Lista aktualności Lista aktualności

SPRZEDAŻ SADZONEK NA SZKÓŁCE LEŚNEJ W ŚWIERCZOWIE

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że sprzedaż sadzonek drzew leśnych będzie prowadzona na szkółce leśnej  w Świerczowie  od 26 marca 2018 r:

poniedziałek-piątek 700-1300

oraz soboty 7 i 14 kwietnia 700-1100

W asortymencie znajdują się liczne gatunki drzew lasotwórczych (m.in. sosna, brzoza, dąb, modrzew, świerk, buk, jodła i inne) oraz krzewów ozdobnych.                            

Istnieje możliwość płatności kartą płatniczą i kredytową

Przy płatności kartą - NIESPODZIANKA

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 603-953-039.

Materiały do pobrania


INFORMACJA O SPRZEDAŻY DREWNA DO CELÓW OPAŁOWYCH

INFORMACJA O SPRZEDAŻY DREWNA DO CELÓW OPAŁOWYCH
 

 


DO TRZECH RAZY SZTUKA

Powiedzenie to może sprawdzić się i tym razem. Nadleśnictwo Kolbuszowa ogłosiło trzeci przetarg na wykonywanie usług leśnych.

Postępowanie przetargowe na prace gospodarcze w czterech naszych leśnictwach: Leśnictwo Świerczów, Leśnictwo Nowa Wieś, Leśnictwo Wilcza Wola i Leśnictwo Podwolskie, pozostało jeszcze bez rozstrzygnięcia. Pozyskanie, pielęgnacja, ochrona, jak i wiele innych, niezbędnych czynności realizowanych na terenach leśnych, wciąż czekają tutaj na wykonawcę.
Startować w przetargu może zarówno doświadczony wykonawca, który już niejedno w lesie widział, jak i ten, który chciałby zacząć swoją przygodę z lasem. Priorytetem bowiem jest dla nas nie tylko doświadczenie, przez które czasem zdarza nam się popadać w rutynę, ale również chęć współpracy i zaangażowanie w wykonywane czynności. Zapraszamy zatem do składania swoich ofert w przetargu pn. „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa w latach 2018-2020 – III Przetarg”. Oferty można składać do 8 lutego br. do godz. 9.30. Więcej szczegółów dotyczących warunków zamówienia, a także zakresu prac, przewidzianych do wykonania,  znajdziecie w zakładce bip, na naszej stronie internetowej:

http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_krosno/nadl_kolbuszowa/zamowienia_publiczne

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy

KInga Mazur


ZASTOSOWANIE DREWNA

No i dotarliśmy, poprzez różne zastosowania drewna, te bardziej nietypowe, jak również te oczywiste, do ostatniego, właściwie najważniejszego sposobu wykorzystania tego surowca.

Drewno, mimo wprowadzenia na rynek coraz to nowych konkurentów, wciąż pozostaje najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Swój sukces, jako surowiec konstrukcyjny, drewno zawdzięcza wyjątkowo dużej porowatości, a co za tym idzie – wytrzymałości i lekkości. Jeśli do tego dodamy, że można je dowolnie kształtować, tworzyć najbardziej wymyślne wzory, to trudno nie przyznać, że możemy je uznać za surowiec doskonały. Ponadto, drewno jest wyjątkowym, przyjaznym dla człowieka budulcem, tworzącym w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.
Skoro już siedzimy w fotelu z dębową podstawą, trzymając w dłoni książkę, popijając herbatę przed kominkiem, w którym wesoło trzaskają palące się szczapy drewna, to co stoi na przeszkodzie, aby cały dom również był wykonany z tego surowca?
Z drewna budujemy całe domy mieszkalne, kościoły, kaplice, a także inne budowle, jak na przykład budynki gospodarcze, czy altany. Wiele z nich kryjemy gontem, czy nawet strzechą. Kiedyś drewno było jedynym dostępnym budulcem, a teraz, mimo mnóstwa innych możliwości, powraca do łask i coraz częściej po nie sięgamy, przy stawianiu swojego „miejsca na ziemi”.

Kinga Mazur

 


ZA PAN BRAT Z DREWNEM

Zadajemy sobie pytanie: „Co możemy wykonać z drewna?” i w głowie rozbrzmiewa nam pustka. Chwila zastanowienia, zaczynamy wymijająco rozglądać się po pomieszczeniu i nagle dostrzegamy całe nasze otoczenie.

