Lista aktualności

DŁUTEM I POBIJAKIEM PO DZIEŁO SZTUKI

Daje poczucie ciepła, spokoju i harmonii, pozwala uwolnić nam swoje myśli i przelać je na siebie. Takie właśnie jest drewno.

Gdy jeszcze zimno za oknem i dzień jeszcze krótki, najchętniej zaszyli byśmy się w domu pod ciepłym kocem. Czasem warto jednak poszperać w starej skrzyni z narzędziami, bo można znaleźć nie lada skarby. Dłuta i pobijaki, różnej wielkości i o odmiennym ciężarze, służyły snycerzom do rzeźbienia w drewnie. Czemu w tym krótkim, zimowym czasie nie zbudzić w sobie duszy artysty i samemu nie poczuć jak plastycznym i przyjemnym w dotyku materiałem, jest drewno?
Tworzenie rzeźb to nie jest wyłącznie doskonała zabawa, ale i sztuka, do której potrzeba nam nie lada wiedzy oraz umiejętności. Nie każdy kawałek drewna, jaki znajdziemy u siebie w domu nadaje się do rzeźbienia. Przecież drewno różnych gatunków drzew, ma całkiem odmienne właściwości. Jedne są twarde, ciężkie i łupliwe, inne miękkie i lekkie. Nas interesuje drewno miękkie i plastyczne, które byłoby podatne na artystyczne kształtowanie. Idealnie sprawdza się tutaj drewno lipy.
Wciąż nie brakuje rzemieślników, którzy potrafią spędzać długie godziny na ręcznej pracy z drewnem. Od ogólnych, niedbałych ruchów dłutem, poprzez coraz drobniejsze, delikatniejsze, dochodzą do stworzenia wspaniałego dzieła sztuki.
Współcześni rzeźbiarze, jednak nie zawsze korzystają z małego dłutka i pobijaka. Coraz częściej wykonują rzeźby tym samym narzędziem, którym wcześniej drzewo było ścinane – pilarką. Pod ostrzami łańcucha, zdaje się agresywnymi i mało dokładnymi, powstające rzeźby pełne są drobiazgów, szczegółów, delikatnych wzorów, które zdają się niemożliwe do wykonania tak dużym narzędziem. Mimo dużej konkurencji coraz to nowych materiałów, to drewno, było i wciąż pozostaje niedościgłym surowcem dla rzeźbiarzy.

Kinga Mazur


 


ZIMOWE HARCE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Ferie zimowe się skończyły i czas wracać do nauki. W ciągu minionych dwóch tygodni, dzieciaki jednak nie próżnowały. W ramach „Ferii z Kulturą 2017" organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, 25 stycznia na terenie naszego nadleśnictwa, odbyło się „Spotkanie z Lasem". Dzieci dowiedziały się nieco więcej na czym polega praca leśnika, skąd się biorą sadzonki, jak to jest, że brzoza ma białą korę, i że samicą jelenia wcale nie jest sarna. Na koniec na uczestników spotkania czekała miła niespodzianka, wyjątkowy występ ich starszych kolegów w roli kolędników.
Wciąż mamy jednak nieodparte wrażenie, że i tak największą atrakcją był kulig i pieczone w ognisku ziemniaki. No i nie ma się co dziwić, w końcu ferie to czas odpoczynku i zabawy, a na zdobywanie wiedzy czas jeszcze się znajdzie.
Wielu z uczestników, zabawę na śniegu przypłaciło mokrym ubraniem, zmarzniętymi stopami i zaczerwienionymi od mrozu policzkami. U nikogo jednak nie było widać w oczach zawodu, a zabawa na świeżym powietrzu zawsze jest najlepszą z możliwych alternatywą, dla siedzenia w domu przed komputerem lub telewizorem.

