  Przemysław Starzak, RDLP Krosno
broniący – Mateusz Kubit, RDLP Krosno
rozgrywający – Stanisław Pajączek, Nadleśnictwo Bircza,
wszechstronny, najlepszy zawodnik turnieju – Marcin Pliżga, Nadleśnictwo Kolbuszowa.

Wyróżniono:
- miss grająca – Katarzyna Małodobry, Nadleśnictwo Głogów
- najmłodszy zawodnik – Michał Kaczorowski (8 lat) , Nadleśnictwo Dynów
- najstarszy zawodnik – Jan Woroniak, Nadleśnictwo Oleszyce
- grający nadleśniczy – Zenon Szkamruk, Nadleśnictwo Leżajsk
Przyznano również „Puchar Kibica”, który trafił do Nadleśnictwa Leżajsk.                  

Za rywalizację w duchu „fair play” przyznano puchar, który otrzymała drużyna z Nadleśnictwa Baligród.
Nagrody wręczyli Janusz Magusiak, Główny Księgowy RDLP w Krośnie,  Bartłomiej Peret, przewodniczący ZO SITLiD w Krośnie oraz Zbigniew Chmielowiec, Poseł na Sejm RP i Eugeniusz Galek, Wójt Gminy Cmolas.
Fundatorami nagród byli ZO SITLiD w Krośnie, RDLP Krosno, Związek Leśników Polskich oddział Krosno, Polskie Towarzystwo Leśne oddział Krosno, NSZZ Solidarność, Zbigniew Chmielowiec, Poseł na Sejm RP.
Serdeczne podziękowania na ręce Pani Iwony Sody, dyrektor OWiR w Cmolasie za możliwość przeprowadzenia Turniej i pomoc w jego organizacji.
 XVI Turniej przeszedł już do historii. Na podłodze boisk OWiR w Cmolasie prawie trzystu zawodników spędziło ponad pięćset minut rozgrywając 33 mecze. Najlepsi – gospodarze Turnieju, leśnicy z Kolbuszowej już czwarty raz stanęli na najwyższym podium.  

Natalia Batory

 


Stanowisko RDLP w Krośnie w sprawie medialnych doniesień o rzekomej "rzezi puszczy"

Pojawiające się w mediach doniesienia o tragedii, jaką zwiastować ma zatwierdzony właśnie plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Bircza, zawierają wiele niedopowiedzeń i nadinterpretacji faktów, do których chcemy się odnieść. Oświadczamy, że tytuły prasowe typu "Rzeź Karpackiej Puszczy" czy "Wyrok na Puszczę Karpacką" są nie tylko językowym nadużyciem, zawierają również element ignorancji rzeczywistości.