Krzesła, stół, zegar, regał na książki, szafa z ubraniami, wymieniać można bez liku. Wszystkie te przedmioty przecież znajdują się w domu każdego z nas. Sami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile mebli, czy elementów dekoracyjnych, z których codziennie korzystamy, wykonane jest z drewna. Gros surowca drzewnego w postaci litego drewna, płyt wiórowych, pilśniowych czy sklejki trafia do przemysłu meblarskiego. Długą drogę musi przebyć drewno począwszy od ścięcia drzewa w lesie, poprzez przewoźników, fabryki, stolarnie, dostawców, zanim trafi do naszych domów w postaci różnych mebli.
Dąb, władca kniei, jako symbol siły i potęgi jest uważany za najbardziej wartościowy. Gatunek ten ma szerokie spektrum zastosowań. Dobrej jakości dębina trafia do zakładów produkujących okleinę meblową, ale również chętnie używana jest do produkcji dobrej klasy mebli. Równie wiele zastosowań ma również drewno bukowe, które, podobnie jak dębowe, daje się łatwo obrabiać, giąć, barwić, lakierować i polerować, a jednak wciąż należy do tych gatunków o twardym, wytrzymałym drewnie.
Doceniajmy w swoich domach naturalne, drewniane elementy, które stwarzają w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat.

Kinga Mazur

 


ROZSTRZYGNIĘTO XXXI KONKURS "MÓJ LAS" NA SZCZEBLU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

12 grudnia 2017 roku w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Głogów Małopolski odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie opisowym „Mój Las”.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa wraz z Ligą Ochrony Przyrody realizują w tym roku 31 edycję ogólnopolskiego konkursu, który skierowany jest do dzieci i młodzieży z szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Zadaniem uczestników konkursu, którzy zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe było opracowanie  prac na temat ochrony różnorodności biologicznej lasów, zwierząt leśnych jako sprzymierzeńców i szkodników lasu, runa leśnego i jego mieszkańców. Najmłodsi natomiast przedstawili swych ulubionych mieszkańców lasu.
Przygotowanych zostało ponad 120 prac, które zostały ocenione przez sąd konkursowy w składzie: Natalia Batory (ZOP LOP), Kinga Mazur (ZO SITLiD Krosno), Marcin Puzio (Nadleśnictwo Kolbuszowa) i Leszek Magda (Nadleśnictwo Mielec).
    Wyróżniono i nagrodzono 30 osób z terenu Podkarpacia. Najlepsze prace wezmą udział w finale ogólnopolskim. Wzorem ubiegłych lat zapewne w gronie wyróżnionych znajdą się także nasi laureacii.   
    Wręczenie nagród dokonali Pani Agnieszka Bator Prezes Zarządu Podkarpackiego LOP w Rzeszowie, Pan Bartłomiej Peret Przewodniczący SITLiD Oddział Krosno oraz Pan Hubert Sobiczewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec.
    Uroczyste wręczenie nagród połączono z projekcją filmu przyrodniczego „W dechę film o drewnie”  oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez gospodarzy.
    Cenne nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Zarząd Podkarpacki Ligi Ochrony Przyrody w Rzeszowie, Zarząd Okręgowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa.
Z terenu powiatu kolbuszowskiego laureatami konkursu zostali Kacper Draus i Dominik Kuca z Szkoły Podstawowej w Przedborzu oraz Karolina Brzoza i Martyna Wyka z Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej. Serdecznie im gratulujemy.

Natalia Batory

fot. Marcin Puzio

 

Materiały do pobrania


PO RAZ KOLEJNY WALCZYLI O NAJWYŻSZY LAUR

To była zacięta walka. Czuć było narastające uczucie napięcia między uczestnikami, a w powietrzu unosił się „zapach emanującej wiedzy”.