Kinga Mazur

 


OBNIŻENIE CEN DREWNA OPAŁOWEGO

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że od 25.01.2017 roku uległy obniżce ceny drewna przeznaczonego na cele opałowe.
Szczegółowych informacji dotyczących cen i dostępności drewna udzielają Leśniczowie:
Poręby Dymarskie  - tel. 697 060 229
Świerczów – tel. 697 060 220
Nowa Wieś – tel. 697 060 016
Wilcza Wola – tel. 697 060 223
Lipnica – tel. 697 060 013
Kamień – tel. 697 060 015
Oferta specjalna
Szczególnie polecamy drewno opałowe sosnowe o długości 2,50m w atrakcyjnej cenie, tylko 75,60 zł za mp.
Podwolskie – tel. 697 060 014

Szczegóły: Oferta handlowa

 


PO CO JEST DREWNO – CZYLI MNIEJ LUB BARDZIEJ OCZYWISTE ZASTOSOWANIA SUROWCA DRZEWNEGO

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, do czego tak właściwie wykorzystujemy drewno? Po co corocznie pozyskujemy surowiec drzewny? Co dalej dzieje się z drewnem, które przewozi się do tartaków? Po co, co roku sadzimy nowe drzewa, skoro w przyrodzie ich nie brakuje? Wszystkie te działania są pokierowane nie tylko dbałością o otaczającą przyrodę, ale również o naszą własną wygodę. Drewno spotykamy w codziennym życiu na każdym kroku, mimo że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jeśli w tym momencie rozejrzymy się wokół siebie, zapewne spostrzeżemy wiele elementów wykonanych z drewna, lub powstałych w skutek jego przerobu. Szafa, biurko, ołówek, czy trzymana przez nas gazeta, są przecież wytworzone z drewna.
Szacuje się, że istnieje około 30 tysięcy zastosowań drewna. Dla niektórych jest to tylko surowiec, ale dla wielu z nas drewno jest materiałem do realizowania swoich pasji. Jedną z nich jest modelarstwo. Za pomocą drewnianych elementów, kleju, oraz nieograniczonej ilości cierpliwości i poświęconego czasu, powstają miniaturowe dzieła, makiety drewnianych domów, odbiegające od oryginału jedynie wielkością. Tak powstają również modele samolotów, statków czy samochodów, chętnie sklejane przez nasze pociechy, lub niekiedy przez nas samych.
To tylko jedna z możliwości wykorzystania drewna. Więcej zastosowań poznamy w kolejnych odsłonach. Przed nami rok z najbardziej „przyjaznym" surowcem, jakim jest drewno.

Kinga Mazur


ŚWIĘTA Z PACHNĄCĄ LASEM CHOINKĄ

Chętnych do zakupu żywej choinki, zapraszamy do Leśnictwa Świerczów. W tym roku oferujemy Państwu do sprzedaży choinki świerkowe, jodłowe oraz sosnowe. Przy zakupie świątecznego drzewka, można zaopatrzyć się dodatkowo w jemiołę oraz pojedyncze gałęzie na stroiki.
Zapraszamy serdecznie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 14.00.
Cennik obowiązujący w tym roku jest dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce Informacje – Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek.
Sprzedaż będzie prowadzona do 23.12.2016 r.


SIKORY, WRÓBLE I KOSY - CO Z NIMI BĘDZIE?

Dokarmiajmy zimą naszych skrzydlatych przyjaciół, ale róbmy to mądrze. Odpowiednio dobrane pożywienie, pora i miejsce mają niebagatelne znaczenie.