Zatwierdzony przez Ministra Środowiska plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Bircza na lata 2017-2026 przeszedł pełną procedurę strategicznej prognozy oddziaływania na środowisko, która jednoznacznie wykazała, że gospodarka leśna nie wpływa negatywnie na stan lasu, na stan przyrody, jak również na przedmioty ochrony występujące na  tym obszarze. Stąd kuriozalne są zarzuty jakoby leśnicy chcieli wyciąć wszystkie stare drzewa i zniszczyć tzw. karpacką puszczę.
Integralną częścią wspomnianego planu jest również program ochrony przyrody dla nadleśnictwa, który jest dokumentem mocno rozbudowanym, zawierającym wskazania co do ochrony cennych elementów przyrody. Warto zaznaczyć, że ponad 3 tysiące hektarów lasów wyłączono z użytkowania w ogóle.   
Podkreślenia wymaga fakt, że mimo znaczącego wzrostu zasobności drzewostanów, dopuszczono średnie pozyskanie roczne w najbliższym dziesięcioleciu do wysokości 123,5 tys. metrów sześciennych, a więc o ponad 4 tys. metrów mniej, niż zakładał to plan poprzednio obowiązujący. Plan pozyskania na 2018 rok ustalono na 123 200 metrów sześciennych.
Można te wielkości przeliczać na samochody wywozowe, ale można też na zbudowane z tego drewna setki domów, dziesiątki szkół czy przedszkoli, może na tysiące metrów kwadratowych podłóg czy ton papieru na podręczniki, kołyski dla dzieci i wreszcie trumny - to wszystko przecież wyroby, które bez drewna trudno sobie wyobrazić. Nikt nie chce wspominać o drewnie, jako surowcu warunkującym rozwój polskiego przemysłu i udziale drewna w produkcie krajowym brutto.
Nie wspomniano też o nieuwzględnieniu wniosku przedsiębiorców drzewnych o zwiększenie pozyskania w sytuacji, gdy ilość drewna martwego na obszarze nadleśnictwa sięga 638,4 tys. metrów sześciennych. Też można przeliczyć, ile to ciężarówek. Wiedząc jednak, że każde drzewo ma kres swego żywota, możemy jego  martwą tkankę wykorzystać zamiast np. używać plastiku.
Wielkość pozyskania może szokować tylko osobę, która nie wie, że zapas drewna na pniu w tym nadleśnictwie sięga 9 milionów metrów sześciennych i wzrósł w ostatnim półwieczu niemal dwukrotnie, a drzewostany od 1974 roku postarzały się średnio o 18 lat.
Argument podawany przez media, że tereny Nadleśnictwa Bircza to "po Puszczy Białowieskiej ostatnie tak unikatowe miejsce w Polsce, gdzie pozostał jeszcze duży obszar puszczy reliktowej" nijak mają się do faktów, bowiem lasy te przez całe stulecia podlegały mocnej ingerencji gospodarczej. Ważne jest jednak, że PGL Lasy Państwowe, zarządzając nimi przez ponad 70 lat powojennych, użytkując je, pomnożyły ich zasoby przyrodnicze, chroniąc jednocześnie najcenniejsze fragmenty w formie rezerwatów na obszarze ponad 1550 ha
Ciekawym przykładem jest rezerwat "Krępak", przez którego środek już w okresie średniowiecza przebiegał szlak handlowy, łączący Przemyśl z Sanokiem. Wożono w obie strony skóry, miód, sól warzoną w okolicznych solankach. W średniowieczu pędzono stada wołów, a w wieku XIX przybywali  tu kupcy po wyroby szklane z hut w Birczy, Hucie Brzusce, Kotowie czy Łodzince. Działalność hut musiała odbić się na stanie lasów. Jeszcze w roku 1878 B. Kotula w książce „Flora leśna okolicy Przemyśla” pisze: „…grzbiet od Panieńskiego Czuba począwszy aż po Sawczy Ług pokryty wielkimi borami jodłowymi…” Trzy lata później ten sam autor notuje: „Wyższą część podgórza i Panieński Czub, pokrywają w znacznej części bory jodłowe, miejscami niestety mocno wyniszczone…”
Tę właśnie historię trzeba przypomnieć, by zrozumieć jak bardzo przekształcone na przestrzeni dziejów zostały lasy Pogórza. Z tym większym uznaniem możemy spojrzeć na las chroniony w rezerwacie „Krępak”.

Dla zobrazowania zmian, jakie zaszły po wojnie warto rzucić okiem na lesistość tego terenu w latach 1946 i 2018:

Podnoszony zarzut negatywnego stanowiska LP w sprawie tworzenia nowego parku narodowego jest bezzasadny. Oświadczamy, że nie jest naszym zadaniem opiniowanie nowych parków narodowych, a jedynie istotne znaczenie w tej sprawie ma stanowisko samorządu lokalnego, gdyż wyłącznie jego głos ustawodawca musi brać pod uwagę.
Możemy być jednak dumni z faktu, że tak wysoko cenione są walory tego terenu, bo znakomicie to świadczy o poziomie prowadzonej przez nas gospodarki leśnej.

I jeszcze nieco danych historycznych z kolejnych dziesięcioleci pochodzących z nowego planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Bircza, przez media pominiętych do obejrzenia tu.

Mam nadzieję, że lektura podstawowych parametrów dla lasów Nadleśnictwa Bircza pozwoli Państwu spokojniej patrzeć na sprawę rzekomej "rzezi". Zapewniam, że alarmistyczne doniesienia prasowe nie mają uzasadnienia; stan lasów jest coraz lepszy, ich powierzchnia rośnie również za sprawą dziennikarzy, którzy w 2004 roku w Łomnej k. Birczy zasadzili półtora hektara ugoru sadzonkami wielu gatunków. Dziś ten las, wymagający już pielęgnacji, głosi pochwałę ludzi, którzy wraz z leśnikami zrobili coś pozytywnego, nie tylko krytykując nas pod dyktando ekologicznych fundacji.

 

Grażyna Zagrobelna
Dyrektor RDLP w Krośnie

 

Artykuł PDF do pobrania>>


NIE TAKI RYŚ, MIŚ I WILK RZADKI

Większości osób, los dzikich zwierząt nie jest obojętny, ale przy próbach niesienia pomocy, musimy najpierw poznać potrzeby tych gatunków i przede wszystkim zachować rozsądek.