Za nami już XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego, objętego honorowym patronatem przez Starostę Kolbuszowskiego oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział łącznie 34 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Reprezentowany poziom wiedzy, był jak zwykle wysoki i wyrównany, o czym świadczą zbliżone liczby zdobytych punktów. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi ochrony przyrody na terenie naszego nadleśnictwa, jak również ogólnie pojętej ekologii.
Zdobyć aż 62 punkty na 77 możliwych to nie lada wyczyn. Taką właśnie liczbę punktów zdobył uczeń z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej Konrad Świątek, który zajął I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Na drugim stopniu podium stanęła Patrycja Ofiara, a na trzecim Justyna Witas z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. W kategorii szkół gimnazjalnych komisja przyznała pięć nagród: I miejsce dla Justyny Czajkowskiej ze SP w Trzęsówce, II miejsce dla Karoliny Stąpor ze SP nr 2 w Kolbuszowej, III miejsce dla Emilii Ofiary , IV dla Aleksandry Łobaza, a V miejsce zdobył Adrian Kochanowicz ze SP w Cmolasie.
Wszystkim dziękujemy za udział, zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach naszego konkursu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Kinga Mazur

 


DREWNO DREWNU NIERÓWNE

Co i kiedy palić? Tyle różnych gatunków drewna mamy dostępnych, że łatwo się pogubić. Co wybrać zimą, jesienią, a co latem? Podpowiadamy.

Gdy zimno za oknem, gwiżdże wiatr, a deszczu czasem nie widać końca, marzymy o gorącej herbacie, kocu i wesoło trzaskającym ogniu w kominku. Późna jesień, gdy wieczory robią się coraz dłuższe, to najlepszy czas na czytanie książek w domowym zaciszu. Aby w tym przejściowym okresie, nim przyjdą silniejsze mrozy zachować w domu ciepło, a jednocześnie nie rujnować portfela na ogrzewanie domu, podpowiadamy jak dobrze i skutecznie można palić drewnem. Jest to świetny surowiec opałowy, ekologiczny, a do tego, jeśli prawidłowo wykorzystywany, jest wydajny i tani.
Co i kiedy palić? Na takie mniej chłodne okresy roku, świetnie nadaje się do palenia drewno olchowe, które ma niższą wartość energetyczną od twardych gatunków liściastych, ale  dobrze podtrzymuje temperaturę w piecu. Gdy nadejdą większe mrozy, najlepiej sprawdza się do palenia drewno na przykład grabowe, zaliczane do gatunków liściastych o twardym drewnie. Pali się długo, równomiernie, a więc świetnie nadaje się do podłożenia na noc do pieca, abyśmy nie budzili się w zziębniętym domu, że aż strach wystawić nos zza kołdry. Aby szybciej rozpalić w piecu i uzyskać wyższą temperaturę, stosujemy drewno iglaste, na przykład sosnowe, które dzięki zawartości żywicy świetnie sprawdza się jako rozpałka, jak również do palenia latem na gorącą wodę. Mało osób wie, że drewno osikowe również ma swoje zalety jako opał, gdyż charakteryzuje się wysoką temperaturą spalania i pozwala na wypalenie zalegającej w piecu sadzy. Dla miłośników ciepłej atmosfery, sprawdzi się drewno świerkowe, gdyż wesoło trzaska w kominku.
Najlepszym okresem na przygotowanie opału jest zima, gdyż drewno pozyskane w tym okresie posiada mniejszą ilość wody, a co za tym idzie – szybciej schnie. Pamiętajmy jednak, że przygotowywany zimą opał, nadaje się do palenia najwcześniej za dwa lata.
Kupując drewno od sprawdzonego dostawcy, chronimy lasy przed nielegalnym wyrębem, a także mamy pewność, że drewno to zostało pozyskane bez uszczerbku dla środowiska, zgodnie ze sztuką leśną.

Kinga Mazur

 


VII Powiatowy Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy „Młody Olimpijczyk” w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce

W dniu 16 listopada 2017 roku o godzinie 9.00 odbył się już VII Powiatowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy „Młody Olimpijczyk”, który przeznaczony jest dla uczniów klas drugich gimnazjum z powiatu kolbuszowskiego. Konkurs ma na celu popularyzację nauk matematyczno-przyrodniczych oraz wzbudzanie zainteresowania młodzieży bogactwem świata przyrody. Jak co roku patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Kolbuszowa, które również ufundowało nagrody.

W tegorocznej edycji udział wzięło 6 gimnazjów z powiatu kolbuszowskiego: Gimnazjum nr 1 z Kolbuszowej, Gimnazjum nr 2 z Kolbuszowej, Gimnazjum z Dzikowca, Gimnazjum z Cmolasu, Gimnazjum z Woli Raniżowskiej, Gimnazjum z Niwisk oraz Gimnazjum z Widełki.