Wszyscy wokół straszą nas nadchodzącymi mrozami. Ponoć zima ma być w tym roku bardziej śnieżna. Sami, przygotowując się na nadejście zimy, szykujemy sterty opału.  A czy kiedy my siedzimy w domu, z kubkiem gorącej herbaty i wyglądamy przez okno, podziwiając piękną biel śnieżnego puchu, zastanawialiśmy się, czy możemy jakoś pomóc naszym skrzydlatym pobratymcom? One są zdane przecież tylko na siebie. Sikory, mazurki, wróble, kosy, kwiczoły i wiele innych ptaków będzie musiało zmagać się z obniżającą się temperaturą powietrza i brakiem pożywienia, ukrytym pod warstwą śniegu, nie do wydobycia dla ich małych dziobów.
Tak, chcemy pomóc – powtarzamy. Ale żeby pomagać, trzeba jeszcze wiedzieć jak to robić, aby nie narobić więcej szkody, niż pożytku. Podstawą jest tutaj termin. Większość z nas bowiem, zaczyna dokarmiać za wcześnie. Pamiętajmy, że ptakom pomagamy dopiero wtedy, gdy same nie mogą sobie poradzić i znaleźć naturalnego źródła pożywienia, gdy pojawi się pokrywa śnieżna. Po drugie, ważne jest żeby, kiedy już się zdecydowaliśmy na dokarmianie, robić to regularnie. Przecież nikt z nas nie chciał by z dnia na dzień, bez uprzedzenia, zostać bez źródła pożywienia. No i po trzecie, karmniki należy regularnie czyścić z resztek pożywienia i odchodów, aby to co nasi skrzydlaci przyjaciele znajdą w środku, nie zaszkodziło im.
Pytacie, co dawać ptakom? Najlepiej to, co występuje w naturze, czyli ziarna zbóż i słonecznika (za którymi ptaki wprost przepadają), dla kwiczołów i kosów – owoce, a i słoninki powiesić nie zaszkodzi, dla sikorek, czy dzięciołów. Pamiętajmy, że zapleśniałe pożywienie, solone i przetworzone przez człowieka, szkodzi ptakom, w jeszcze większym stopniu, niż nam.
Jeśli będziemy regularnie karmić ptaki w tym ciężkim dla nich okresie, odwdzięczą się nam swoją obecnością i wesołym gwarem w karmniku, aż do nadejścia wiosny…

Tekst: Kinga Mazur

Zdjęcia: Stefan Lewandowski


"I JUŻ PO ZAWODACH" - KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Uczestnicy XI Powiatowego Konkursu  Wiedzy o Ochronie Przyrody na terenie Powiatu Kolbuszowskiego, który odbył się 18 listopada 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, wykazali się dużą wiedzą o ochronie przyrody na terenie powiatu i okolicznych lasach. Przeprowadzony test dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zawierał jednak nie tylko pytania o regionie, ale również obejmował zagadnienia związane z ochroną przyrody w całej Polsce.
Poziom uczestników był niezwykle wyrównany, dlatego nie skończyło się na samym teście, uczniowie musieli zmierzyć się w dogrywce, po której Główna Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła bezkonkurencyjnie Patrycja Ofiara z Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni. Na drugim i kolejno trzecim miejscu uplasowały się Beata Ofiara oraz Justyna Witas, po bardzo wyrównanej walce w dogrywce. Wśród uczniów ze szkół gimnazjalnych, pierwsze miejsce zajęła Karolina Stąpor z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej, drugie Bartosz Szkodziński, a na trzecim miejscu „na podium" stanął Bartosz Lasota. Jednak dla wszystkich uczestników była to wspaniała lekcja przyrody, która zwracała uwagę, że przyrodę chronimy przez jej zrównoważone użytkowanie. Zwycięzcy otrzymali oni cenne nagrody ufundowane przez organizatorów Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa.
Laureatom serdecznie gratulujemy sukcesu, wszystkim uczestnikom świetnych wyników oraz zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu, już za rok.