Zdarza się, że spotykamy w mieście krążącego rysia, wilka, czy innego przedstawiciela dużych ssaków. Oczywiście są to tylko maskotki tych zwierząt, gdyż gatunki te zamieszkują wyłącznie obszary leśne. Podczas organizowanych w ten sposób zbiórek pieniędzy słyszymy, że tych dzikich, pięknych zwierząt jest coraz mniej i w przypływie impulsu, decydujemy się na wpłaty darowizn na rzeczonego zwierzaka.

Tymczasem prawda okazuje się być zgoła inna. W badaniach nad liczebnością dużych ssaków na terenie Podkarpacia, przeprowadzonych przez Lasy Państwowe, wykazano, że ich liczebność stale rośnie. Dostajemy również zgłoszenia od osób, które widziały niedźwiedzia przechadzającego się szosą w Bieszczadach, a tak skryte zwierzę jak ryś, nagrywa się na kamery ustawione przy budynkach, znajdujących się na terenie leśnym. Jak pojedziemy w Karpaty, nie ma właściwie szans, aby podczas leśnego spaceru nie zobaczyć tropów niedźwiedzi, czy odrapanych przez nie drzew.

Ponadto pamiętajmy, że nie wszystkie pieniądze ze zorganizowanych zbiórek, zostaną przeznaczone na tego zwierzaka, na którego akurat byśmy chcieli. Nie dajmy się ponieść emocjom i zanim wpłacimy na „ginący gatunek” sprawdźmy, czy jest z nim naprawdę tak źle.

Kinga Mazur


ŁZA NIE UGASI POŻARU

Wiosna długo budziła się z zimowego snu. Teraz jednak słońce jest coraz wyżej na niebie, a my w końcu zaczynamy łapać jego promienie podczas leśnych spacerów.

Wiosna to czas, gdy wszystko wokół nas budzi się do życia. Rośliny zakwitają całymi łanami, a w powietrzu zaczynają krążyć ospałe trzmiele. Jest to również okres, w którym my sami bierzemy się za wiosenne porządki. Grabienie trawników, odkrywanie krzewów z zimowych osłon i obcinanie zeszłorocznych traw to dla nas wiosenna codzienność. Pamiętajmy jednak, aby robić to mądrze i w natłoku spraw nie zapominać o zasadach zdrowego rozsądku. Dla własnego bezpieczeństwa oraz zdrowia, nie wypalajmy zatem traw i łąk. Szkodzimy w ten sposób sobie i wielu drobnym organizmom, które kryją się w nich przed drapieżnikami, nieświadome zagrożenia jakie niesie za sobą ogień.

Przygrzewające słońce oraz powiewający wiatr bardzo szybko wysuszają roślinność. Właśnie teraz jest okres największego ryzyka zaprószenia ognia, kiedy ze względu na to, że temperatury nie są jeszcze tak wysokie, nie podejrzewamy, że moglibyśmy wywołać pożar. Pamiętajmy zatem, żeby ogniska z porządkowania podwórzy rozpalać z dala od granicy lasu. Ogień to żywioł, który rozprzestrzenia się błyskawicznie, a wiosenny wiatr tylko podsyca płomienie. Chrońmy wspólnie nasz las, tak aby móc razem cieszyć się jego płodami.

Kinga Mazur


XV KONKURS PLASTYCZNY pn. "NASZE LASY"

"Nasze lasy” to temat XV – go konkursu plastycznego ogłoszonego przez Nadleśnictwo Kolbuszowa i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Został on objęty honorowym patronatem Pana Zbigniewa Chmielowca Posła na Sejm RP.

Rok 2018 jest dla nas Polaków rokiem szczególnym. Chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę nagrodzimy stu uczestników konkursu plastycznego.  

We wspólnej zabawie wezmą udział dzieci z klas od 4 do 6 szkół podstawowych z terenu powiatu kolbuszowskiego i działalności nadleśnictwa. Młodzież szkolna wykona pracę plastyczną jedną z czterech technik: collage, rysunek, grafika i malarstwo. Spośród nadesłanych prac zostaną nagrodzone i wyróżnione dzieła z wszystkich kategorii wiekowych i plastycznych.