W pracach komisji uczestniczyli: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce -pan Mirosław Karkut,  pan Robert Furdyna – pracownik Nadleśnictwa Kolbuszowa oraz nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I m.   Gimnazjum nr 2 Kolbuszowa                                         
II m.  Gimnazjum w Dzikowcu
III m. Gimnazjum w Niwiskach

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Beata Sudoł


OCHRONA PRZYRODY NIEJEDNO MA IMIĘ

Na pytanie „Czy chronić? – odpowiadamy „tak, jak najbardziej”, ale ważniejsze pytanie, jakie powinno się nam nasunąć, to „jak chronić mądrze i skutecznie?”.

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowe w rozwiązywaniu problemów z ochroną przyrody, z jakimi się borykamy w lasach.

Centrum Promocji Leśnictwa, położone w malowniczym zakątku Bieszczadów w Mucznem, 26 października cieszyło się dużym „oblężeniem”. Odbyła się tutaj konferencja naukowo-techniczna o tematyce „Ochrona przyrody w gospodarce leśnej – problemy, wyzwania i propozycje rozwiązań”, w której uczestniczyli głównie leśnicy z rejonu Podkarpacia.

Część referatową rozpoczął Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, podkreślając problemy z jakimi podkarpaccy leśnicy spotykają się w związku z ochroną przyrody. Obszar naszej dyrekcji charakteryzuje się szczególnym bogactwem przyrodniczym, na tle innych obszarów Polski, co wiąże się z kolei z próbami ograniczania gospodarki leśnej, a nawet funkcji społecznych lasu, na rzecz ochrony elementów przyrody. W dążeniu do ochrony jak największej liczby zwierząt, roślin i innych organizmów, a także nierzadko większych obszarów leśnych, zapominamy o człowieku – przypomniał Edward Marszałek, rzecznik prasowy
RDLP w Krośnie. Jak się okazuje, w innych krajach europejskich, np. Austrii, Szwajcarii czy Niemczech, to człowiek jest stawiany na pierwszym miejscu, a jego działalność uznawana jest za element otaczającego środowiska przyrodniczego.

Ochrona przyrody jest często stawiana jako jeden z priorytetów Lasów Państwowych, a ile ona nas kosztuje, przedstawił Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, w swojej prelekcji „Ile kosztowała ochrona przyrody w Nadleśnictwie Kolbuszowa w latach 2001-2010?”. Oprócz tego, z zastosowaniem najnowszych technik, tworzone są przecież programy ochrony przyrody na okresy 10-letnie, które jako załącznik do Planu Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa, są często obszerniejsze od całego planu, podkreśla Bogumił Dąbek z BULiGL w Przemyślu.

Osobne prezentacje przedstawili również Ryszard Kapuściński, pracownik Nadleśnictwa Bircza, a także Michał Szczerbicki, pracownik Nadleśnictwa Lutowiska. Swoje wystąpienie miał również Kamil Grałek, pracownik RDLP w Krośnie, wyjaśniając po co, dlaczego i jak prowadzimy inwentaryzację wskaźnikową bogactwa przyrodniczego. To dzięki takim cyklicznym badaniom, możemy realnie określić wpływ gospodarki leśnej na ekosystemy.

Żywą dyskusję wywołała prelekcja Marcina Sceliny, pracownika Nadleśnictwa Baligród, który jest jednym z administratorów profilu na Facebooku Lasów Państwowych oraz swojego Nadleśnictwa. Dzięki temu miał możliwość zaprezentowania „od strony kulis” środowiska Internetu, który rządzi się swoimi prawami. Jest to obecnie najszybsze źródło informacji, któremu społeczeństwo ufa i chętnie z niego korzysta. W ten sposób buduje się wizerunek całej firmy, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne prowadzenie fanpage’a każdego nadleśnictwa przez pracowników, którzy sami chcą przekazywać społeczeństwu informacje o lasach, czy o pracy leśników – przedstawił.