Kinga Mazur


VI POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY "MŁODY OLIMPIJCZYK"

W dniu 9 listopada 2016 roku odbył się w Zespole Szkół w Widełce  VI Powiatowy Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego „Młody Olimpijczyk". W konkursie udział wzięło 6 zespołów trzyosobowych reprezentujących szkoły gimnazjalne z powiatu kolbuszowskiego: Gimnazjum nr 1 z Kolbuszowej, Gimnazjum nr 2 z Kolbuszowej, Gimnazjum z Dzikowca, Gimnazjum z Kupna, Gimnazjum z Woli Raniżowskiej oraz Gimnazjum z Widełki.
Celem konkursu jest popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych oraz wzbudzanie zainteresowania młodzieży bogactwem świata przyrody. Patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Kolbuszowa oraz ufundowało nagrody dla drużyn, które zajęły pierwsze trzy miejsca. W pracach głównej komisji oceniającej zespoły, Nadleśnictwo Kolbuszowa reprezentował Inżynier Nadzoru Józef Sito, który wręczał również okolicznościowe nagrody.


LUBICIE POZNAWAĆ PRZYRODĘ? WEŹCIE UDZIAŁ W KONKURSIE!

Przed nami kolejna, XI już edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości przyrodniczej, a także popularyzacja wiedzy o otaczającym nas środowisku. Konkurs kierowany jest do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Kolbuszowskiego.
Nadleśnictwo Kolbuszowa gorąco zachęca uczniów do udziału w konkursie. Zgłoszenia należy składać do 14 listopada 2016 r. na adres promocja@kolbuszowski.pl lub pod numerem telefonu 17 744 57 30.
Więcej informacji można uzyskać w regulaminie konkursu oraz pod numerem telefonu 17 744 57 30.

Kinga Mazur

Materiały do pobrania


POLICZONO DZIKI W KOLBUSZOWEJ

W dniu 22 października b.r. na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa odbyła się inwentaryzacja dzików. Była to akcja ogólnokrajowa dla potrzeb określenia zagrożenia, jakimi mogą być dziki, w rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń –(ASF).
Obecność uczestników dopisała, pomimo padającego ulewnie deszczu i panującego o tej porze zmroku, w miejscach zbiórki o godz. 6:30 zameldowali się niemal wszyscy zgłoszeni uczestnicy inwentaryzacji.
Obszar nadleśnictwa podzielono na trzy powierzchnie robocze, przypisano im koordynatorów oraz grupy inwentaryzatorów, wybrano w drodze losowania odziały do inwentaryzacji o łącznej powierzchni 1329 ha.
Do inwentaryzacja dzików wykorzystano metodę pędzeń próbnych polegającą na liczeniu zwierząt wypłoszonych przez nagonkę z otoczonego wcześniej obszaru lasu. Ustalono, że w ten sposób zostanie z inwentaryzowana zwierzyna na co najmniej 1/10 powierzchni nadleśnictwa. Uzyskane w ten sposób wyniki będzie można odnieść do powierzchni całego nadleśnictwa.
Łącznie we wszystkich grupach zgłosiło się 233 uczestników w tym  pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa, ponad 130 przedstawicieli PZŁ, 22 przedstawicieli zakładów usług leśnych, 40 strażaków z OSP oraz 13 innych osób.
W wyniku przeprowadzonych 9 pędzeń próbnych na obszarze objętym inwentaryzacją (1329 ha) zaobserwowano 10 dzików w tym jeden dzik duży i 9 warchlaków.

Robert Furdyna

foto: Robert Furdyna


SPRZEDAŻ SADZONEK JESIEŃ 2016

Nadleśnictwo Kolbuszowa informuje, że od 10 października 2016 r. rozpoczyna sprzedaż sadzonek na szkółce leśnej w Świerczowie.

W asortymencie znajdują się liczne gatunki drzew lasotwórczych (m.in. sosna, brzoza, dąb, modrzew, świerk, buk, jodła i inne) oraz krzewów ozdobnych.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ.