Nagrodzeni, przedstawiciele szkół biorących udział w konkursie, władze Starostwa Kolbuszowskiego, Leśnicy oraz zaproszeni goście w czerwcu 2018r. wezmą udział w uroczystym rozdaniu nagród, które zakończy piętnastą naszą wspólną zabawę. Z myślą o tym dniu pragnę zachęcić młodych adeptów malarstwa oraz do czynnego i licznego udziału w konkursie.

Natalia Batory

Materiały do pobrania


SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH

SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH
SKŁADANIE WNIOSKÓW
NA PODSTAWIE ART. 46. 3. USTAWY Z DNIA 22 MARCA 2018 R. O ZMIANIE USTAWY - PRAWO ŁOWIECKIE ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW (Dz.U. 2018 poz. 651)
WNIOSEK O SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH WŁAŚCICIEL ALBO POSIADACZ GRUNTÓW ROLNYCH SKŁADA DO ORGANU WYKONAWCZEGO GMINY WŁAŚCIWEJ ZE WZGLĘDU NA MIEJSCE WYSTĄPIENIA SZKODY.
WNIOSEK POWIENIEN ZAWIERAĆ:
1. IMIĘ NAZWISKO ALBO NAZWĘ, ADRES MIEJSCA ZAMIESZKANIA ALBO ADRES I SIEDZIBĘ ORAZ NUMER TELEFONU WŁAŚCICIELA ALBO POSIADACZA GRUNTÓW ROLNYCH
2. WSKAZANIE MIEJSCA WYSTĄPIENIA SZKODY
3. WSKAZANIE RODZAJU USZKODZONEJ UPRAWY LUB PŁODU ROLNEGO


SPRZEDAŻ SADZONEK NA SZKÓŁCE LEŚNEJ W ŚWIERCZOWIE

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że sprzedaż sadzonek drzew leśnych będzie prowadzona na szkółce leśnej  w Świerczowie  od 3 kwietnia 2018 r:

poniedziałek-piątek 700-1300

oraz soboty 7 i 14 kwietnia 700-1100

W asortymencie znajdują się liczne gatunki drzew lasotwórczych (m.in. sosna, brzoza, dąb, modrzew, świerk, buk, jodła i inne) oraz krzewów ozdobnych.                            

Istnieje możliwość płatności kartą płatniczą i kredytową

Przy płatności kartą - NIESPODZIANKA

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 603-953-039.

Materiały do pobrania


DO TRZECH RAZY SZTUKA

Powiedzenie to może sprawdzić się i tym razem. Nadleśnictwo Kolbuszowa ogłosiło trzeci przetarg na wykonywanie usług leśnych.

Postępowanie przetargowe na prace gospodarcze w czterech naszych leśnictwach: Leśnictwo Świerczów, Leśnictwo Nowa Wieś, Leśnictwo Wilcza Wola i Leśnictwo Podwolskie, pozostało jeszcze bez rozstrzygnięcia. Pozyskanie, pielęgnacja, ochrona, jak i wiele innych, niezbędnych czynności realizowanych na terenach leśnych, wciąż czekają tutaj na wykonawcę.
Startować w przetargu może zarówno doświadczony wykonawca, który już niejedno w lesie widział, jak i ten, który chciałby zacząć swoją przygodę z lasem. Priorytetem bowiem jest dla nas nie tylko doświadczenie, przez które czasem zdarza nam się popadać w rutynę, ale również chęć współpracy i zaangażowanie w wykonywane czynności. Zapraszamy zatem do składania swoich ofert w przetargu pn. „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa w latach 2018-2020 – III Przetarg”. Oferty można składać do 8 lutego br. do godz. 9.30. Więcej szczegółów dotyczących warunków zamówienia, a także zakresu prac, przewidzianych do wykonania,  znajdziecie w zakładce bip, na naszej stronie internetowej:

http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_krosno/nadl_kolbuszowa/zamowienia_publiczne

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy

KInga Mazur


ZASTOSOWANIE DREWNA

No i dotarliśmy, poprzez różne zastosowania drewna, te bardziej nietypowe, jak również te oczywiste, do ostatniego, właściwie najważniejszego sposobu wykorzystania tego surowca.