Problemów związanych z ochroną przyrody nie brakuje, ale najważniejsze jest, aby cierpliwie szukać rozwiązań i wchodzić w dialog. O tym jak ważna jest wspólna rozmowa, edukacja oraz zwracanie się z informacjami do ludzi spoza Lasów Państwowych, świadczy to, że większość prelegentów w końcowych podsumowaniach, stawiało taką właśnie konkluzję. Rozmawiajmy, tłumaczmy, nie bójmy się wyjaśniać, bo tylko konstruktywny dialog może przynieść rozwiązania spornych kwestii.

Tekst: Kinga Mazur

Fot: Robert Sobkowicz


PALENIE BEZ SMOGU ?

Jest to możliwe, ale musimy poznać podstawowe zasady: jakim surowcem palić oraz jak prawidłowo rozpalać ogień.

Często popełniamy błędy, które skutkują zanieczyszczaniem powietrza, małą wydajnością palenia i znacznie większym zużyciem drewna. Jak zatem palić efektywnie, ekonomicznie i ekologicznie?

Zima zapowiada się sroga, o czym mówią nam coraz grubsze futra naszych zwierzaków. My niestety nie możemy ukryć się w gawrze i przespać całego zimowego okresu, więc uzbrajamy się w czapki, szaliki, rękawice, a także przygotowujemy opał do ogrzewania naszych domów. Bardzo dobrym, odnawialnym i ekologicznym surowcem opałowym jest drewno.

Sezon grzewczy już się rozpoczął. Tu i ówdzie widzimy wydobywający się z komina dym. O czym świadczy jego barwa? Jasny, prawie przezroczysty dym to dobry znak, gdyż oznacza, że z naszego komina wydobywa się para wodna i tylko niewielka ilość dymu. Sekretem takiego palenia, bez wytwarzania smogu, jest przede wszystkim wysuszone, odpowiednio składowane drewno. W zależności od gatunku z jakim mamy do czynienia, przed spaleniem w piecu, powinniśmy sezonować je co najmniej 2-3 lata, aby zawarta w nim woda mogła wyparować.

Palenie mokrym drewnem jest niebezpieczne dla pieca, komina, a i dla nas samych stanowi zagrożenie. Podczas spalania takiego surowca na ścianach pieca i komina w dużych ilościach zbiera się sadza, która zapycha komin i może grozić zapłonem, a stąd do pożaru całego domu i innych nieszczęść droga już niedaleka. Jeśli do kogoś nie trafiają te argumenty, jest również aspekt ekonomiczny palenia wysuszonym drewnem. Spalanie mokrego drewna jest mało wydajne, ponieważ część energii, która mogłaby być wykorzystana do wytworzenia ciepła – zużywana jest do wyparowania wody, a co za tym idzie więcej drewna musimy kupić, przygotować i spalić, aby wytworzyć taką samą ilość energii.

Co ciekawe, znaczenie ma nie tylko to, jakim drewnem palimy, ale i jak rozpalamy ogień. Wbrew pozorom to nie samo drewno się pali, ale gazy w nim zawarte.
Dlatego powinniśmy drewno układać od dołu pieca, a ogień rozpalać od góry, aby uwalniające się z poniżej leżącego drewna gazy, ulegały spalaniu, zamiast uwalniane przez komin, zanieczyszczały powietrze, którym oddychamy. To od nas zależy czystość środowiska, w którym przebywamy. Warto o tym pamiętać, zanim włożymy do pieca mokre polano.

Kinga Mazur


ROBIMY JESIENNE PORZĄDKI

Wrzesień minął, o czym przypomina nam pojawiający się coraz częściej deszcz za oknem oraz stopniowo zmieniające kolor liście na drzewach.

W oczekiwaniu na poprawę pogody, zerkamy co jakiś czas na zegarek. Żeby tylko przestało padać, to ruszymy ochoczo do przydomowego ogródka, żeby przed zimą, kiedy opadną już liście z drzew, zrobić generalne, jesienne porządki. Bierzemy grabie, widły, szpadle i wszystkie inne potrzebne narzędzia.
    A kto z nas zauważa, że większość z tych narzędzi składa się między innymi z drewna? Drewno, jako uniwersalny surowiec nadaje się również do produkcji trzonków do różnego rodzaju sprzętów, zapewniając trwałość użytkowania, ale również lekkość, co ma dla nas niebagatelne znaczenie przy wykonywaniu wszelkich ręcznych prac. Oczywiście możemy zastąpić drewniane trzonki metalowymi, jednak ciężar takiej rękojeści w całości wykonanej z metalu, znacznie się zwiększy. Jakie zatem drewno najlepiej zastosować do wykonania trzonków narzędzi? Przede wszystkim wytrzymałe i twarde drewno jesionu, dębu czy buka. Wierni tradycji, wybierajmy sprzęt ekologiczny, przyjazny środowisku, jak również nam samym. W końcu to my będziemy pracować używając takich narzędzi, jakie sami wybierzemy.