Sprzedaż prowadzona będzie na szkółce leśnej w Świerczowie od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-13.00

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE POD NR TELEFONU 17 22 78 048 ORAZ 603 953 039

Materiały do pobrania


SPOTKANIE PRZY KAPLICZCE W ŚWIERCZOWIE

Jak co roku od osiemnastu lat, tak i w tym roku, 12 września odbyła się uroczysta Msza Święta przy Kapliczce Matki Boskiej Leśnej na szkółce leśnej w Świerczowie. Leśnicy podczas wspólnej modlitwy powierzyli siebie i swoje rodziny intencji Matki Bożej, prosząc o zdrowie oraz wszelką pomyślność podczas trudów codziennego życia. W trakcie Mszy nastąpiło również poświęcenie nasion drzew, aby zapewnić dobry obsiew na najbliższy rok. Jak co roku, na spotkanie przybyło wielu leśników wraz z rodzinami, w tym również emerytowanych pracowników Nadleśnictwa Kolbuszowa. Na koniec Nabożeństwa, obecny Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartłomiej Peret wraz z byłym Nadleśniczym Kazimierzem Krigerem, wręczyli odznaczenia emerytowanym już pracownikom straży leśnej, za ich zaangażowanie w zwalczanie szkodnictwa leśnego oraz podziękował wszystkim pracownikom za ich codzienną służbę dla naszych lasów.

Kinga Mazur


PERYPETIE PTASICH DRAPIEŻCÓW

Wycieńczony, skrajnie osłabiony bielik, trafił pod opiekę specjalistów dzięki interwencji mieszkańców i kolbuszowskiej policji. Młodego ptaka znaleziono w zeszły piątek, gdy spacerował po łące w Wilczej Woli. Po wstępnych oględzinach, odwieziono go do lecznicy zwierząt w Przemyślu, gdzie przeszedł szczegółowe badania, których wyniki nie rokują zbyt dobrze. Jak się okazało, wyczerpanie drapieżnika spowodowane jest chorobą zakaźną, prawdopodobnie wirusową. Gdyby tego było mało, młody ptak jest zainsektowany przez pasożyty naskórne oraz endopasożyty, co dodatkowo osłabiło jego organizm. Obecnie bielik przetrzymywany jest w specjalnym inkubatorze dla zwierząt, gdzie dochodzi do zdrowia. Czy uda się go wyleczyć i wypuścić na wolność? Na takie pytanie odpowiada nam twierdząco Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii, zajmujący się naszym ptasim pacjentem.
To niestety nie jedyny podopieczny, jaki w ostatnim czasie trafił do ośrodka z gminy Kolbuszowa. Przedwczoraj w przydrożnym rowie znaleziono myszołowa zwyczajnego, najprawdopodobniej potrąconego przez samochód. Oba ptaki są pod dobrą opieką, więc mamy nadzieję, że po okresie rekonwalescencji zostaną  wypuszczone na wolność, i wrócą w nasze strony.

Kinga Mazur


ZIELONY PUNKT KONTROLNY "BIAŁKÓWKA" - OTWARTY!!!

W dniu 28 sierpnia 2016r. w Leśnictwie Nowa Wieś odbyła się oficjalna inauguracja Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka" powstałego z inicjatywy Katarzyny i Mirosława Marków, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Podczas spotkania licznie zgromadzeni uczestnicy z całej południowej Polski próbowali swoich sił w orientacji sportowej na wybranej trasie. Zawodnicy rywalizowali kategoriach kobiet i mężczyzn na trzech dystansach tj. trasa długa- 7,1 km, średnia-  5,1 km, krótka- 2,7 km. Podczas biegu uczestnicy mieli za zadanie znalezienie jak największej liczby punktów kontrolnych, zaznaczonych na mapie i oznakowanych w terenie w odpowiednim czasie. Towarzyszące słońce zachęciło do wyruszenia na trasy amatorów tej zabawy. Zwycięzcą na trasie długiej wśród kobiet została Anna Podraza z Tarnowa, a wśród mężczyzn Józef Klimasz z Rzeszowa. Na trasie średniej wśród kobiet wygrała Sylwia Czepiel z Łopuszki Wielkiej,  a wśród mężczyzn Karol Huba z Dębów. Na najkrótszej trasie najlepsza była Agnieszka Leśnicka z Przeworska i Szymon Roman z Dębów. Doceniono też najmłodszego uczestnika Olę Kusiak z Nowej Sarzyny liczącą 4 lata oraz seniora Andrzeja Domańskiego też z Nowej Sarzyny. Biorący udział w rywalizacji liczył 61 lat.
Podczas spotkania zawodnicy i osoby odwiedzające ścieżkę edukacyjną „Białkówka" mogli odwiedzić stoisko promocyjne nadleśnictwa, gdzie czekały na nich gry i zabawy o tematyce leśnej.
Zapraszamy wszystkich chętnych do aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Mapy tras Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka" dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Kolbuszowa w dziale Edukacja oraz można je pobrać na telefon lub tablet skanując QR kod znajdujący się na tablicy informacyjnej zlokalizowanej na początku ścieżki.