Drewno, mimo wprowadzenia na rynek coraz to nowych konkurentów, wciąż pozostaje najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Swój sukces, jako surowiec konstrukcyjny, drewno zawdzięcza wyjątkowo dużej porowatości, a co za tym idzie – wytrzymałości i lekkości. Jeśli do tego dodamy, że można je dowolnie kształtować, tworzyć najbardziej wymyślne wzory, to trudno nie przyznać, że możemy je uznać za surowiec doskonały. Ponadto, drewno jest wyjątkowym, przyjaznym dla człowieka budulcem, tworzącym w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.
Skoro już siedzimy w fotelu z dębową podstawą, trzymając w dłoni książkę, popijając herbatę przed kominkiem, w którym wesoło trzaskają palące się szczapy drewna, to co stoi na przeszkodzie, aby cały dom również był wykonany z tego surowca?
Z drewna budujemy całe domy mieszkalne, kościoły, kaplice, a także inne budowle, jak na przykład budynki gospodarcze, czy altany. Wiele z nich kryjemy gontem, czy nawet strzechą. Kiedyś drewno było jedynym dostępnym budulcem, a teraz, mimo mnóstwa innych możliwości, powraca do łask i coraz częściej po nie sięgamy, przy stawianiu swojego „miejsca na ziemi”.

Kinga Mazur

 


ZA PAN BRAT Z DREWNEM

Zadajemy sobie pytanie: „Co możemy wykonać z drewna?” i w głowie rozbrzmiewa nam pustka. Chwila zastanowienia, zaczynamy wymijająco rozglądać się po pomieszczeniu i nagle dostrzegamy całe nasze otoczenie.

Krzesła, stół, zegar, regał na książki, szafa z ubraniami, wymieniać można bez liku. Wszystkie te przedmioty przecież znajdują się w domu każdego z nas. Sami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile mebli, czy elementów dekoracyjnych, z których codziennie korzystamy, wykonane jest z drewna. Gros surowca drzewnego w postaci litego drewna, płyt wiórowych, pilśniowych czy sklejki trafia do przemysłu meblarskiego. Długą drogę musi przebyć drewno począwszy od ścięcia drzewa w lesie, poprzez przewoźników, fabryki, stolarnie, dostawców, zanim trafi do naszych domów w postaci różnych mebli.
Dąb, władca kniei, jako symbol siły i potęgi jest uważany za najbardziej wartościowy. Gatunek ten ma szerokie spektrum zastosowań. Dobrej jakości dębina trafia do zakładów produkujących okleinę meblową, ale również chętnie używana jest do produkcji dobrej klasy mebli. Równie wiele zastosowań ma również drewno bukowe, które, podobnie jak dębowe, daje się łatwo obrabiać, giąć, barwić, lakierować i polerować, a jednak wciąż należy do tych gatunków o twardym, wytrzymałym drewnie.
Doceniajmy w swoich domach naturalne, drewniane elementy, które stwarzają w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.

Kinga Mazur

 


ROZSTRZYGNIĘTO XXXI KONKURS "MÓJ LAS" NA SZCZEBLU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

12 grudnia 2017 roku w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Głogów Małopolski odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie opisowym „Mój Las”.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa wraz z Ligą Ochrony Przyrody realizują w tym roku 31 edycję ogólnopolskiego konkursu, który skierowany jest do dzieci i młodzieży z szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Zadaniem uczestników konkursu, którzy zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe było opracowanie  prac na temat ochrony różnorodności biologicznej lasów, zwierząt leśnych jako sprzymierzeńców i szkodników lasu, runa leśnego i jego mieszkańców. Najmłodsi natomiast przedstawili swych ulubionych mieszkańców lasu.
Przygotowanych zostało ponad 120 prac, które zostały ocenione przez sąd konkursowy w składzie: Natalia Batory (ZOP LOP), Kinga Mazur (ZO SITLiD Krosno), Marcin Puzio (Nadleśnictwo Kolbuszowa) i Leszek Magda (Nadleśnictwo Mielec).
    Wyróżniono i nagrodzono 30 osób z terenu Podkarpacia. Najlepsze prace wezmą udział w finale ogólnopolskim. Wzorem ubiegłych lat zapewne w gronie wyróżnionych znajdą się także nasi laureacii.   
    Wręczenie nagród dokonali Pani Agnieszka Bator Prezes Zarządu Podkarpackiego LOP w Rzeszowie, Pan Bartłomiej Peret Przewodniczący SITLiD Oddział Krosno oraz Pan Hubert Sobiczewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec.
    Uroczyste wręczenie nagród połączono z projekcją filmu przyrodniczego „W dechę film o drewnie”  oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez gospodarzy.
    Cenne nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Zarząd Podkarpacki Ligi Ochrony Przyrody w Rzeszowie, Zarząd Okręgowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa.
Z terenu powiatu kolbuszowskiego laureatami konkursu zostali Kacper Draus i Dominik Kuca z Szkoły Podstawowej w Przedborzu oraz Karolina Brzoza i Martyna Wyka z Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej. Serdecznie im gratulujemy.