Kinga Mazur

 


II ZIELONY PUNKT KONTROLNY WYSTARTOWAŁ

Niedzielne popołudnie 10 września miłośnicy orieenteringu spędzili na poszukiwaniu punktów kontrolnych w lasach Nowej Wsi k. Kolbuszowej. Już drugi raz zorganizowaliśmy imprezę na orientację z ramach istniejącego Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka”, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Zielony Punkt Kontrolny to gra terenowa, która polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych w postaci drewnianych słupków. Część z nich znajduje się przy drogach i ścieżkach, inne natomiast ukryte są głębiej w lesie: na pagórkach,  w dołkach, za karpami czy w bagienkach.
Uczestnicy imprezy podzieleni na trzy kategorie mieli za zadnie odnaleźć jak największą ilość punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Była trasa sportowa dla „dobrze zorientowanych” osób oraz trasa rodzinna dla najmłodszym miłośników spacerowania po lesie. Sześćdziesiąt osób penetrowało leśne ostępy. Jedni biegali, inni spokojnie spacerowali z maluchami na rękach czy we wózkach. Najważniejsze że wszyscy wracali na metę z koszami pełnymi prawdziwków i podgrzybków.
Wspólne spotkanie zakończyliśmy ogniskiem i pieczoną kiełbasą. Nie obyło się też bez nagród i wyróżnień. Już dziś zapraszamy wszystkich za rok na kolejny Zielony Punkt Kontrolny.  

Tekst: Natalia Batory

Fot: Dariusz Tabisz

 


GRZYBOBRANIE-ŚMIECIOBRANIE

Pogoda sprzyja wyprawom na grzyby do lasu. Prosimy by zabierając ze sobą przekąski i soki na grzybobranie opakowania po nich nie wyrzucać do lasu. Ich miejsce jest w koszu na śmieci.
Zachęcamy wszystkich by przyłączyć się do akcji zapoczątkowanej w 2013 roku przez Leśniczego Janusza Posłusznego "Grzybobranie-Śmieciobranie" z Leśnictwa Nowa Wieś.
Kochani Grzybiarze. Nie chcemy byście zbierali śmieci po innych grzybiarzach. Damy sobie z nimi radę jeśli nie będzie ich przybywać.

LEŚNICY Z NADLEŚNICTWA KOLBUSZOWA

 


II Zielony Punkt Kontrolny "Białkówka"

Biegamy, maszerujemy i spacerujemy, bo wszak sport to zdrowie. Tym bardzie w lesie w pięknych okolicznościach przyrody. Już 10 września w niedzielę będzie ku temu kolejna okazja, gdyż ruszamy do lasu i organizujemy imprezę na orientację – Zielony Punkt Kontrolny „Białkówka. Podczas tego biegu uczestnicy będą mieć za zadanie znalezienie jak największej liczby punktów kontrolnych, zaznaczonych na mapie i oznakowanych w terenie za pomocą specjalnych słupków. Przygotowaliśmy też trasę dla najmłodszych miłośników orienteeringu.

Wszystkich chętnych, bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnej zabawie!

Zgłoszenia przyjmujemy do 4 września na stronie http://www.orienteering.waw.pl/pl/entry/race

Więcej informacji o InO znajdziecie w Regulaminie.

Materiały do pobrania


WSZĘDOBYLSKIE CHWASTY ATAKUJĄ

Wyobraźmy sobie, że stoimy na tarasie i rozglądamy się wokół siebie. Rzucają nam się w oczy drewniane meble ogrodowe, altana i nowo postawiona pergola. Ale czy z pozyskanych w lesie drzew możemy wykorzystać tylko drewno?