Adam  Orlewski

fot. Paweł Jabłoński

Materiały do pobrania


NIEZWYKŁA PIELGRZYMKA - ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016

Około stu pięćdziesięciu pielgrzymów, którzy przybyli do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, odwiedziło również diecezję rzeszowską. Młodzież przybyła do nas z Kanady, Hiszpanii, Ukrainy oraz Francji. Przy okazji przyjazdu do Polski, miała okazję zwiedzić różne obiekty atrakcyjne turystycznie, a 21-22 lipca zagościła w progach Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Młodzi ludzie, zainteresowani pracą w lesie, chętnie słuchali informacji o naszym Nadleśnictwie oraz o stanie lasów w Polsce. Podczas pobytu zwiedzili mini ogród botaniczny, znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa, gdzie zapoznali się z gatunkami roślin, w tym także osobliwościami przyrodniczymi występującymi na naszym terenie, jak również z możliwościami wykorzystania drewna w codziennym życiu. Stanęli oko w oko z mieszkańcami lasu, na przygotowanej w Centrum Edukacji Ekologicznej dioramie. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie szkółki leśnej w Świerczowie, gdzie pielgrzymi poznali tajniki produkcji szkółkarskiej.
Na podsumowanie zwiedzania odbyło się ognisko, będące okazją nie tylko do posilenia się, ale również wspólnej zabawy, przy dźwiękach gitary. Mamy nadzieję, że pobyt u nas pozostanie na długi czas w ich pamięci, jako wspomnienie miło spędzonych chwil w leśnym zakątku Polski.

Kinga Mazur


MAMY NAJLEPSZEGO PILARZA!

Pilarze z Nadleśnictwa Kolbuszowa i Mielec w ciężkich warunkach terenowych, jakie panowały w niedzielny poranek 17 lipca, rozpoczęli rywalizację o tytuł Najlepszego Drwala. W drodze o najwyższe trofeum, musieli zmagać się w pięciu konkurencjach. Pierwszą z nich było dokonanie ścinki wylosowanego drzewa w wyznaczonym wcześniej miejscu w terenie. Kolejne konkurencje odbyły się już na stadionie w Ostrowach Baranowskich i polegały na okrzesaniu pnia ściętego drewna, przygotowaniu pilarki do pracy, złożonej przerzynce oraz dokładnej przerzynce kłód.
Organizacja zawodów miała na celu doskonalenie umiejętności pilarzy  pracujących na co dzień w trudnych warunkach terenowych, z uwzględnieniem tak ważnego elementu, jakim jest bezpieczeństwo i higiena na stanowisku pracy. To właśnie bezpieczeństwo pracownika jest najważniejsze, szczególnie jeśli mówimy o tak niebezpiecznych czynnościach, jakie wykonywane są w związku z pozyskaniem drewna.
W rywalizacji wzięło udział dwudziestu dwóch pilarzy. Po kilku godzinach zmagań, wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobył Mariusz Jaskot, reprezentujący Nadleśnictwo Kolbuszowa, który uzyskał łącznie 1283 punkty oraz pierwsze miejsce w konkurencji ścinki drzewa. Na drugim miejscu znalazł się zawodnik z Nadleśnictwa Mielec, Mariusz Trojnacki z wynikiem 1274 punkty, który zwyciężył również w takich konkurencjach, jak złożona przerzynka i dokładność przerzynki kłód. Na trzecim miejscu podium stanął Jerzy Magda z 1143 punktami na swoim koncie oraz tytułem najszybszego zawodnika w przygotowaniu pilarki do pracy.
Zwycięzcom gratulujemy osiągniętych wyników, oraz zachęcamy do dalszego doskonalenia swoich umiejętności. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do stanięcia w szranki w następnych zawodach w przyszłym roku. Wszystkim sponsorom za wielką pomoc dziękujemy, a z najbliższej okolicy w zabawie pomogli nam: Stihl,  Makita-Fitmet Kolbuszowa, Mrówka Kolbuszowa, Distein Polska, Vegatol Polska, Dam-Drew Damian Blat-Werynia, Usługi Transportowe Wiesław Blat Werynia.