Natalia Batory

fot. Marcin Puzio

 

Materiały do pobrania


PO RAZ KOLEJNY WALCZYLI O NAJWYŻSZY LAUR

To była zacięta walka. Czuć było narastające uczucie napięcia między uczestnikami, a w powietrzu unosił się „zapach emanującej wiedzy”.

Za nami już XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego, objętego honorowym patronatem przez Starostę Kolbuszowskiego oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział łącznie 34 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Reprezentowany poziom wiedzy, był jak zwykle wysoki i wyrównany, o czym świadczą zbliżone liczby zdobytych punktów. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi ochrony przyrody na terenie naszego nadleśnictwa, jak również ogólnie pojętej ekologii.
Zdobyć aż 62 punkty na 77 możliwych to nie lada wyczyn. Taką właśnie liczbę punktów zdobył uczeń z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej Konrad Świątek, który zajął I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Na drugim stopniu podium stanęła Patrycja Ofiara, a na trzecim Justyna Witas z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. W kategorii szkół gimnazjalnych komisja przyznała pięć nagród: I miejsce dla Justyny Czajkowskiej ze SP w Trzęsówce, II miejsce dla Karoliny Stąpor ze SP nr 2 w Kolbuszowej, III miejsce dla Emilii Ofiary , IV dla Aleksandry Łobaza, a V miejsce zdobył Adrian Kochanowicz ze SP w Cmolasie.
Wszystkim dziękujemy za udział, zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach naszego konkursu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Kinga Mazur

 


DREWNO DREWNU NIERÓWNE

Co i kiedy palić? Tyle różnych gatunków drewna mamy dostępnych, że łatwo się pogubić. Co wybrać zimą, jesienią, a co latem? Podpowiadamy.

Gdy zimno za oknem, gwiżdże wiatr, a deszczu czasem nie widać końca, marzymy o gorącej herbacie, kocu i wesoło trzaskającym ogniu w kominku. Późna jesień, gdy wieczory robią się coraz dłuższe, to najlepszy czas na czytanie książek w domowym zaciszu. Aby w tym przejściowym okresie, nim przyjdą silniejsze mrozy zachować w domu ciepło, a jednocześnie nie rujnować portfela na ogrzewanie domu, podpowiadamy jak dobrze i skutecznie można palić drewnem. Jest to świetny surowiec opałowy, ekologiczny, a do tego, jeśli prawidłowo wykorzystywany, jest wydajny i tani.
Co i kiedy palić? Na takie mniej chłodne okresy roku, świetnie nadaje się do palenia drewno olchowe, które ma niższą wartość energetyczną od twardych gatunków liściastych, ale  dobrze podtrzymuje temperaturę w piecu. Gdy nadejdą większe mrozy, najlepiej sprawdza się do palenia drewno na przykład grabowe, zaliczane do gatunków liściastych o twardym drewnie. Pali się długo, równomiernie, a więc świetnie nadaje się do podłożenia na noc do pieca, abyśmy nie budzili się w zziębniętym domu, że aż strach wystawić nos zza kołdry. Aby szybciej rozpalić w piecu i uzyskać wyższą temperaturę, stosujemy drewno iglaste, na przykład sosnowe, które dzięki zawartości żywicy świetnie sprawdza się jako rozpałka, jak również do palenia latem na gorącą wodę. Mało osób wie, że drewno osikowe również ma swoje zalety jako opał, gdyż charakteryzuje się wysoką temperaturą spalania i pozwala na wypalenie zalegającej w piecu sadzy. Dla miłośników ciepłej atmosfery, sprawdzi się drewno świerkowe, gdyż wesoło trzaska w kominku.
Najlepszym okresem na przygotowanie opału jest zima, gdyż drewno pozyskane w tym okresie posiada mniejszą ilość wody, a co za tym idzie – szybciej schnie. Pamiętajmy jednak, że przygotowywany zimą opał, nadaje się do palenia najwcześniej za dwa lata.
Kupując drewno od sprawdzonego dostawcy, chronimy lasy przed nielegalnym wyrębem, a także mamy pewność, że drewno to zostało pozyskane bez uszczerbku dla środowiska, zgodnie ze sztuką leśną.

Kinga Mazur

 


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 57 rezultatów.