Połowa sierpnia obfituje w piękne, słoneczne dni, zachęcając do działania w przydomowych ogródkach. Niestety w takich warunkach doskonale odnajdują się nie tylko posadzone i podlewane przez nas rośliny ozdobne, ale również chwasty, których wcale nie tak łatwo się pozbyć z naszych wypielęgnowanych rabatek.
Długie godziny spędzamy na usuwaniu chwastów, a kiedy już wydaje się nam, że zniknęły na dobre – pojawiają się na nowo po paru dniach. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby pozbyć się chwastów na stałe i móc spokojnie odpoczywać w pięknym, pachnącym kwiatami ogrodzie? Otóż nie musimy wszystkiego wokół spryskiwać preparatami chemicznymi, ponieważ znamy lepszy, bardziej naturalny sposób, stosowany od dawien dawna. Wystarczy po usunięciu chwastów, ziemię przykryć korą, bądź barwionymi zrębkami, czyli rozdrobnionym drewnem. Dzięki takiemu zabiegowi, chwastom jest znacznie trudniej wyrosnąć, a my mamy więcej czasu na wypoczynek. Taki rodzaj zabezpieczenia roślin jest nie tylko skuteczny, ale również wygląda bardzo estetycznie, nadając naszym ogrodom wyjątkowego charakteru.

Kinga Mazur

 


PRZEDSZKOLNE DYLEMATY

Drewno - to słowo budzi wiele skojarzeń. Pierwsza myśl, jaka nam przychodzi do głowy to deski, jakie widzimy w tartaku. Ale przecież drewno nie jedno ma imię...

Połowa wakacji już prawie za nami, a w sklepach zaczynają się pojawiać wszelkie niezbędne dla ucznia przybory szkolne. Począwszy od plecaków, toreb, tornistrów, aż po zeszyty i długopisy. Tutaj wymieniać możemy bez liku.
Zastanawialiście się nad tym, które są najlepsze dla waszych pociech?  Jeszcze parę lat temu modne były duże, rozkładane i kolorowe piórniki, w których mogliśmy znaleźć flamastry, kredki, ołówki, długopisy i wiele innych różności. Dziś wraca moda na małe, kompaktowe piórniki, mieszczące jedynie niezbędne dla nas przybory do pisania i rysowania.
Wśród ogromu artykułów szkolnych, które zasypują nas ze sklepowych półek, znajdziemy między innymi te naturalne, wykonane z drewna. Wielu z nas pamięta czasy, kiedy to drewniane piórniki i linijki „budziły postrach" wśród uczniów, ponieważ służyły jako przedmiot pomagający nauczycielowi utrzymać dyscyplinę. Dziś na szczęście są to już tylko artykuły biurowe, bez których nie wyobrażamy sobie lekcji matematyki, czy plastyki. Rzecz jasna kredki, ołówki, a i coraz częściej długopisy są wykonywane z tego wdzięcznego surowca. Na porządku dziennym są drewniane linijki, kątomierze, cyrkle, a nawet uchwyty do nożyczek. Przyborniki pełne drewnianych artykułów coraz częściej goszczą na naszych biurkach, nie tylko tych szkolnych, ale i w niejednym biurze. Bez nich nie wyobrażamy sobie naszej codziennej pracy.

Kinga Mazur


OGIEŃ TRAWI WSZYSTKO, CO NAPOTKA

Las rośnie wolno, a płonie bardzo szybko. A wraz z drzewostanem, ogień pochłania inne rośliny, grzyby, zwierzęta, a i dla nas stanowi ogromne zagrożenie.

Wakacje, ciepło i brak deszczu – czego chcieć więcej przy wypoczynku? Zdawałoby się, że nic ponad to do szczęścia nie potrzeba, ale upały i brak opadów, których codziennie błagalnym okiem wypatrujemy z nieba, już dają nam się we znaki. Najlepiej w taką pogodę zamknąć się w klimatyzowanym pomieszczeniu i nie wystawiać nosa za drzwi. Można też wybrać się na spacer do lasu. Tam znajdziemy więcej cienia i trochę chłodu, bo niestety ze względu na suszę, nie ma za bardzo co liczyć na okazałe prawdziwki, a i późne przymrozki zrobiły swoje i nie znajdziemy również zbyt wielu owoców borówek.
Podczas suszy cierpimy jednak nie tylko my, ale i zwierzęta i rośliny w lesie nie mają lekko. Korzystajmy z leśnych ścieżek, ale pamiętajmy, że wystarczy chwila nieostrożności, niedopałek papierosa, szklana butelka i nieszczęście gotowe. Pożar rozprzestrzenia się bardzo szybko, a w lesie łatwo przenosi się na sąsiednie drzewostany, zabierając kolejne rośliny zielne, krzewy i drzewa…
Nadleśnictwo Kolbuszowa apeluje zatem o zachowanie szczególnej ostrożności. Lasy, które sadzili nasi dziadkowie, przez chwilę nieuwagi, mogą w ciągu paru godzin zostać doszczętnie zniszczone. Jeśli zauważyłeś pożar – alarmuj. W tym przypadku przysłowie „Czas to pieniądz" jest jak najbardziej trafne.