Kinga Mazur


ORIENTUJMY SIĘ NA SPORTOWO

Najbardziej znaną formą orientacji w terenie są biegi na orientację, jednak coraz większą popularnością cieszą się także rowerowa jazda na orientację, narciarskie biegi na orientację jak również orientacja precyzyjna – stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Na terenie ścieżki dydaktycznej Białkówka w leśnictwie Nowa Wieś, powstał właśnie Zielony Punkt Kontrolny (ZPK). Idea ZPK zakłada udostępnianie lasów dla uprawiania różnych form orientacji w terenie, a ta oparta na bazie stałych punktów, zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Na obszarze około 2,5 km2 rozmieszczonych zostało 30 drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi tabliczkami i perforatorami oraz zaproponowane zostały trzy trasy o różnej długości.
Z efektów projektu można już korzystać. Wystarczy ze strony internetowej Nadleśnictwa pobrać jedną z map i wyruszyć na poszukiwanie punktów. Mapę można pobrać także na smartfon lub tablet, skanując QR kod z tablicy informacyjnej znajdującej się na początku ścieżki dydaktycznej „Białkówka".
Oficjalna inauguracja Zielonego Punktu Kontrolnego „Białkówka" zaplanowana jest na sobotę 27 sierpnia 2016 r. Będzie można wtedy spróbować swoich sił w orientacji sportowej na wybranej trasie. Na to wydarzenie już teraz serdecznie zapraszają liderzy inicjatywy wraz z Nadleśnictwem Kolbuszowa.

Mirosław Marek


ĆWICZENIA PRZECIWPOŻAROWE

Na wypadek pożaru .....

Lasy Kolbuszowskie 8 lipca, były miejscem szkolenia taktyczno-bojowego, w których wzięły udział jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Raniżów oraz z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z Powiatu Kolbuszowskiego, a także przedstawiciele Nadleśnictw z RDLP w Krośnie.
Szkolenie miało na celu sprawdzenie działania systemów wykrywania pożarów przez środki łączności oraz kamery zainstalowane na wieżach obserwacyjnych. Ćwiczenia były okazją do sprawdzenia czasu reakcji wież, czasu przepływu informacji między strażą pożarną, a PAD Nadleśnictwa, reakcji wezwania jednostek gaśniczych oraz czasu dolotu samolotu do miejsca pożaru. Pozwoliły na sprawdzenie używanego przez jednostki OSP sprzętu, ocenę umiejętności ratowników likwidacji zagrożeń w trudnych warunkach terenowych. Ćwiczenia obejmowały gaszenie ognisk pożaru  oraz powierzchniowego pożaru lasu poprzez zrzut z samolotu bomby wodnej, ratowanie ofiar wypadku, uwięzionych w przygniecionym przez drzewo samochodzie.
Dzięki szybkiej reakcji obserwatorów na wieżach, udało się po kilku minutach od zainicjowania pożaru, powiadomić Nadleśnictwo oraz jednostki straży pożarnej, a także samolot patrolowo-gaśniczy. Pomimo trudnej lokalizacji ośrodka pożaru, samolot przybył na miejsce w czasie, który pozwolił na zrzucenie bomby wodnej, co przytłumiło ogień do czasu przyjazdu jednostek gaśniczych.
Na podsumowaniu, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, Florian Pelczar – podkreślił, że „ćwiczenia te dały możliwość poznania pozytywnych, ale również negatywnych aspektów pracy straży pożarnej, nad którymi istnieje potrzeba dalszych ćwiczeń".
W sezonie letnim, gdy zwiększona jest penetracja terenów leśnych przez okoliczną ludność, istnieje bardzo duże ryzyko zaprószenia pożaru. Wystarczy chwila naszej nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Zatem, jeśli widzisz w lesie ogień, lub unoszący się dym – alarmuj. Być może to dzięki Tobie uda się uratować hektary drzewostanów przed zniszczeniem.

Kinga Mazur


KONSERWACJA POMNIKA PRZYRODY W ŚWIERCZOWIE UKOŃCZONA

Martwe drewno, to jeszcze nie koniec.

Pomnik przyrody znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kolbuszowa, na początku maja stał się obiektem zainteresowania wielu z nas, a to za sprawą rodzinki puszczyka, która znalazła w nim swoje schronienie. Ale nie był to jedyny powód naszego zaciekawienia. Jeden z najgrubszych konarów tego okazałego dębu, zdawał się, zgodnie z prawem grawitacji, coraz bardziej chylić ku ziemi. Aby nie niepokoić młodych sów oraz ich rodziców, postanowiono założyć czasowe wiązania dynamiczne, które do momentu opuszczenia przez puszczyki gniazda, zapewniały bezpieczeństwo osobom poruszającym się w okolicy.
Na początku lipca, gdy młode sowy wyleciały już z rodzinnego „domu", dokonano powtórnej ekspertyzy, na podstawie której stwierdzono, że ze względu na zaawansowaną zgniliznę, jedynym rozwiązaniem, nie stwarzającym zagrożenia dla osób poruszających się po tym terenie, będzie trwałe usunięcie zwisającego konara.
Jak wiemy, życie drewna nie kończy się wraz z jego obumarciem. Martwe drewno jest w środowisku ważnym źródłem materii i energii, a także miejscem życia wielu organizmów, takich jak grzyby, owady czy drobne ssaki i ptaki. Niekiedy może stanowić również dobre miejsce do kiełkowania nasion drzew i krzewów, a także występowania płatów roślinności zielnej.
Ciekawi procesów, jakie mogą zachodzić w murszejącym drewnie, pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa, postanowili drewno z odciętego konara, pozostawić do jego naturalnego rozkładu. Stos leżaniny znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa, pod bacznym okiem wszystkich, którzy chcieliby na bieżąco obserwować zmiany i zjawiska w nim zachodzące.

Kinga Mazur


OGÓLNOPOLSKI SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Liga Ochrony Przyrody ogłosili w 2015 r. XXIX edycję (2015/2016) ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mój Las". Celem tego przedsięwzięcia było poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Sąd konkursowy dokonał oceny nadesłanych prac oraz wyłonił laureatów.
Wśród zwycięzców znalazła się Karolina Brzoza, uczennica klasy V Szkoły Podstawowej im. Janka Zawiszy w Przedborzu, której opiekunem pracy była Pani Dorota Gil. Karolina, jako jedyna przedstawicielka Powiatu Kolbuszowskiego, zdobyła II nagrodę w swojej kategorii wiekowej, której tematyką były „Grzyby polskich lasów". Serdecznie gratulujemy sukcesu i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursów.

Kinga Mazur


Wyświetlanie 1 - 20 z 48 rezultatów.
Pozycji na stronę 20
z 3