Kinga Mazur


ZABAWKI WRÓTCE PÓJDĄ W RUCH

Zabawki kiedyś i dziś? Tak wiele je różni, ale gdy przyjrzymy się lepiej, stwierdzamy, że jednak mają ze sobą sporo wspólnego…

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku szkolnego. Na bok pójdą wszystkie książki i podręczniki, a w codziennym życiu dzieci zagości zabawa na placu zabaw, jazda na rowerze i gra w piłkę. Pomysłów na dobrą zabawę jest zapewne więcej niż samych dzieci, a wciąż naszym pociechom przychodzi do głowy coś nowego. Wśród mnogości zabawek dostępnych na rynku, począwszy od standardowych lalek i pluszowych misiów, na mówiących robotach kończąc, nie możemy zapomnieć o takich zabawkach, z których my sami korzystaliśmy. Takie wykonane z naturalnych materiałów rękodzieła, wracają teraz do łask. Coraz częściej możemy znaleźć na sklepowych półkach drewniane ciuchcie, samochodziki, a nawet puzzle i klocki. Nie brakuje również gier edukacyjnych, które są wykonane właśnie z drewna. Coraz więcej konstrukcji na placach zabaw jest drewniana, a nawet pojawiają się drewniane rowery.
Dlaczego tak się dzieje? Drewno to naturalny, powszechny i odnawialny surowiec. Nic więc dziwnego, że cały czas do niego wracamy, cały czas z niego korzystamy i możemy cieszyć się tym, że w życiu naszych dzieci jest jak najmniej produktów wykonanych z nieprzyjaznych dla organizmu tworzyw sztucznych.

Kinga  Mazur


MAŁE JEST PIĘKNE, ALE NIE ZAWSZE BEZBRONNE

O tym, że małe jest piękne wiemy nie od dziś. Niejednemu „twardzielowi” mięknie serce na widok małego pieska, kotka i wszystkich innych młodych zwierzaków.

W ostatnich tygodniach możemy cieszyć się pełnią lata, mimo że wciąż mamy astronomiczną wiosnę. Wysokie temperatury zachęcają do spacerów po lesie. I bardzo dobrze, bo las to najlepsze miejsce odpoczynku od zgiełku codziennego życia. Wędrując po leśnych ostępach, spokojnie rozglądamy się na boki, aż tu nagle, niedaleko drogi zauważamy ukrytą w trawach młodą sarenkę. I co teraz zrobić? – myślimy. Od razu podchodzimy do niej zmartwieni, że leży taka samotna. Nic bardziej mylnego. Koza, bo tak nazywamy samicę sarny, rodzi swoje młode w odosobnieniu, a później pozostawia je w ukryciu, gdzieś w wysokich trawach. W ten sposób zapewnia jej bezpieczeństwo i chroni przed wzrokiem drapieżników. W pierwszych dniach życia, młode koźlę jest odwiedzane przez swoją mamę i regularnie karmione. Nie musimy się zatem martwić, że zostało porzucone.  Znajdując taką małą sarenkę nie dotykajmy jej i nie zabierajmy ze sobą do domu.
Zwierzęta w lesie świetnie radzą sobie same, a my możemy się cieszyć z niespodziewanych spotkań z nimi, podczas porannych, leśnych spacerów. Być może właśnie tę sarenkę, którą widzieliśmy małą i bezbronną w lesie, spotkamy w przyszłości jako pięknego, dorosłego rogacza.

Kinga Mazur


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 47 rezultatów.